Seyir Defteri

Altın Portakal Günlükleri 2020 #6

, , Yoruma Kapalı

57. Altın Portakal’ın son gününde, Fikret Reyhan’ın karmaşık yapılı aile draması Çatlak ile Derviş Zaim’in Suriye İç Savaşı’na içeriden bakan Flaşbellek’i izleyiciyle buluştu. Festivalde ödüller, bu akşam düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Oku →

Altın Portakal Günlükleri 2020 #5

, , Yoruma Kapalı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül yarışı giderek hızlanıyor. Son iki gününe girilen festivalde 8 Ekim günü Orçun Benli’nin Gelincik ve Tankut Kılınç’ın Dersaadet Apartmanı filmleri dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Oku →

Altın Portakal Günlükleri 2020 #4

, , Yoruma Kapalı

Altın Portakal’da yavaş yavaş sona yaklaşılırken, çarşamba akşamı Ulusal Yarışma’da Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı Hayaletler ve Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır’ı Türkiye prömiyerlerini yaptı.

Oku →

Altın Portakal Günlükleri 2020 #3

, , Yoruma Kapalı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde üçüncü gün geride kaldı. 6 Ekim Salı günü Ulusal Yarışma’da izleyiciyle buluşan filmler Ferit Karol’un ilk uzun metrajı Kumbara ve Erdem Tepegöz’ün merakla beklenen yeni filmi Gölgeler İçinde oldu.

Oku →

Altın Portakal Günlükleri 2020 #2

, , Yoruma Kapalı

Altın Portakal’ın ikinci gününde izleyici karşısına çıkan Ulusal Yarışma filmleri, Nesimi Yetik’in ikinci uzun metrajı Dirlik Düzenlik ile Yasin Çetin-Barış Gördağ ikilisinin birlikte yönettiği Koku oldu.

Oku →

Altın Portakal Günlükleri 2020 #1

, , Yoruma Kapalı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı. 2020’de düzenlenebilen tüm festivaller gibi pandemi önlemlerinin her türlü alışkanlığı dönüştürdüğü Altın Portakal’da, sinema etrafında bir araya gelmenin sevinci ile salgın ortamının tedirginliği bir arada yaşanıyor.

Oku →

Wim Wenders’in Görsel Defterleri

, , Yoruma Kapalı

Wim Wenders, bugünden bakıldığında nostaljik bir tat taşıyan Polaroid teknolojisinin 70’li yıllarda neredeyse bilimkurgusal bir çağrışımı olduğunu anlatıyor.

Oku →

Antalya Günlükleri 2019 #5

, , Yoruma Kapalı

Altın Portakal’da Ulusal Yarışma Kronoloji ve Bozkır’ın gösterimleriyle sona erdi. Festivalde ayrıca, geçen yıllarda İstanbul’da düzenlenen alternatif Ulusal Yarışma’nın kazananlarına Altın Portakal ödülleri verildi ve ‘Sinemamızın Dünü, Bugünü, Yarını‘ başlıklı bir panel düzenlendi.

Oku →

Antalya Günlükleri 2019 #3

, , Yoruma Kapalı

Altın Portakal’da Ulusal Yarışma’daki Küçük Şeyler orta sınıfın çıkmazlarını ele alırken, Bilmemek toplumdaki homofobiyi ifşa ediyor.

Oku →

Antalya Günlükleri 2019 #2

, , Yoruma Kapalı

Altın Portakal’da Ulusal Yarışma kapsamında izleyici karşısına çıkan ilk filmler, Orçun Behram’ın Bina’sı ve Faysal Soysal imzalı Ceviz Ağacı oldu.

Oku →

Antalya Günlükleri 2019 #1

, , Yoruma Kapalı

Ulusal yarışma kategorilerini yeniden programına dâhil eden Antalya Altın Portakal Film Festivali geleneksel korteji takiben Türkan Şoray’ın da bir konuşma yaptığı açılış töreniyle başladı.

Oku →

Venedik Günlükleri 2019 #7

, , Yoruma Kapalı

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Joaquin Phoenix’li Joker’e giderken, Polanski’nin J’accuse’ü de Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu.

Oku →

Venedik Günlükleri 2019 #6

, , Yoruma Kapalı

Venedik Film Festivali’nde sona yaklaşılırken, adını ödül listesinde görebileceğimiz filmlere en son eklenen çalışmalar ise Lou Ye imzalı casusluk hikâyesi Saturday Fiction ve Portekizli yönetmen Tiago Guedes’in epik dramı A Herdade.

Oku →

Venedik Günlükleri 2019 #5

, , Yoruma Kapalı

Venedik Film Festivali’nde ana yarışma, Yonfan’ın büyüleyici animasyonu No. 7 Cherry Lane, Roy Andersson’un yeni filmi About Endlessness ve Jerzy Kosinski uyarlaması The Painted Bird’le devam etti.

Oku →