Söyleşiler

Azra Deniz Okyay’la Hayaletler Üzerine Söyleşi

, , Yoruma Kapalı

Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde kazandığı ödülle dikkatleri üzerine çeken Hayaletler, hemen ardından Altın Portakal’da da En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil beş ödül kazandı. Senarist ve yönetmen Azra Deniz Okyay, günümüz Türkiye’sinin yakıcı meselelerini dört ana karaktere odaklanarak inceleyen ilk uzun metrajının ardında yatan fikirleri, senaryonun ortaya çıkış sürecini ve zorlu yapım macerasını anlatıyor.

Oku →

Kazım Öz ile Zer üzerine söyleşi

, , Yoruma Kapalı

Bir şarkının peşinde New York’tan Dersim’e doğru yollara düşen Jan’ın öyküsünü anlatan Zer’de Kazım Öz, mizahı ve trajedisi, tarihi ve bugünüyle capcanlı bir Dersim portresi çiziyor.

Oku →

Saroyan Ülkesi üzerine söyleşi: Kayıp Bir Dünyada

, , Yoruma Kapalı

1964’te Ermeni yazar William Saroyan Anadolu topraklarına döner. Lusin Dink, kadrosunda ünlü Ermeni oyuncu Kevork Malikyan’ın da bulunduğu Saroyan Ülkesi’nde yazarın yolculuğunu takip ederek, gölgede bırakılmış bir tarihin izini sürüyor.

Oku →

Carla Simón ile ’93 Yazı üzerine söyleşi

, , Yoruma Kapalı

Yönetmen Carla Simón, 90’larda çekilmiş bir aile videosu gibi görünmesini istediğini söylediği ilk uzun metrajı ’93 Yazı‘nda, taşradaki yeni ailesine alışmaya çalışan altı yaşındaki Frida’nın öyküsünü anlatıyor.

Oku →

Emin Alper ile Alef üzerine söyleşi

, , Yoruma Kapalı

Emin Alper imzalı polisiye Alef‘in ilk iki bölümü 10 Nisan akşamı BluTV’de yayına girdi. Yönetmen Emin Alper dizinin yapım sürecini, polisiye geleneğinden nasıl beslendiğini ve Doğu-Batı karşıtlığını nasıl ele aldığını anlatıyor.

Oku →