Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup arkadaş tarafından 2001 yılında kurulan Altyazı, herhangi bir yayın grubuna dahil olmayan, tümüyle bağımsız çabalarla çıkartılan bir sinema dergisi ve içeriğinde de bağımsızlık ilkesini takip eden bir yaklaşıma sahip.

2001’in Ekim ayında aylık olarak yayımlanmaya başlayan Altyazı Sinema Dergisi, film eleştirisi ve analizine önem veren bir yayın anlayışı benimsedi. “Sinema üzerine düşünen bir dergi” fikriyle yola çıkan Altyazı, bir yandan Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili yorum odaklı yazılara yer verirken, diğer yandan da anaakım medyada fazla yer bulamayan kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi alanlara görünürlük kazandırmaya çalıştı. Altyazı, derleme ve çeviri yazılara kapılarını kapayan, tümüyle özgün içeriğe odaklanan yayın politikasıyla, yeni ve genç sinema yazarlarının düşüncelerini ortaya koyacağı açık bir platform oluşturmayı ve böylelikle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçladı.

2001 yılında fotoğraf sanatı dergisi Geniş Açı’nın desteğiyle yayın hayatına başlayan dergi, kısa sürede öğrencilerden akademisyenlere, sinemaseverlerden sinemacılara kadar pek çok farklı alandan kişinin yazılarıyla katkıda bulunduğu, paylaşım ve iletişimi esas alan bir yapıya sahip oldu.

Altyazı, 2019’da yayın hayatına kısa bir ara verdikten sonra, Mayıs-Haziran 2019 sayısıyla birlikte iki ayda bir yayımlanmaya başladı. Mayıs 2020’den itibaren ise yeniden aylık periyotta ancak bu kez dijital ortamda e-dergi formatında okurlarla buluştu.

Derginin yolculuğu Mart 2019’da kurulan Altyazı Sinema Derneği ile de devam ediyor. Altyazı Sinema Derneği, sadece yayıncılık alanında değil sinemanın farklı alanlarında da faaliyet gösterecek. Yıllardır sinema kültürünün organik bir parçası olarak gerçekleştirdiği sinema seminerlerini, festivallerle işbirliği içerisinde düzenlediği etkinlikleri, film gösterimlerini ve sohbetlerini bundan sonra dernek çatısı altında gerçekleştirecek.

Bağışlarınız için iletişim: [email protected]

Reklam-Pazarlama: Yetkin Nural ([email protected])

Sosyal medya hesaplarımız:

Twitter: @altyazidergisi
Facebook: @altyazidergisi
Instagram: @altyazidergisi

Dergi ekibi

İMTİYAZ SAHİBİ
Fırat Yücel

YAYINCI
Altyazı Sinema Derneği İktisadi İşletmesi

İKTİSADİ İŞLETME MÜDÜRÜ
Ali Deniz Şensöz

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ (SORUMLU)
Berke Göl

EDİTÖR
Yeşim Tabak

YARDIMCI EDİTÖR
Aslı Ildır

WEB EDİTÖRÜ
Ekrem Buğra Büte

SOSYAL MEDYA KOORDİNATÖRÜ
Eray Yıldız

YAYIN KURULU
Senem Aytaç, Abbas Bozkurt, Ayça Çiftçi, Zeynep Dadak, Övgü Gökçe, Berke Göl, Aslı Ildır, Enis Köstepen, Gözde Onaran, Aslı Özgen Tuncer, Ali Deniz Şensöz, Yeşim Tabak, Fırat Yücel

GÖRSEL YÖNETMEN
Ahmet M. Öğüt

İDARİ KOORDİNATÖR
Özlem Saadet Işıl

DÜZELTİ
Selver Sezen Kutup