Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Eylül)

Sex Education

Altyazı Öneriyor’da bu hafta son dönemin popüler dizilerinden Sex Education’ın yeni sezonu ve Metin Akdemir’in çok sevilen belgeseli Hayalimdeki Sahneler dikkat çekiyor. Son dönemde Oscar yarışı için önemli göstergelerden birisi olan Toronto Film Festivali devam ederken listemizin sonunda yer verdiğimiz ek önerilerimizi son yıllarda Toronto’da Halkın Seçimi ödülü kazanmış filmlerden bir seçkiye ayırıyoruz. 


Aman Doktor

MUBI Türkiye

Roman sinemasının önemli isimlerinden Tony Gatlif’in 2017 yapımı filmi Aman Doktor (Djam) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Djam adında genç bir kadının bir teknenin parçasını almak için geldiği İstanbul’da, göçmenlere yardım eden Avril’le tanışıp Midilli Adası’na doğru yola çıkmasını anlatan film dinamik ve özgür atmosferiyle dikkat çekiyor. Aman Doktor dünya prömiyerini 2017 yılında Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. 


Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

BluTV

Pek çokları tarafından son dönemde sinema sanatının ürettiği en çarpıcı eserlerden birisi olarak görülen, yönetmeni Céline Sciamma’ya dünya çapında bir ün kazandıran Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la Jeune Fille en Feu, 2019) BluTV kataloğuna eklendi. Başrollerine Noémie Merlant ve Adèle Haenel’i taşıyan film, genç ressam Marianne’in bir asilzadeyle evlenecek Héloïse’in portresini yapmak üzere görevlendirilmesini ve aralarında başlayan aşkı anlatıyor. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan film burada En İyi Senaryo ödülünü kazanmıştı.

Filmi Selin Gürel’in kaleminden okumak için tıklayın.


Aşk Yeniden

İstanbul Modern Sinema 
Kitoboy, The Whaler Boy
Balina Avcısı (Kitoboy)

İstanbul Modern Sinema yeni sezonu, aşkın farklı hâllerine odaklanan filmleri bir araya getiren çevrimiçi bir programla açıyor. En İyi Uluslararası Film dalında Almanya’nın bu yılki Oscar adayı Tam Sana Göreyim’in (I’m Your Man), Pedro Almódovar’ın Tilda Swinton’lı kısa filmi İnsan Sesi’nin (The Human Voice), başrollerini Colin Firth ile Stanley Tucci’nin paylaştığı Süpernova’nın (Supernova) ve Ümit Ünal’ın son filmi Aşk, Büyü, Vs.’nin de aralarında bulunduğu yedi filmden oluşan ‘Aşk Yeniden’ programı kapsamında gösterimler İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden yapılacak. Filmlerin kısıtlı süreler için izlemeye açılacağı ve tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu programda her film için ayrı ayrı kayıt yaptırmak gerektiğini hatırlatalım.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Chicago Party Aunt

Netflix Türkiye

Yeni animasyon dizisi Chicago Party Aunt, ilk sezonuyla Netflix’te gösterimde. Kırklı yaşlarına gelmiş olsa da büyümeyi reddeden, başına buyruk yaşayan Diane ile üniversite çağına gelmiş, büyüme sancılarıyla boğuşan yeğeni Daniel’ın maceralarına odaklanan dizi sekiz bölümden oluşuyor. Toplumsal yaşama uyum sağlamakla kendi olmayı başarmak arasındaki ezeli çatışma üzerinden ilerleyen mizah dozu yüksek dizinin seslendirme kadrosunda ise Lauren Ash ve Rory O’Malley’nin yanı sıra RuPaul da yer alıyor.


Evrim

MUBI Türkiye

2004 yapımı Masumiyet’le (Innocence) büyük ses getiren Lucile Hadzihalilovic’in en az ilki kadar tekinsiz ikinci uzun metrajı Evrim (Évolution, 2016) MUBI Türkiye’de gösterimde. Sadece kadınların ve sürekli gözetim altında tutulan erkek çocuklarının yaşadığı bir sahil kasabasında geçen film, bir gün deniz kıyısında karşılaştığı cesedin ardından var oluşunu sorgulamaya başlayan Nicholas’ya odaklanıyor. Hadzihalilovic’in filmi korku, gizem ve distopya gibi türleri özgün bir yaklaşımla harmanlıyor.

Filmi Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.


Everybody’s Talking About Jamie

Amazon Prime Video


Aynı adlı hit sahne şovundan uyarlanan Everybody’s Talking About Jamie, en büyük arzusu bir drag queen olmak olan on altı yaşındaki bir oğlanın hikâyesi. Hem estetiği hem de içeriğine yaklaşımıyla ‘şeker pembesi’ denebilecek filmin yönetmeni, ilk kez 2017’de seyirciyle buluşan sahne müzikalinin de yönetmeni olan dansçı ve koreograf Jonathan Butterell. Gerçek yaşamdan esinle yazılan ve bir BBC belgeseline de konu olan öyküde Jamie (Max Harwood), futbolseverliğin öne çıktığı bir İngiliz işçi sınıfı şehrinde gey kimliğini ve ‘topuklu ayakkabılarını’ büyük bir özgüvenle taşıyarak hayalinin peşinden gidiyor. Önünde onaylamayan bir baba, okuldaki bir zorba gibi engeller varsa da Jamie, annesi ve en yakın kız arkadaşının tam desteğine sahip.


Hayalimdeki Sahneler

MUBI Türkiye

Metin Akdemir’in 1980’lerde ve 90’ların başında çekilmiş üç filmdeki kuir olasılıkları dönemin şartları ve bugünün bakış açısıyla birlikte hayal ettiği Hayalimdeki Sahneler MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Atıf Yılmaz imzalı Dul Bir Kadın (1985) ve Kadının Adı Yok (1987) ile Yavuz Özkan’ın İki Kadın’ında (1992) iki kadın arasındaki ilişkinin perdeye yansımamış kuir ihtimallerini araştıran film bir yandan sinema yazarları, akademisyenler ve filmlerin oyuncularıyla yapılmış söyleşilerle bu ihtimalleri tartışmaya açarken bir yandan da Akdemir’in filmlerin kendi bakış açısıyla ürettiği ‘eksik’ sahnelerini bir araya getiriyor. 


High Life

BluTV

Claire Denis’nin 2018 yılında imza attığı bilimkurgu filmi High-Life BluTV kataloğuna eklendi. Başrollerine Robert Pattinson ve Juliette Binoche’u taşıyan film çeşitli deneyler yapmak üzere bir kara deliğe gönderilen bir uzay gemisinde yaşananları anlatıyor. Bilhassa uzay atmosferinden çıkardığı felsefi tartışmalar ve yarattığı çarpıcı atmosferle dikkat çeken film Denis’nin ilk bilimkurgu denemesi ve İngilizce çektiği ilk film. Dünya prömiyerini Toronto’da yapan High-Life gösterime girdiği dönemde kimilerini hayal kırıklığına uğratmış kimileri için de o yılın en değerli filmlerinden biri olmuştu. 

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


The Lost Symbol

Bein Connect


Ezoterik temalı komploların peşinden giden polisiye romanlarıyla 2000’lerin en popüler yazarlarından birine dönüşen Dan Brown’un daha önce üç sinema filmiyle, Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code, 2006), Melekler ve Şeytanlar (Angels & Demons, 2009) ve Cehennem (Inferno, 2016) ile sinemaya uyarlanan dünyası, ilk kez dizi formatında seyirciyle buluşuyor. ‘Kayıp Sembol’ romanından uyarlanan dizide, sinema yapımlarında Tom Hanks’in oynadığı Harvard simgebilim profesörü Robert Langdon’ı Ashley Zukerman canlandırıyor. Bu macerada Langdon’ı insanlığın kaderini etkileyecek sembollerin ve masonik sırların bilmecesine çeken ise, akıl hocasının kaçırılması oluyor.


Sex Education – Üçüncü Sezon 

Netflix Türkiye

2019 yılında yayınlanan ilk sezonundan itibaren geniş bir seyirci kitlesine ulaşarak son dönemin en popüler yapımlarından birine dönüşen Netflix dizisi Sex Education’ın üçüncü sezonu dijital platformda yayına girdi. Gençlik dizisi formatına getirdiği yenilikçi, kapsayıcı ve çoğulcu bakış açısıyla benzerlerinden farklılaşan dizinin yeni sezonunda okula yeni bir müdürün atanmasıyla yaşanan değişiklikleri izleyeceğiz. Okulun yeni müdürünü Girls (2012-2017) dizisiyle adını duyuran Jemima Kirke canlandırırken dizinin önceki sezonlarında yer alan oyuncu kadrosu yeni sezonda da tam kadro görev alıyor.


Schumacher

Netflix Türkiye

Spor tarihin en büyük yıldızlarından ve en trajik figürlerinden biri olan Michael Schumacher’in öyküsünü anlatan Netflix belgeseli Schumacher gösterimde. 2000’li yılların başında yarış pistlerini kasıp kavuran, Formula 1’de yedi kez dünya şampiyonu olarak bu alanda rekor kıran sürücü 2013 yılında geçirdiği kayak kazasından bu yana komada. Schumacher’in öyküsünün arşiv görüntüleri eşliğinde ailesi ve yakın dostları tarafından anlatıldığı belgeselin yönetmenliğini ise Hanns-Bruno Kammertöns, Vanessa Nöcker ve Michael Wech üstleniyor.


Tatil Kitabı

BluTV

Seyfi Teoman’ın ilk uzun metrajı Tatil Kitabı (2008) BluTV kataloğuna eklendi. Silifkeli bir ailenin bir yaz boyunca başından geçenleri, ailenin küçük oğlu Ali’nin bakış açısıyla anlatan filmin oyuncu kadrosunda Taner Birsel, Tayfun Günay ve Harun Özüağ gibi isimler yer alıyor. Dünya prömiyerini 58. Berlin Film Festivali’nde yapan ve ardından dolaştığı pek çok uluslararası festivalde ödüller kazanan Tatil Kitabı, 2000’li yıllarda Türkiye sinemasının ürettiği önemli bağımsız yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor. 

Seyfi Teoman’la 2008 yılında Tatil Kitabı üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Under the Skin

BluTV


Parlak bir müzik videosu yönetmenliği kariyerinin üzerine ilk sinema filmleri Sexy Beast (2000) ve Birth (2004) ile sinema seyircisinin derhal yakın takibe aldığı Jonathan Glazer, uzun bir aradan sonra çektiği Under the Skin’de (2013) ile bir kez daha baş döndürücü bir atmosfer kuruyor. Michel Faber’in romanından uyarlanan filmde Scarlett Johansson, insan kılığında bir uzaylı rolünde. Ancak ‘dünyaya düşen’ bu seksi uzaylı, David Bowie’nin uzaylısı kadar dostane sayılmaz; akşam vakitlerinde yalnız erkekleri baştan çıkarıp ölümcül bir sona sürüklüyor ve onun dünyaya tamamen yabancı gözlerle bakışı, seyirciye insan olmanın ne demek olduğuyla ilgili taze bir bakış imkânı sunuyor.


Yumurcak

MUBI Türkiye
The Kid, Yumurcak

Charlie Chaplin’in unutulmaz eserlerinden Yumurcak (The Kid, 1921) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Chaplin’in yönetmen olarak imza attığı bu ilk uzun metraj, sokağa bırakılmış bir bebek bulan bir adamın çocukla kurduğu bağların beş yıl sonra yeniden sınanmasını konu ediniyor. Chaplin’in kendi çocuğunu kaybettiği bir dönemde imza attığı bu klasik, hâlâ sinema tarihinin en sevilen yapımlarından birisi. 


Bir Yönetmen Bir Oyuncu: Tunç Şahin ve Burcu Biricik

Altyazı YouTube Kanalı 

‘Bir Yönetmen Bir Oyuncu’ söyleşilerinin ilk bölümüyle karşınızdayız. 10 Eylül’de vizyona giren İnsanlar İkiye Ayrılır’ın yönetmeni Tunç Şahin ve filmin başrol oyuncularından Burcu Biricik filmin tasvir ettiği dünyaya, dert ettiği meselelere ve birlikte çalışma pratiklerine dair merak edilenleri anlatıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, son dönemde Toronto Film Festivali’nde Halkın Seçimi ödülü kazanmış 5 film:

  • Şark Vaatleri / Eastern Promises | Amazon Prime Video
  • Tavşan Jojo / Jojo Rabbit | Google Play
  • Umut Işığım / Silver Linings Playbook | Netflix Türkiye
  • Yeşil Rehber / Green Book | Netflix Türkiye
  • Zoraki Kral / The King’s Speech | Netflix Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.