Umut Tazeleyen Filmler

Antonia’s Line
Antonia’nın Yazgısı

Antonia’nın Yazgısı (Antonia’s Line) İkinci Dünya Savaşı sonrası kızı Daniella’yla birlikte annesini gömmek için köyüne dönen Antonia’nın hikâyesine odaklanır.

Yasamak, Ikiru
Murat Özer Anısına: Yaşamak

Dostumuz Murat Özer’i 2020 yılında Umut Tazeleyen Filmler köşemiz için kaleme aldığı, Akira Kurosawa’nın Yaşamak filmi üzerine yazısıyla, kendi satırlarıyla anıyoruz.

İş
İş

Ermanno Olmi imzalı İş, bir sabah iş bulmak için evden çıkan Domenico’yu takip eder.

Truly, Madly, Deeply
Truly, Madly, Deeply

Anthony Minghella imzalı Truly, Madly, Deeply büyük bir çöküntünün ardından yeniden ayağa kalkabilmenin ve hayatın yüzüne bakabilmenin filmi.

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi

Etgar Keret’in öyküsünden Goran Dukic’in uyarladığı Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi, sıradışı bir yol filmi.

Umut Tazeleyen Filmler: Bir Çakalın Yolculuğu

Djibril Diop Mambéty’nin uzun yıllar sonra yeniden keşfedilen filmi Bir Çakalın Yolculuğu (Touki Bouki) sömüren-sömürülen ilişkisinin farklı tezahürlerine sembollerle örülü bir anlam dünyası üzerinden bakıyor.

Umut Tazeleyen Filmler: Denizkızları

Patty Dann’in 1986 yılında yazdığı romandan June Roberts’ın senaryolaştırdığı Denizkızları’nın başrollerinde Cher, Winona Ryder ve Christina Ricci var.

Umut Tazeleyen Filmler: Harold ve Maude

Hal Ashby’nin 1970’li yıllarda imza atacağı bir dizi başyapıtın ilki olan Harold ve Maude Batı dünyasındaki statükonun temellerinin sarsıldığı dönemin ruhunu taşıyan bir film.

Umut Tazeleyen Filmler: Arkadaşımın Evi Nerede?

Abbas Kiarostami’nin Arkadaşımın Evi Nerede? filminin açılış sahnesi ilkokul sınıfının uğultusuyla başlar: Anlaşılmaz, tedirgin edici, kaotik ve birazdan, “dan!” diye kesilecek cinsten. Murat Özyaşar yazdı.

Umut Tazeleyen Filmler: Sideways

Sideways, bir yandan üzümün bağdaki bakımından sofradaki kadehe konulduğu âna, şarap ile insanlık arasında dolaysız bir bağ kurarken, diğer yandan da karakterlerimizin kendini yeniden tanıma/tanımlama süreçlerini gözler önüne serer.

Umut Tazeleyen Filmler: Geçmişi Olmayan Adam

Aki Kaurismäki imzalı Geçmişi Olmayan Adam kimilerince ‘Kaybedenler Üçlemesi’ olarak da anılan Finlandiya Üçlemesi’nin ikinci filmi.

Umut Tazeleyen Filmler: Louder Than Bombs

Edebî metinlerin yaptığı gibi bize usulca açtığı her pencereden içeri ferah hava giriyor bu filmde ya da birisi, aldığı ve epeydir içinde tuttuğu derin nefesi bırakıyor dışarı.

Umut Tazeleyen Filmler: Tüm Sırların Sahibi Kız

Bu distopyalar insanlığın felaketine ağıt yakmak şöyle dursun, ona kayıtsız kalıyor, neredeyse yok oluşun, bizim için olmasa da başkaları için umutlu, yeni bir başlangıca yol açmasını kutluyorlar…

Umut Tazeleyen Filmler: Motosiklet Günlükleri

Ernesto henüz yirmi üç yaşında. Che Guevara ismini almamış, gerilla mücadelesine başlamamış, kalbindeki mücadele isteğinin farkına bile varmamış…

Umut Tazeleyen Filmler: Bağdat Kafe

Bambaşka dünyalardan gelen iki kadının aralarında gelişen dostluk mekânın kimliğini belirleyen büyülü bir şey hâline gelmiştir…

Umut Tazeleyen Filmler: Kırmızı Balon

Kıpkırmızı, pasparlak, kocaman, gerçek olamayacak kadar güzel bir balon. Paris’in sokakları, binaları, arabalar, insanların kıyafetleri, her yer ve her şey, öyle karanlık ve soluk renklerle kaplı ki, o fonun önünde daha da kızarıyor, parlıyor, başka bir dünyadan geldiği hissi iyice artıyor…

Umut Tazeleyen Filmler: Fahrenheit 451

Fahrenheit 451’de herkes bir kitabı ezberliyor. İnsanlar birer kitaba dönüşüyor. O naif sahnelerin her şeye karşın umut veren güçlü bir yanı vardır…

Umut Tazeleyen Filmler: Yolun Sonu

David Foster Wallace’ın cümleleri ya da bedeni gibi cüsseli bir film değil Yolun Sonu, basit bir çatışma üzerine kurulu bir “karşılaşma” filmi.