Sinema Kitaplığı

‘Erguvani İstimbot’tan El Sallayan Cüneyt Cebenoyan

2019 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda aramızdan çok erken ayrılan sinema yazarı dostumuz Cüneyt Cebenoyan’ın vefatından dört yıl sonra ailesi ve arkadaşları bize çok özel bir hediye sundular: ‘Erguvani İstimbot’ kitabı.

Eisenstein
Sinemanın Teorisi: Başlangıcından Bugüne Sinema Tartışmaları

Soner Sert’in hazırladığı ‘Sinemanın Teorisi’ farklı dönemlerin fikirlerini bir araya getirerek yirmi yazarın kaleminden on sekiz sinema teorisyeninin bakış açısını yorumluyor.

Girdaptaki Maymun: Zama’nın Anlam Dünyasına Batmak

Lucrecia Martel’in son başyapıtı Zama’nın çekim notlarından oluşan ‘Girdaptaki Maymun’, tıpkı filmin kendisi gibi okuru giderek daha derine çeken bir kitap.

Babamın Kanatları
Yeni Türkiye Sinemasında Sınıfsal Görünümler: 2010’ların Sinemasına Sınıfla Bakmak

Janet Barış’ın geçtiğimiz günlerde çıkan kitabı ‘Yeni Türkiye Sinemasında Sınıfsal Görünümler’, 2010’ların Türkiye sinemasına sınıfsal bir perspektiften bakıyor.

Deleuze’ün Sinema Kitapları

Gilles Deleuze’ün ‘Sinema’ üst başlıklı eserinin ikinci cildi de yakın zamanda Norgunk Yayınları tarafından Türkçede yayımlandı.

Kayıp Hafızanın İzinde: Sinemada Geçmişle Yüzleşme, Yas ve İnkâr

‘Kayıp Hafızanın İzinde: Sinemada Geçmişle Yüzleşme, Yas ve İnkâr’, sinemanın tarihsel özneliğimizi nasıl şekillendirdiğine 2000’ler Türkiye sineması üzerinden bakıyor.

Luis Buñuel Sinemasında Ölüm ve Erotizm Birliği

Luis Buñuel Sinemasında Ölüm ve Erotizm Birliği, Buñuel’in farklı dönemlerde çektiği dört filmi ölüm ve erotizm perspektifinden inceliyor.

İmajlarla Düşünmek

Yort Kitap’ın sinema serisi kapsamında yayımlanan ‘İmajlarla Düşünmek’, okurlara akademisyen, yazar ve sinemacı Harun Farocki’nin düşünsel dünyasını yakından tanıma fırsatı sunan bir derleme.

Televizyon Dizi Pusulası: Dizi Eleştirisinin Temelleri

‘Televizyon Dizi Pusulası: Dizi Eleştirisinin Temelleri’ başlıklı kitabında Zehra İpşiroğlu, Türkiye televizyonlarında gösterilen çeşitli dizileri eleştirel bir bakışla ele alarak ataerkinin dayattığı toplumsal cinsiyet rollerini çözümlüyor. 

Kamera Obskura

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan Neşe Akın imzalı ‘Kamera Obskura’, küçük izleyicileri kameranın tarihinde yolculuğa çıkaran eğlenceli bir kitap.

Oyuncu: Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız – Adile Naşit

Sibel Öz’ün ‘Oyuncu: Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız – Adile Naşit’ kitabı sinemamızın unutulmaz figürlerinden Adile Naşit’i tüm yönleriyle tanımamızı sağlarken aynı zamanda Yeşilçam dönemine eleştirel bir bakış da yöneltiyor.

Devletsiz Bir Ulusun Sineması

Soner Sert, son kitabı ‘Devletsiz Bir Ulusun Sineması’nda Kürtlerin sinemasını siyasal koşulların biçime etkisinden “yol”, “sınır” ve “ölüm” gibi başlıca kodlarına, Yılmaz Güney’den Bahman Ghobadi gibi yönetmenlere uzanarak inceliyor.

Çocuklar İçin Stopmotion

İstanbul Sinema Topluluğu’nun ‘İstopmotion Çocuklarla Sinema Atölyeleri’yle şekillenen ‘Canlan! Çocuklarla Sinema’, küçük yetenekleri basit ve keyifli bir sinema yolculuğuna çıkarıyor.

Platon Suretinde Otomatik Portakal

Nathan Andersen’ın Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan ‘Gölge Felsefe’si, Stanley Kubrick’in eşsiz fütürist distopyasına yaratıcı bir yorum getiriyor.