Şu An Okunan
37. İstanbul Film Festivali

37. İstanbul Film Festivali

6-17 Nisan

İstanbul Film Festivali’nde bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmaların, ‘Galalar’ ve ‘Dünya Festivallerinden’ gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra, güçlü kadın kahramanlara odaklanan filmlerin yer aldığı ‘Çiçek İstemez’ başlıklı bir bölüm de yer alıyor. ‘Çiçek İstemez’ bölümünün öne çıkan filmlerinden bazıları, psikolojik sorunlar yaşayan genç bir tiyatro oyuncusunun öyküsünü anlatan Amerikan bağımsızı Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline), görme yetisini kaybedeceğini öğrenen on üç yaşındaki bir kızın aldığı sıradışı kararlara odaklanan Ava ve Buenos Aires’li bekâr bir annenin yaşam mücadelesini konu alan Arjantin yapımı Alanis.

Festivalin bu yılki en heyecan verici bölümlerinden biriyse, 1918’de doğan Ingmar Bergman anısına düzenlenen ve usta yönetmenin klasiklerinden bir seçkinin sunulacağı ‘Bergman 100 Yaşında’. Festivalin geçen sene başlayan ‘Cinemania’ bölümünde Müjde Ar’ın başrolünde yer aldığı Göl (1982), Abbas Kiarostami’nin veda filmi
24 Kare (24 Frames) ve Wim Wenders klasiği Paris, Teksas (Paris, Texas, 1984) öne çıkıyor. ‘Dünden Bugüne Türk Klasikleri’ bölümündeyse usta yönetmen Bilge Olgaç’ın İpekçe’si (1987) yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek. Ayrıca Ertem Eğilmez klasiği Arabesk’in (1989) 9 Nisan akşamı Beyoğlu Sineması’nda yapılacak gösteriminin ardından unutulmaz arabesk sanatçıları, sinema dünyasından isimlerle birlikte Cahide’de sahneye çıkacak.

İranlı sanatçı Şirin Neşat, Pivio & Korhan Futacı, İspanyol oyuncu Maribel Verdu ve Gökhan Tiryaki gibi isimlerle sohbetlerin de gerçekleştirileceği festivalde, sinema onur ödülleri oyuncu Perihan Savaş, yazar ve senarist Osman Şahin
ve yönetmen Aram Gülyüz’e verilecek. Atlas Sineması’nın müdürü Cevdet Pişkin’e ise Sinema Emek Ödülü takdim edilecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.