Söyleşiler

Tufan Taştan, Sen Ben Lenin
Tufan Taştan ile Sen Ben Lenin Üzerine Söyleşi: ‘Anlattığımız Politik Bir Masal’

Sen Ben Lenin, Türkiye’de bir sahil kasabasına ulaşan eski bir Lenin heykelinin yaratabileceklerini sorgulayan bir alternatif tarih hikâyesi anlatıyor. Filmi yönetmeni Tufan Taştan ile konuştuk.

Zeki Demirkubuz
Zeki Demirkubuz ile Kıskanmak Üzerine Söyleşi: ‘Vaat Edilen ve Mahrum Bırakılan İnsanlar’

Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik’in ünlü romanını perdeye aktarma serüvenini, edebiyat uyarlaması yapmak konusunda dikkat ettiği ayrıntıları ve karakterlere bakışını anlatıyor.

Kulüp, Zeynep Günay Tan, Seren Yüce
Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce ile Kulüp Üzerine Söyleşi: ‘Köklere Tutunmak’

Netflix’in yeni dizisi Kulüp’ün ilk altı bölümü dijital platformda yayına girdi. Seyircisini 1950’ler İstanbul’una götüren diziyi yönetmenleri Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce’yle konuştuk.

Barış Sarhan ile Cemil Şov Üzerine Söyleşi: ‘En Uç Noktasını Görmek’

Dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan Cemil Şov, oyunculuk tutkusu zehirli bir takıntıya dönüşen bir güvenlik görevlisinin fantezilerle dolu, kâh aksiyonlu kâh psikolojik, kısmen grotesk serüveni. Adana’da En İyi Erkek Oyuncu, Engelsiz Filmler Festivali’nde En İyi Film ve Yönetmen ödüllerini alan Cemil Şov’un yönetmeni Barış Sarhan’la filmin katmanları ve yapım süreci üzerine konuştuk.

Dash Shaw
Dash Shaw ile Cryptozoo Üzerine Söyleşi: ‘Devasa Bir Kolaj’

Cryptozoo, mitolojik yaratıkların sığınağı niteliğindeki bir hayvanat bahçesini ve çalışanlarının aksiyon dozu yüksek mücadelesini konu alıyor. Filmi senarist ve yönetmen Dash Shaw’dan dinliyoruz.

Esme Madra ile Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi Üzerine Söyleşi: ‘Sözlerden Kurtulabilmek’

Oyunculuğunun yanı sıra yönettiği kısa filmlerle de tanınan Esme Madra’nın üçüncü kısa metrajı Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi MUBI Türkiye’de gösterimde. Madra’yla filmin anlam dünyası ve atmosferi üzerine konuştuk.

Nisan Dağ
Nisan Dağ ile Bir Nefes Daha Üzerine Söyleşi: ‘Bir Tutkuya Sarılmak’

Bir Nefes Daha müzikle nefes alıp veren rapçi Fehmi ile onun bu tutkusuna ortak olan Devin’in öyküsünü anlatıyor. Filmi senarist ve yönetmen Nisan Dağ’la konuştuk.

Erdem Tepegöz
Erdem Tepegöz ile Gölgeler İçinde Üzerine Söyleşi: ‘Bildiğimiz Gerçek ve Daha Sonrası’

Erdem Tepegöz’ün yeni filmi Gölgeler İçinde, bir distopik evrene, çalışmanın tek yaşam formu olduğu bir dünyaya götürüyor seyircisini. Yönetmenle filmin çekim macerasını ve bugüne kadarki festival yolculuğunu konuştuk.

Levan Akin
Levan Akin ile Ve Sonra Dans Ettik Üzerine Söyleşi: ‘Sıcak Bir Kucaklama’

Ve Sonra Dans Ettik filminin yönetmeni Gürcistan asıllı İsveçli yönetmen Levan Akin senaryonun ortaya çıkış sürecini anlatıyor, genç izleyicilere umut vermek istediğinden bahsediyor.

Elif Refiğ ile FerahFeza Üzerine Söyleşi: ‘Umudun Savunusu’

‘FerahFeza’da kendilerine sunulan hayatla yetinmeyi reddeden ama hayallerini nasıl kovalayacaklarını da bilmeyen genç kahramanlar var. ‘Romantik punk’ olarak tanımladığı ilk filminin öyküsünü, yönetmen Elif Refiğ’den dinliyoruz.

Celine Sciamma
Céline Sciamma ile Küçük Anne Üzerine Söyleşi: ‘Oyunlarla İyileşmek’

Céline Sciamma, yeni filmi Küçük Anne’de etkileyici bir büyüme hikâyesi anlatıyor. Telefonda sorularımızı yanıtlayan yönetmen mekân ve ses kullanımıyla ilgili yaklaşımından Miyazaki hayranlığına pek çok konudan bahsetti.

Kaouther Ben Hania
Kaouther Ben Hania ile Derisini Satan Adam Üzerine Söyleşi: ‘Karanlık Bir Masal’

Derisini Satan Adam’ın yönetmeni Kaouther Ben Hania ilham kaynaklarından, dram ile mizah arasında kurduğu dengeden ve günümüz dünyasındaki güç ilişkilerine bakışından bahsediyor.

Magnus von Horn
Magnus von Horn’la Ter Üzerine Söyleşi: ‘Karaktere Saygı Duymak’

Magnus von Horn imzalı Ter, bir fitness influencer’ının öyküsünü anlatıyor. İsveçli yönetmen filme dair sorularımızı yanıtladı.

Sergey Loznitsa
Sergey Loznitsa ile Devlet Töreni Üzerine Söyleşi: ‘Bir Cenazeyi Yeniden Yaratmak’

Devlet Töreni, Josef Stalin’in cenaze törenini inanılmaz zenginlikte arşiv görüntüleri üzerinden anlatan bir belgesel. Filmi yönetmen Sergey Loznitsa’yla konuştuk.

Emma Seligman ile Şiva Bebeği Üzerine Söyleşi: ‘Trajikomik Kimlik Krizi’

Emma Seligman’ın ilk uzun metrajı Şiva Bebeği genç bir seks işçisinin trajikomik öyküsünü anlatıyor. Kanadalı genç yönetmenle filmini konuştuk.

Güvercin, Banu Sıvacı
Banu Sıvacı ile Güvercin Üzerine Söyleşi: ‘Kendi Sığınağında’

Banu Sıvacı yoğun bir hazırlık sonucu ortaya çıkan ilk uzun metrajı Güvercin’in yapım sürecini ve festival yolculuğunu anlatıyor.

Dört Köşeli Üçgen, Mehmet Güreli
Mehmet Güreli ile Dört Köşeli Üçgen Üzerine Söyleşi: ‘Pek Çok Filmin Tortusu’

Dört Köşeli Üçgen zamanı ve mekânı biraz muğlak, edebî ve absürd öğeleri güçlü bir film. Mehmet Güreli ile ikinci uzun metrajını konuştuk.

Frank Kessler ile ‘Mizansen / Dekupaj / Montaj’ Üzerine Söyleşi: ‘Kavramların Yüzeyini Kazımak’

Yort Kitap tarafından Türkçeye kazandırılan ‘Mizansen/Dekupaj/Montaj’ın yazarlarından Frank Kessler, kitapla ilgili sorularımızı yanıtladı

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.