İzliyorum

İzliyorum: Boğaziçi Üniversitesi Starbucks İşgali – 2012

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bundan tam dokuz yıl önce kampüste açılan Starbucks şubesini kendi deyimleriyle “geri almaya” çalışmışlardı.

Carlos Reygadas ile İzliyorum: Mahrem Düşünceler

Carlos Reygadas 2013’te, İstanbul Film Festivali’ndeki toplu gösterimi için şehre gelmişti. Meksikalı yönetmenle sinemasının üst katında, 35mm bobinlerinin arasında İzliyorum köşemiz için buluşmuştuk.

Jacques Rancière ile İzliyorum: Umursamazlık Bir Silah

Jacques Rancière ile 2013 Aralık’ında gerçekleştirdiğimiz, Gezi Direnişi’nden Özgürleşen Seyirci’ye, Godard’dan Haneke’ye uzanan bir saatlik özel İzliyorum bölümümüz…

Ercan Kesal ile İzliyorum: Bir Taşra Doktorunun Anıları

Dönüp dolaşıp sinemaya bağlanan keyifli bir sohbete dönüşen Ercan Kesal’la İzliyorum’un KAMARA ekibi tarafından hazırlanan videosu huzurlarınızda.

Urfa’da Bulutları Beklerken: Tuncel Kurtiz ile İzliyorum

Tuncel Kurtiz filmlerinin Mithat Alam Film Merkezi’ndeki toplu gösteriminin ardından, usta oyuncuyla birlikte ekran karşısına oturup filmler arasında dolanarak upuzun bir muhabbete dalmıştık. Aradan dört sene geçmiş. Sinemamızın bu efsanevi ismini saygıyla anarken, sizi Kurtiz’in kendine özgü dili ve üslubuyla baş başa bırakıyoruz bir kez daha.

Meltem Gürle ile İzliyorum

BirGün’deki köşe yazılarıyla her pazar dost meclislerimizin bir parçası haline gelen Meltem Gürle ile yıllardır ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde buluşup filmlerden -ve tabii edebiyattan- konuştuğumuz İzliyorum’u Mart sayımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu sohbetin Kamara ekibi tarafından çekilen videosu da huzurlarınızda!

Cemal Kafadar ile İzliyorum: Kul Sohbetleri

İstanbul Film Festivali için yaptığı Asiler, Azizler, Âşıklar seçkisinden ve Metis’ten çıkan Kim var imiş biz burada yoğ iken kitabından bu yana takipçisi olduğumuz Cemal Kafadar’ın Bir+Bir’deki tefrika söyleşisini de okumaya doyamamıştık. Kendisiyle Süleymaniye’de Haliç manzaralı bir “kahvehane”ye oturup birer temaşa olarak hem şehre hem filmlere baka baka sohbet edelim istedik.

Grant Major ile İzliyorum: Orta Dünya’nın Mimarı

Kasım ayında düzenlenen tasarım konferansı alldesign kapsamında Türkiye’ye gelen isimler arasında, Yüzüklerin Efendisi’nin Oscarlı yapım tasarımcısı Grant Major da vardı. Major’la, İstiklal Caddesi’ndeki kostüm dükkânı Retro’da buluştuk ve sohbete daldık.

Hakan Bıçakcı ile İzliyorum: Öbür Adamın Bisikleti

Genç kuşak yazarlarımızdan Hakan Bıçakcı, edebiyattan çok sinemadan beslendiğini her fırsatta söyler. Edebiyat üzerine bir yazar olarak konuşmanın zorluklarından bahseden Bıçakcı’ya, izleyici koltuğunun rahatlığını sunup filmler üzerine “ukalalık etmenin” keyfini beraber çıkaralım dedik ve bir akşam evinin kapısını çaldık.