Bir Kelime On Film

Zaman

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisini tamamlarken, anlatısını ‘Zaman’ kavramı etrafında kuran yapımlara bakıyoruz.

Yabancı

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi sinemanın birbirinden farklı ‘Yabancı’larıyla devam ediyor.

Vitrin

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi kimi sözlük anlamıyla, kimi de metaforik kullanımıyla ‘Vitrin’e bakan filmlerle sürüyor.

Ütopya

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisi, farklı ‘Ütopya’lara odaklanan on filmle devam ediyor.

Uyanış

Dünyayı, hayatı, aşkı, cinselliği, kendini keşfeden karakterlerin hikâyeleri… ‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi, ‘Uyanış’ temalı filmlerle sürüyor.

Tat

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi, dünyasını ‘Tat’ duyusu etrafında kuran filmlerle devam ediyor.

Şaka

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi bugün kimisi kahkahalara boğan, kimisi dramatik olaylara yol açan, kimisi de beklenmedik trajedilere sebebiyet veren ‘Şaka’ların izini sürüyor.

Su

Hayatın kaynağı, bolluk ve refahın simgesi, mitolojik anlatıların vazgeçilmez imgelerinden biri… ‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi ‘Su’ öğesini merkezine yerleştiren filmlerle sürüyor.

Resim

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi on filmlik ‘Resim’ seçkisiyle devam ediyor.

Pazar

İnsanın davranışlarının da ruh hâlinin de değiştiği, dünyanın ve hayatın kısa süreliğine farklı göründüğü bir aralık. ‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi ‘Pazar’la devam ediyor.

Öfke

Irkçılığa ve ayrımcılığa tepki, sömüren sınıflara “artık yeter!” diyen bir öfke, faşizme ya da kolonyalizme şiddetli bir başkaldırı, geleneksel toplumun çürümüş kurumlarını yerle bir etme arzusu… ‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi ‘Öfke’ temalı filmlerle devam ediyor.

Oyun

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisi ‘Oyun’ temasıyla devam ediyor. Masa üstü oyunlarının eğlencesi, sporun ateşlediği rekabet, insanların birbirleriyle oynadıkları oyunlar, birbirlerine oynadıkları oyunlar. Güç oyunları, akıl oyunları, ayak oyunları…

Nisyan

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ dizisi, ‘Nisyan’la devam ediyor. Bastırılan travmatik deneyimler, bireyin bilinç düzeyinde taşımakta zorlandığı dehşet verici anılar, bir kazanın ya da nörolojik bir hastalığın yol açtığı keskin unutuş…

Maske

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisine ‘Maske’yle devam ediyoruz.

Leke

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisinde bugün, ‘Leke’li sayılan ya da kendini ‘Leke’li gören karakterlerin hikâyeleri var.

Kalabalık

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisinde bugün, farklı anlamlarıyla ‘Kalabalık’ filmler var. Grevleri, isyanları, devrimleri tasvir eden yapımlar, binlerce figüranın rol aldığı epik savaş filmleri, tarihî figürlerin biyografileri…

Jübile

Sinemada ‘Jübile’ kavramı neleri çağrıştırıyor? Değişen dünyaya ayak uyduramayan eski toprak kovboylar, şarkılarını söylemeyi bırakıp inzivaya çekilen müzisyenler, yaşlılık günlerinde dönüp hayatını sorgulayan kahramanlar, son bir başyapıtla kariyerini taçlandıran usta bir isim…

İhtişam

‘A’dan Z’ye: Bir Kelime On Film’ serisi, sinemanın ‘İhtişam’ıyla devam ediyor. Görkemli görselliğiyle, zengin hayal gücüyle hafızalara kazınan yapımlar arasından on filmlik bir seçki.