Altyazı Fasikül

Kuirfest
KuirFest’ten Esma Akyel’le Söyleşi: ‘Belki de Yasaklarla Yanlışlıkla Büyümemize Neden Oldular’

Pembe Hayat KuirFest, 10. yaşını valilik yasağının ardından Ankara’ya dönerek kutladı. Ekipten Esma Akyel ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi Altyazı Fasikül’de yayında.

Oktay İnce
‘Sinema GM’ Altyazı’nın YouTube kanalında!

Video-eylemci Oktay İnce’nin el konulan görüntü arşivini geri almak için yaptığı bir eylemden kurguladığı Sinema GM, Altyazı Fasikül Gösterimleri kapsamında YouTube kanalımızda.

Açılmak İsteyen Sinemalar

Sinema salonlarının açılışı “sektörün talebi” üzerine Haziran başından Temmuz başına ertelendi. Peki bu cümledeki “sektör” kimlerden oluşuyor, kimleri dışarıda tutuyor?

Mangrove, Small Axe
Sinemanın Dekolonizasyonu Ne İfade Ediyor?

Birçok başka disiplinin yanı sıra sinema alanında da dekolonizasyon çağrıları giderek yaygınlaşıyor. Peki sinemanın dekolonizasyonu ne demek?

Kazım Öz, Zer
Kürt Sinemasının Dijital Geleceği

12. Londra Kürt Film Festivali, Nisan ayında on farklı Kürt film festivalinin işbirliğiyle dijital olarak gerçekleşti. Suncem Koçer’in değerlendirme yazısı Altyazı Fasikül’de yayında.

İzleyenleri İzlemek

Güvenlik güçlerine ‘cezasızlık’ ayrıcalığını kaybetme korkusu salan ‘yurttaş gazeteciliği’ nedir? ‘İzleyenleri izleme’nin coğrafyaları aşındıran tarihine kısaca göz atmanın tam zamanı.

Altyazı Fasikül Gösterimleri: Hayalimdeki Sahneler

Sansürsüz hayal gücünün ve kuir ihtimallerin belgeseli Hayalimdeki Sahneler 29 Nisan Perşembe 21:00’de Altyazı Fasikül Gösterimleri’nde!

Yenilenen Atlas Sineması’nı Kim, Nasıl İşletecek?

Atlas Sineması, 1 Mart’ta gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtıldı. Peki Atlas Sineması’nı kim, nasıl işletecek?

Buluntu Görüntü ile Çalışmak

Görsel-işitsel dünyanın farklı alanlarında buluntu ve arşiv görüntülerinden faydalanan birçok isim Altyazı Fasikül Tartışmaları’nda bir araya geldi.

Belgeselde Heyecan Sezonu

Haşmet Topaloğlu’ndan, İstanbul Modern’in Biz de Varız! seçkisinde seyirciyle buluşan 2020 yapımı beş belgesele dair notlar.

Salonlar Karantinada, Destekler Yetersiz

COVID-19 koşullarında sinema salonları seyircisiz kaldı. 2020’de Avrupa genelinde gerileme yüzde 50-60 civarındayken Türkiye’de yüzde 90’ı buluyor.

Özgür Sinemanın Gündemi Altyazı Fasikül’de

Altyazı Fasikül söyleşiler, tartışmalar, fikir yazıları, videolar, radyo programları ve düzenli olarak güncellenen haberlerle özgür sinemanın nabzını tutuyor.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.