Şu An Okunan
20. Eskişehir 
Uluslararası Film Festivali

20. Eskişehir 
Uluslararası Film Festivali

16-24 Kasım

Bu yıl yirminci yaşını kutlayan Eskişehir Uluslararası Film Festivali, Türkiye ve dünya sinemasından yılın öne çıkan yapımlarını 
bir araya getiriyor. ‘Türk Sineması 2017-2018’ bölümünde Burak Çevik’in prömiyerini Berlinale’de yapan ilk uzun metrajı Tuzdan Kaide, Adana Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan Sibel ve Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen Mahmut Fazıl Coşkun imzalı Anons dikkat çekiyor. ‘Dünya Festivallerinden’ bölümündeyse Hirokazu Koreeda’nın Altın Palmiyeli filmi Arakçılar (Manbiki Kazoku), Gaspar Noé’nin şimdiden külte dönüşen saykodelik müzikali Climax, Lee Chang-dong’un Haruki Murakami uyarlaması Şüphe (Beoning) ve Matteo Garrone’nin Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu kazanan yeni filmi Dogman öne çıkıyor. Lars von Trier’in bol tartışma yaratan yeni filmi Jack’in Yaptığı Ev (The House That Jack Built) ve Luca Guadagnino’nun aynı adlı Dario Argento klasiğini yeniden yorumladığı Suspiria ise ‘Geceyarısı Sineması’ bölümünde izleyicilerle buluşacak.

Festivalin yirminci yılı nedeniyle hazırlanan ‘20 Yılın Unutulmazları’ bölümünde, Michael Haneke’nin Aşk (Amour, 2012) ve Zeki Demirkubuz’un Masumiyet (1997) filmlerinin de aralarında bulunduğu dört modern klasik gösterilecek. ‘Canlandırma Filmleri’, ‘Hayatımız Belgesel’ ve ‘Engelli Farkındalık’ gibi bölümlerdeyse tematik film gösterimleri gerçekleştirilecek.

Eskişehir Film Festivali’nin bu yılki onur ödülleri oyuncular Itır Esen ile Macit Koper’e veriliyor. Emek ödülleri yönetmen Yılmaz Atadeniz, görüntü yönetmeni Çetin Tunca ve makyaj uzmanı, ses sanatçısı, oyuncu Suzan Kardeş’e takdim edilecek. Her yıl verilen Sinema Kültürüne Katkı Ödülü’nün bu yılki sahibiyse yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu’nun 1997’de kurduğu Türker İnanoğlu Vakfı (TÜRVAK). Bu yıl verilmeye başlanan Yılın Performans Ödülleri’nin ilk sahipleri Sibel’deki rolüyle Damla Sönmez ve Güvercin’deki performansıyla Kemal Burak Alper olacak. Festivalde ayrıca Tayfun Pirselimoğlu ve Mehmet Açar gibi isimler de sinema dersleri verecek.

www.eskfilmfest.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.