Şu An Okunan
11. Documentarist 
İstanbul Belgesel Film Günleri

11. Documentarist 
İstanbul Belgesel Film Günleri

9-14 Haziran

On birinci yaşını kutlayan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin bu yılki programında pek çok özel gösterim ve etkinlik yer alıyor. Filistin ve ’68 temalarını odağına alan Documentarist’in onur konuğu, ünlü oyuncu ve belgeselci Mohammad Bakri. Program kapsamında Bakri’nin İsrail ordusu ile Filistinliler arasındaki bir çatışmayı anlatan Jenin Jenin (2002) belgeseli ve bu filmin etkilerini anlatan 2005 tarihli filmi Sen Gittiğinden Beri (Min Yum Mahrucht) gösterilecek. Bakri aynı zamanda ‘Direniş Sineması ve Filistin’ başlıklı bir sinema dersi de verecek.

Documentarist programının dikkat çeken filmlerinden biri yönetmen ve görüntü yönetmeni Leonard Retel Helmrich’in Lübnan’daki Suriyeli kampı Majdal Anjar’da çektiği Uzun Mevsim (The Long Season) adlı belgeseli. Ayrıca filmin görüntü yönetmeni Ramia Suleiman da festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek ve yönetmenin ‘tek çekim tekniği’ üzerine bir konuşma yapacak. Bir diğer dikkat
çeken film, 1980’lerde İran-Irak Savaşı’na katılmış bir fotoğrafçının hikâyesini anlatan Kurşundan da Güçlü (Stronger Than a Bullet). Film, yönetmeni Maryam Ebrahimi’nin katılımıyla gösterilecek.

Documentarist, ’68’in ellinci yılı vesilesiyle pek çok farklı ülkeden dönemi ve etkilerini ele alan belgeselleri de izleyiciyle buluşturuyor. Peter Nestler’in Almanya’da faşizme karşı verilen mücadelenin izini süren kişisel belgeseli Ruhr Bölgesinde (I Ruhrområdet, 1967) ve usta yönetmen Želimir Žilnik’in Belgrad’daki öğrenci hareketini belgelediği Haziran Kalkışması (Lipanjska Gibanja, 1969) kaçırılmaması gereken yapımlarından.

Festivalde Ingmar Bergman’ın doğumunun yüzüncü yılı nedeniyle, bir grup yönetmenin Bergman’ın evini ziyaret etmelerini konu alan Jane Magnusson ve Hynek Pallas imzalı Trespassing Bergman (2013) belgeseli gösterilecek.

Documentarist her yıl olduğu gibi bu sene de ‘Kuir Belgeseller’ bölümüne yer veriyor. Tayvan’da bir köyde büyümüş ve görücü usulü evlendirilmiş olan homoseksüel bir kadının öyküsünü anlatan uzun metraj belgesel Havadan Sudan‘ın (Ri Chang Dui Hua, 2016) yanı sıra beş kısa belgesel bu bölümde izleyicilerle buluşacak.

Festivalde ‘Kadınlar Vardır’, ‘Canlandırma Belgeseller’ ve ‘Türkiye Panorama’ gibi bölümlerde de son dönemin öne çıkan yapımları izlenebilecek. Ayrıca Türkiye yapımı belgesellerden ikisine Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü verilecek.

www.documentarist.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.