Fasikül

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema 17 yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin en uzun ömürlü sinema dergilerinden Altyazı’nın, sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak için hayat verdiği çevrimiçi bir yayın. Temmuz 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında Altyazı Sinema Dergisi’nin basılı ücretsiz eki olarak dağıtılan, aynı zamanda sinema etkinliklerinin düzenlendiği birçok mekânda da bulunabilen Altyazı Fasikül, Temmuz 2020’de dijital ortama taşındı. Fasikül’ün web sitesinden, basılı yayının içeriğinin tamamının yanı sıra yeni haber, yazı, söyleşi ve videolara erişilebiliyor.

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın temel amacı, Türkiye’de son yıllarda seyirciye erişimi önemli ölçüde kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle de belgesel sinemaya görünürlük kazandırmak. Risk altında üretim yapan, anaakım medyada görünmezleştirilen sinemacı ve kolektiflerin sözlerinin, eleştirel pratik ve sorunlarının duyurulmasına katkı sunmak.

Fasikül’de, film dağıtımı; filmlere erişim olanakları; festivallerdeki gelişmeler; sansür uygulamaları ve sinemaya yönelik diğer baskılar; sinema yasasının uygulanma biçimleri; sinema kulüpleri, birlikleri ve örgütlenmeleri; film/dizi setlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, set güvenliği ve emek süreçleri gibi konular üzerine haber, tartışma, söyleşi ve fikir yazıları bulabileceksiniz. Türkiye’de nasıl daha özgür bir üretim, dağıtım ve seyir ortamı oluşturulabilir? Altyazı Fasikül: Özgür Sinema bu soruya ilişkin düşünme ve tartışma alanını genişleterek üretim, dağıtım ve seyir alanları arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

e-posta / e-mail : [email protected]

Twitter: @altyazifasikul
Facebook: @altyazifasikul
Instagram: @fasikulaltyazi

Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. Sevim Apt. No:3/8 Beyoğlu 34433, İstanbul

Proje Koordinatörü / Project Coordinator
Senem Aytaç

Editör / Editor
Fırat Yücel

Web Editörü / Web Editor
Ekrem Buğra Büte

European Endowment for Democracy tarafından desteklenmektedir.


Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’yı takip etmek için:

Web sitesi: fasikul.altyazi.net

Twitter: @altyazifasikul
Facebook: @altyazifasikul
Instagram: @fasikulaltyazi

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.