Sinema Kitaplığı

Televizyon Dizi Pusulası: Dizi Eleştirisinin Temelleri

‘Televizyon Dizi Pusulası: Dizi Eleştirisinin Temelleri’ başlıklı kitabında Zehra İpşiroğlu, Türkiye televizyonlarında gösterilen çeşitli dizileri eleştirel bir bakışla ele alarak ataerkinin dayattığı toplumsal cinsiyet rollerini çözümlüyor. 

Kamera Obskura

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan Neşe Akın imzalı ‘Kamera Obskura’, küçük izleyicileri kameranın tarihinde yolculuğa çıkaran eğlenceli bir kitap.

Oyuncu: Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız – Adile Naşit

Sibel Öz’ün ‘Oyuncu: Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız – Adile Naşit’ kitabı sinemamızın unutulmaz figürlerinden Adile Naşit’i tüm yönleriyle tanımamızı sağlarken aynı zamanda Yeşilçam dönemine eleştirel bir bakış da yöneltiyor.

Devletsiz Bir Ulusun Sineması

Soner Sert, son kitabı ‘Devletsiz Bir Ulusun Sineması’nda Kürtlerin sinemasını siyasal koşulların biçime etkisinden “yol”, “sınır” ve “ölüm” gibi başlıca kodlarına, Yılmaz Güney’den Bahman Ghobadi gibi yönetmenlere uzanarak inceliyor.

Çocuklar İçin Stopmotion

İstanbul Sinema Topluluğu’nun ‘İstopmotion Çocuklarla Sinema Atölyeleri’yle şekillenen ‘Canlan! Çocuklarla Sinema’, küçük yetenekleri basit ve keyifli bir sinema yolculuğuna çıkarıyor.

Platon Suretinde Otomatik Portakal

Nathan Andersen’ın Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan ‘Gölge Felsefe’si, Stanley Kubrick’in eşsiz fütürist distopyasına yaratıcı bir yorum getiriyor.

© 2013 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.