Sayı 189

18,00

Mayıs-Haziran 2019
88 Sayfa

-Dosya: Claire Denis
-Söyleşi: Lynne Ramsay
-X-Men Filmleri
-Tarkovski’den Ayna
-Fleabag

Siparişleriniz 2 iş günü içinde kargoya verilir.

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

KAPAK KONUSU: CLAIRE DENIS
Altyazı Aylık Sinema Dergisi 189. sayısında kapağını, Mayıs ayında vizyona giren son filmi High Life vesilesiyle usta yönetmen Claire Denis’ye ayırıyor. Yönetmenin kendine has duyusal sinema dili, farklı coğrafyaların ve bedenlerin sınırlarını keşfe çıkan ve arzunun şiddetle bağını sorgulayan sineması, Altyazı’nın 21 sayfalık dosyasında kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. 

SÖYLEŞİ: LYNNE RAMSAY
‘Sıçan Avcısı’ (Ratcatcher, 1999), ‘Kevin Hakkında Konuşmalıyız’ (We Need to Talk About Kevin, 2011) ve ‘Hiçbir Zaman Burada Değildin’ (You Were Never Really Here, 2017) filmlerinin yönetmeni, günümüz sinemasının en özgün isimlerinden Lynne Ramsay, Nisan ayında İstanbul Film Festivali’nin konuğu oldu. Ramsay, Burcu Aykar ve Aslı Ildır’ın gerçekleştirdiği söyleşide çocukluğun filmleri üzerindeki etkisinden, farklı duyuları sinema diline nasıl yansıttığından ve dijitale geçişin sineması üzerindeki etkisinden bahsetti. 

X-MEN
X-Men serisinin son halkası X-Men: Dark Phoenix, psişik güçlere sahip Jean Grey’in karanlık tarafının ortaya çıkışını konu ediniyor. Fatma Cihan Akkartal Altyazı için kaleme aldığı yazısında hayranlarının yaşadığı hayal kırıklığı sonucu değişen zaman akışından ve hikayenin ne tür politik okumalara alan açtığından bahsediyor, serinin yirmi yıllık tarihine dair hafıza tazeliyor. 

AYNA
Başka Sinema, Haziran ayında ‘Stalker’, ‘Solaris’ ve ‘Ayna’ olmak üzere üç Tarkovsky klasiğini seyircilerle buluşturuyor. Ali Deniz Şensöz, Tarkovsky’nin en kişisel filmlerinden biri olarak görülen Ayna üzerine kaleme aldığı yazıda yönetmenin hayallerinden, rüyalarından ve anılarından beslenen filmi, parçalı yapısı ve şiirsel üslubu üzerinden inceliyor.

UMUT TAZELEYEN FİLMLER
Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Ekrem Buğra Büte, Richard Linklater’ın 2014 yapımı Çocukluk filmini yazdı.

BİR SİNEMA PSİKOPATININ LİSTESİ
Sinema yazarı Cem Altınsaray, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘İlk Kıvılcımlar’ başlıklı film seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Sınır (Gräns): Aidiyet ve kimlik temaları etrafında dolaşan fantastik bir gerilim. 

Gün Batımı (Napszállta): László Nemes’ten karanlık bir dönem portresi.

Fleabag: Seyirciyle kurduğu sıradışı ilişkiyle öne çıkan, ‘ağzı bozuk’ bir İngiliz komedisi.

Nebula: Tarık Aktaş’la doğa ve insan ilişkisini sorgulayan ilk uzun metrajı üzerine. 

Çifte Hayatlar (Doubles Vies): Olivier Assayas’tan bol diyaloglu bir romantik komedi. 

Gölge Savaşçı (Ying): Zhang Yimou’dan saray entrikaları üzerine kurulu bir dövüş sanatları filmi. 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.