Umut Tazeleyen Filmler

Umut Tazeleyen Filmler: Bir Çakalın Yolculuğu

, , Yoruma Kapalı

Djibril Diop Mambéty’nin uzun yıllar sonra yeniden keşfedilen filmi Bir Çakalın Yolculuğu (Touki Bouki) sömüren-sömürülen ilişkisinin farklı tezahürlerine sembollerle örülü bir anlam dünyası üzerinden bakıyor.

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: Harold ve Maude

, , Yoruma Kapalı

Hal Ashby’nin 1970’li yıllarda imza atacağı bir dizi başyapıtın ilki olan Harold ve Maude Batı dünyasındaki statükonun temellerinin sarsıldığı dönemin ruhunu taşıyan bir film.

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: Sideways

, , Yoruma Kapalı

Sideways, bir yandan üzümün bağdaki bakımından sofradaki kadehe konulduğu âna, şarap ile insanlık arasında dolaysız bir bağ kurarken, diğer yandan da karakterlerimizin kendini yeniden tanıma/tanımlama süreçlerini gözler önüne serer.

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: Louder Than Bombs

, , Yoruma Kapalı

Edebî metinlerin yaptığı gibi bize usulca açtığı her pencereden içeri ferah hava giriyor bu filmde ya da birisi, aldığı ve epeydir içinde tuttuğu derin nefesi bırakıyor dışarı.

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: Kırmızı Balon

, , Yoruma Kapalı

Kıpkırmızı, pasparlak, kocaman, gerçek olamayacak kadar güzel bir balon. Paris’in sokakları, binaları, arabalar, insanların kıyafetleri, her yer ve her şey, öyle karanlık ve soluk renklerle kaplı ki, o fonun önünde daha da kızarıyor, parlıyor, başka bir dünyadan geldiği hissi iyice artıyor…

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: L’Atalante

, , Yoruma Kapalı

“L’Atalante” Yunan mitolojisinde bir kadın kahraman, yarı tanrıça Hades’in kızı, en hızlı erkek koşucuyu bile geride bırakır. L’Atalante aynı zamanda Jean Vigo’nun 1934’te çektiği 89 dakikalık siyah beyaz bir başyapıt.

Oku →

Umut Tazeleyen Filmler: Güz Sonatı

, , Yoruma Kapalı

“Filmin henüz başında, şaşırırız; kim anne, kim kız? Birbirlerine karışmış olduklarını, aralarındakinin bağ değil düğüm olduğunu fark ederiz. Sonra birbirlerini görme biçimlerini.”

Oku →