İzliyorum

İzliyorum’un 2001’de Başlayan Serüveni

, , Yoruma Kapalı

Köşenin fikri basit bir ihtiyaçtan doğdu. Bazı müzik dergilerinde “blind test” (kör testi) adı verilen bir köşe vardır; söyleşi yapılan kişiye şarkı dinletirler ve tanıyıp tanımadığını sorarlar, muhabbet muhabbeti açar. Biz de bir film sahnesi gösteriyoruz…

Oku →

Urfa’da Bulutları Beklerken: Tuncel Kurtiz ile İzliyorum

, , Yorum Yok

Tuncel Kurtiz filmlerinin Mithat Alam Film Merkezi’ndeki toplu gösteriminin ardından, usta oyuncuyla birlikte ekran karşısına oturup filmler arasında dolanarak upuzun bir muhabbete dalmıştık. Aradan dört sene geçmiş. Sinemamızın bu efsanevi ismini saygıyla anarken, sizi Kurtiz’in kendine özgü dili ve üslubuyla baş başa bırakıyoruz bir kez daha.

Oku →

Meltem Gürle ile İzliyorum

, , Yorum Yok

BirGün’deki köşe yazılarıyla her pazar dost meclislerimizin bir parçası haline gelen Meltem Gürle ile yıllardır ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşup filmlerden -ve tabii edebiyattan- konuştuğumuz İzliyorum’u Mart sayımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu sohbetin Kamara ekibi tarafından çekilen videosu da huzurlarınızda!

Oku →

Michael Nyman ile İzliyorum: Bestecinin Kontratı

, , Yorum Yok

‘Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri’ kapsamında Türkiye’ye gelen Michael Nyman‘ı 14 Aralık’ta Mithat Alam Film Merkezi’nde ağırladık. Geleneksel İzliyorum‘larımızdan farklı olarak, Nyman’la yaptığımız “kontrat” gereği bu kez kişiye özel bir izliyorum tasarladık. Sadece Nyman’ın kendi…

Oku →

Cemal Kafadar ile İzliyorum: Kul Sohbetleri

, , Yorum Yok

İstanbul Film Festivali için yaptığı Asiler, Azizler, Âşıklar seçkisinden ve Metis’ten çıkan Kim var imiş biz burada yoğ iken kitabından bu yana takipçisi olduğumuz Cemal Kafadar’ın Bir+Bir’deki tefrika söyleşisini de okumaya doyamamıştık. Kendisiyle Süleymaniye’de Haliç manzaralı bir “kahvehane”ye oturup birer temaşa olarak hem şehre hem filmlere baka baka sohbet edelim istedik.

Oku →

Hakan Bıçakcı ile İzliyorum: Öbür Adamın Bisikleti

, , Yorum Yok

Genç kuşak yazarlarımızdan Hakan Bıçakcı, edebiyattan çok sinemadan beslendiğini her fırsatta söyler. Edebiyat üzerine bir yazar olarak konuşmanın zorluklarından bahseden Bıçakcı’ya, izleyici koltuğunun rahatlığını sunup filmler üzerine “ukalalık etmenin” keyfini beraber çıkaralım dedik ve bir akşam evinin kapısını çaldık.

Oku →