Altyazı Fasikül

Altyazı Fasikül’ün ‘Depremin Ardından’ Başlıklı Özgür Sinema Bülteni Yayında

Altyazı Fasikül, geçtiğimiz ayın özgür sinema gündemini değerlendirdiği ‘Özgür Sinema Bülteni’ni yayınladı.

Mania Akbari
Mania Akbari Kendi Hikâyesini Anlatıyor

Mania Akbari’yle Abbas Kiarostami’yi intihal ve cinsel şiddet ile suçlayan mektubunu konuştuk, hikâyesini bu kez ayrıntılarıyla kendisinden dinledik.

Aşağıdan Yukarıya’da Final: Merkez

Migros Direnişi’nden Boğaziçi Direnişi’ne, Suriye savaş arşivlerinden Gündem’e, kamera etiğinden gözetim kapitalizmine uzanan Aşağıdan Yukarıya video serisi…

‘Aşağıdan Yukarıya’ Devam Ediyor!

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın Aşağıdan Yukarıya video serisi Aylin Kızıl’ın Gözün Üstümde filmi ile devam ediyor. Kızıl’ın videosu, “fotoğraflanan…

‘Aşağıdan Yukarıya’ Deniz Buga’nın filmi ile devam ediyor

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın Aşağıdan Yukarıya video serisi Deniz Buga’nın İsimsiz filmi ile devam ediyor. Deniz Buga’nın videosunda fotoğraf ve…

Boğaziçi Üniversitesi’nde Özgürlük Tehdit Altında

Kültür, sanat ve bilim dünyasına önemli katkılar sunmuş, Boğaziçi Üniversitesi fahri doktorasına sahip isimler üniversitenin çoğulcu değerleri tehdit altında olduğunu dile getiren bir açıklama yayınladı. Açıklamaya imza atanlar arasında usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan da var.

Türkiye’de Beş Dakika

Belgeselleri ve sanal gerçeklik projeleriyle tanıdığımız Deniz Tortum, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dijital film kütüphanesinde…

Sinema-TV Sendikası: Taban Ücrette Şeffaflık Politikası

Sinema-TV Sendikası temsilcileriyle meslek örgütlerinin ‘taban ücret artışı talepleri’ni konuştuk. Ücretlerin yanı sıra çalışma koşulları da sektörün gündeminde.

Kulüp
Kulüp: Dijitalde Temsilin Sınır ve İmkânları

Kulüp bir fantezi alanıysa, bu kimin ya da kimlerin fantezisi? Altyazı’dan Övgü Gökçe, Enis Köstepen ve Fırat Yücel, İstanbullu Sefarad Yahudilerinin hikâyelerini anlatan Kulüp dizisini tartışıyor.

Gül Büyükbeşe: Karşı Bellek Oluşturmaya Gayret Ederken

Ölüm Ne Yana Düşer Usta‘nın yönetmeni Gül Büyükbeşe, nefretin ulus sevgisinin göstergesine çevrildiği bir dönemde dayanışmanın içinden çıkanları anlatıyor.

Altyazı Fasikül’ün Hazırladığı Özgür Sinema Gündemi: 2021 Yayında!

Altyazı Fasikül’ün gözünden, ‘özgür sinema’ perspektifinden 2021 yılının önemli gelişmelerini bir araya getiren ‘Özgür Sinema Gündemi: 2021’ videosu yayında.

Nikolai Izvolov
Vertov’un Kayıp Filmi: İç Savaş’ın Tarihi

Aslı Özgen ve Floris Paalman, yapımından tam yüz yıl sonra tekrardan seyirciyle buluşan Dziga Vertov filmi The History of the Civil War filmini sinema tarihçisi Nikolai Izvolov’la konuştu.

Kuirfest
KuirFest’ten Esma Akyel’le Söyleşi: ‘Belki de Yasaklarla Yanlışlıkla Büyümemize Neden Oldular’

Pembe Hayat KuirFest, 10. yaşını valilik yasağının ardından Ankara’ya dönerek kutladı. Ekipten Esma Akyel ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi Altyazı Fasikül’de yayında.

Oktay İnce
‘Sinema GM’ Altyazı’nın YouTube kanalında!

Video-eylemci Oktay İnce’nin el konulan görüntü arşivini geri almak için yaptığı bir eylemden kurguladığı Sinema GM, Altyazı Fasikül Gösterimleri kapsamında YouTube kanalımızda.

Açılmak İsteyen Sinemalar

Sinema salonlarının açılışı “sektörün talebi” üzerine Haziran başından Temmuz başına ertelendi. Peki bu cümledeki “sektör” kimlerden oluşuyor, kimleri dışarıda tutuyor?

Mangrove, Small Axe
Sinemanın Dekolonizasyonu Ne İfade Ediyor?

Birçok başka disiplinin yanı sıra sinema alanında da dekolonizasyon çağrıları giderek yaygınlaşıyor. Peki sinemanın dekolonizasyonu ne demek?

Kazım Öz, Zer
Kürt Sinemasının Dijital Geleceği

12. Londra Kürt Film Festivali, Nisan ayında on farklı Kürt film festivalinin işbirliğiyle dijital olarak gerçekleşti. Suncem Koçer’in değerlendirme yazısı Altyazı Fasikül’de yayında.

İzleyenleri İzlemek

Güvenlik güçlerine ‘cezasızlık’ ayrıcalığını kaybetme korkusu salan ‘yurttaş gazeteciliği’ nedir? ‘İzleyenleri izleme’nin coğrafyaları aşındıran tarihine kısaca göz atmanın tam zamanı.