Rastgele Bir Film

Rastgele Bir Film: Älskande Par (Loving Couples)

Älskande Par (Loving Couples, 1964) Cannes Film Festivali’nde yarışmaya seçilmiş ama dönemin ‘genel ahlak’ değerlerini zorlayan sahneleri nedeniyle yasaklanarak yalnızca jüriye gösterilebilmişti.

Yasak Gezegen (Forbidden Planet)

‘Yasak Gezegen’, geçtiğimiz haftalarda başkarakteri ‘Robby the Robot’un bir açık arttırmada beş milyon doları aşkın bir fiyata alıcı bulmasıyla yeniden gündeme geldi.

Brat

Aleksey Balabanov’un 1997 yapımı filmi ‘Brat’, Post-Sovyet dönemin Rusya’sında büyük gişe başarısı yakalayan ilk filmlerden biri.

Nüremberg Duruşması (Judgment at Nuremberg)

Stanley Kramer imzalı ‘Nüremberg Duruşması’, günümüzde de hâlâ geçerliliğini koruyan bir dizi politik ve etik tartışmaya ayna tutan zengin bir metne sahip.

Yolculuk (El Viaje)

‘Yolculuk’ Üçüncü Sinema’nın ikonik yönetmeni Fernando E. Solanas’ın 90’larda ulusal sinema sorularını yeniden canlandırdığı, benzersiz bir yol ve arayış hikâyesi.

Maud’daki Gecem (Ma Nuit Chez Maud)

‘Maud’daki Gecem’ aşk, din, felsefe ve bunların hayattaki karşılıkları üzerine bir Éric Rohmer filmi.

Winter Sleepers

‘Winter Sleepers’ Alman yönetmen ve besteci Tom Tykwer’in erken döneminden bir film.

Shampoo

Hal Ashby’nin yönettiği ‘Shampoo’nun esas sahibi, aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Warren Beatty sayılabilir.

Kumların Kadını (Suna no Onna)

Bir böcekbilimci ve öğretmen olan Niki çölün ortasında böcek örnekleri toplarken, dev kum tepelerinin dibinde…

Valeriea Týden Divu

1970 yapımı ‘Valeriea Týden Divu’, Vítězslav Nezval’ın aynı adlı romanından Jireš’in sinemaya uyarladığı karanlık bir şenlik.

Wake in Fright

‘Wake in Fright’ın yıpranmış bir kopyası, filmin kurgucusunun uzun araştırmaları sonucu yıllar sonra Pittsburgh’daki bir depoda bulunuyor.

Duet for Cannibals (Yamyamlar için Düet)

Susan Sontag’ın yazıp yönettiği dört adet uzun metraj filmi var. Bunların ilki, açılışını Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren ‘Duet for Cannibals’.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being)

Milan Kundera’nın meşhur romanından uyarlanan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ni (The Unbearable Lightness of Being, 1988) yeniden izlemenin tam zamanı!

Gülmeyen Kadın (Ninotchka)

Ernst Lubitsch’in yönettiği ‘Gülmeyen Kadın’, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesindeki siyasi ve kültürel eğilimlerin izinin bulunabileceği bir hiciv.

Kimseyi İlgilendirmez (Nobody’s Business)

Alan Berliner’in 1996’da babası hakkında çektiği ‘Kimseyi İlgilendirmez’, aslında daha çok kendisiyle babası arasındaki çekişmenin filmidir.

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

John Waters için tüm zamanların en iyi filmi, birçok müzik grubuna ilham veren bir referans dünyası, Quentin Tarantino’nun yeniden çevrimini yapmak istediği bir klasik…

Antonio das Mortes

Cinema Novo akımının öncü yönetmeni Glauber Rocha’ya 1969’da Altın Palmiye kazandıran ‘Antonio das Mortes’…

İkiz Tepeler (Twin Peaks: Fire Walk With Me)

David Lynch’in prömiyerini 1992 yılında Cannes’da yapan filmi ‘İkiz Tepeler’ bir yönetmenin kendi yarattığı bir karakterle kurduğu takıntılı ilişkinin en uç örneklerinden biridir.