Hakkımızda

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan bir grup arkadaş tarafından 2001 yılında kurulan Altyazı, herhangi bir yayın grubuna dahil olmayan, tümüyle bağımsız çabalarla çıkartılan bir sinema dergisi ve içeriğinde de bağımsızlık ilkesini takip eden bir yaklaşıma sahip.

2001’in Ekim ayında aylık olarak yayımlanmaya başlayan Altyazı Sinema Dergisi, film eleştirisi ve analizine önem veren bir yayın anlayışı benimsedi. “Sinema üzerine düşünen bir dergi” fikriyle yola çıkan Altyazı, bir yandan Türkiye’de vizyona giren filmlerle ilgili yorum odaklı yazılara yer verirken, diğer yandan da anaakım medyada fazla yer bulamayan kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi alanlara görünürlük kazandırmaya çalıştı. Altyazı, derleme ve çeviri yazılara kapılarını kapayan, tümüyle özgün içeriğe odaklanan yayın politikasıyla, yeni ve genç sinema yazarlarının düşüncelerini ortaya koyacağı açık bir platform oluşturmayı ve böylelikle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçladı.

2001 yılında fotoğraf sanatı dergisi Geniş Açı’nın desteğiyle yayın hayatına başlayan dergi, kısa sürede öğrencilerden akademisyenlere, sinemaseverlerden sinemacılara kadar pek çok farklı alandan kişinin yazılarıyla katkıda bulunduğu, paylaşım ve iletişimi esas alan bir yapıya sahip oldu.

Altyazı, 2019’da yayın hayatına kısa bir ara verdikten sonra, Mayıs-Haziran 2019 sayısıyla birlikte iki ayda bir yayımlanmaya başladı. Mayıs 2020’den itibaren ise yeniden aylık periyotta ancak bu kez dijital ortamda okurlarla buluştu.

Derginin yolculuğu Mart 2019’da kurulan Altyazı Sinema Derneği ile de devam ediyor. Altyazı Sinema Derneği, sadece yayıncılık alanında değil sinemanın farklı alanlarında da faaliyet gösteriyor. Yıllardır sinema kültürünün organik bir parçası olarak gerçekleştirdiği sinema seminerlerini, festivallerle işbirliği içerisinde düzenlediği etkinlikleri, film gösterimlerini ve sohbetlerini bundan sonra dernek çatısı altında gerçekleştiriyor.

DERGİ EKİBİ

İmtiyaz Sahibi
Altyazı Sinema Derneği İktisadi İşletmesi

İktisadi İşletme Müdürü
Harika Nazlı Günay ([email protected])

Proje Yöneticisi (Altyazı Sinema Derneği)
Senem Aytaç

Yazı İşleri Müdürü (Sorumlu)
Ekrem Buğra Büte

Editör
Aslı Ildır

Sosyal Medya Koordinatörü
Eray Yıldız

Reklam ve Pazarlama Sorumlusu
Yetkin Nural ([email protected])

Haber Editörü
Berna Güler

Yayın Kurulu
Senem Aytaç, Ekrem Buğra Büte, Ayça Çiftçi, Övgü Gökçe, Berke Göl, Aslı Ildır, Enis Köstepen, Gözde Onaran, Aslı Özgen, Fırat Yücel

Görsel Yönetmen
Ahmet M. Öğüt

İdari Koordinatör
Özlem Saadet Işıl

Düzelti
Gözde Cöbek

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.