Şu An Okunan
Kira Muratova: Gölgede Kalan Aşk

Kira Muratova: Gölgede Kalan Aşk

5-19 Mart / Pera Film

Pera Film
Pera Film’de bu ay 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleşecek etkinlikte Rus sinemasının en önemli kadın yönetmenlerinden olan Kira Muratova’nın filmleri yer alacak. Bir dönem Sinemacılar Sendikası’ndan ihraç edilen, Sovyet yaşamının gerçeklerini olduğu gibi göstermekten çekinmeyen ve bu sebeple de sansürle başı belaya giren Muratova, filmleriyle iktidarı rahatsız etmekten asla çekinmedi. ‘Gölgede Kalmış Aşk’ başlıklı seçkide yer alacak filmler arasındaki Kısa

Karşılaşmalar (Korotkiye Vstrechi, 1967) dikkat çekiyor. Glasnost dönemine dek yasaklı kalan film, şanslarını şehirde denemek için kırsalı terk etmiş genç işçilerin büyüyen umarsızlığını ele alıyor. Sirk performansçısı Violetta’nın öyküsünün anlatıldığı Tutkular (Uvlecheniya, 1994) ise Rusya’nın Oscarları sayılan Nikka Ödülleri’nde En İyi Film seçilmişti. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülünü kazanan ve yönetmenin en önemli filmlerinden biri sayılan Astenik Sendrom’u (Astenicheskiy Sindrom, 1990) da seçkinin kaçırılmaması gereken yapımflarından biri. Gösterimi gerçekleşecek diğer filmler arasında 20. yüzyıl başında yaşayan bir Rus dedektifin anılarından yola çıkan ‘polisiye melodram’ Akortçu (Nastroyshchik, 2004), cinayet temasıyla birbirine bağlanan üç farklı hikâyenin anlatıldığı Üç Hikâye (Tri Istorii, 1997) ve Çehov’un ‘Tatiana Repina’ adlı oyunuyla ‘Zor İnsanlar’ adlı öyküsünden esinlenilerek çekilen Çehov Motifleri (Chekhovskie Motivy, 2002) de bulunuyor.

www.peramuzesi.org.tr/film

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.