Söyleşiler

Tunahan Kurt ile Karganın Uykusu Üzerine Söyleşi: ‘Zıtlıkların Gücü’

İlk gösterimini Altın Koza’da yapan ve pek çok ödül kazanan Karganın Uykusu’nu yönetmeni Tunahan Kurt’la konuştuk.

Nino Kirtadze ile Gürcistan Hakkında Bir Şeyler Üzerine Söyleşi: ‘Birbirimize Bağlıyız’

Belgesel sinemanın usta isimlerinden Nino Kirtadze’nin Gürcistan Hakkında Bir Şeyler adlı filmi 26 Mayıs’ta Beykoz Kundura’da gösteriliyor. Kirtadze ile yüksek üst düzey siyasetçiler ile sıradan insanların dünyasını bir araya getiren belgeseli üzerine konuştuk.

Selman Nacar ile Tereddüt Çizgisi Üzerine Söyleşi: ‘Sarmalın Hakikati’

Selman Nacar’ın ikinci uzun metrajı Tereddüt Çizgisi, bir cinayet davasının karar duruşmasının görüldüğü güne götürüyor seyircisini. Tek günlük bir hikâyeden farklı boyutlara uzanan filmi yönetmen Selman Nacar’la konuştuk.

Radu Jude ile Söyleşi: ‘Yapay Zekâdan Daha Özgür ve Aptal Olabilirim’

Güncel Romanya sinemasının önemli isimlerinden Radu Jude’yle yeni filmi Dünyanın Sonundan Çok Da Bir Şey Beklemeyin’i konuştuk.

43. İstanbul Film Festivali – Ulusal Belgesel Yarışması: Yönetmenler Anlatıyor

43. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan filmleri, festivale özel hazırladığımız ‘Yönetmenler Anlatıyor’ soruşturması kapsamında yönetmenlerine sorduk. Yarışmada yer alan on filmin yönetmenleri, filmlerinin çıkış noktalarını ve yaklaşım biçimlerini anlatıyor.

43. İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma: Yönetmenler Anlatıyor

43. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma heyecanı başlıyor. Bu vesileyle Ulusal Yarışma’da yer alan Altın Lale adayı filmleri yönetmenlerine sorduk. Festivale özel hazırladığımız ‘Yönetmenler Anlatıyor’ soruşturmasında sözü yönetmenlere bırakıyoruz…

Wim Wenders ile Mükemmel Günler Üzerine Söyleşi: ‘Nasıl Yaşamalıyız?’

Cannes Film Festivali’ndeki ilk gösteriminden bu yana ödüller ve övgüler toplayan Mükemmel Günler’i yönetmeni Wim Wenders’le konuştuk.

Alpgiray M. Uğurlu ile Açık Kapılar Ardında Üzerine Söyleşi: ‘Gölde Boş Gezen Bir Sandal Gibi’

Açık Kapılar Ardında, Berlin’e yeni taşınmış genç, beyaz yakalı bir kadının bir gününe odaklanıyor. Filmde bir tür köksüzlük hâlinin izini sürdüğünü söyleyen yönetmen Alpgiray M. Uğurlu, bir arada durmanın önemine vurgu yapıyor.

Ayşe Polat ile Kör Noktada Üzerine Söyleşi: ‘Yüksek Sesli Sessizlik’

Kör Noktada, hikâyesini parçalı, tekrarlara dayalı bir estetik üslupla ele alıyor. Yönetmen Ayşe Polat’la filmin çıkış noktasını, estetik tercihlerini ve toplumsal travmayı konuştuk. 

Melisa Önel ile Aniden Üzerine Söyleşi: ‘Görmek Ama Görülmemek’

Melisa Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı ve dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde filmi Aniden, kırk yaşında bir anda koku alma duyusunu yitiren Reyhan’a odaklanıyor.

Umut Subaşı ile Sanki Her Şey Biraz Felaket Üzerine Söyleşi: ‘Balkona Kadar Umutlu’

Sanki Her Şey Biraz Felaket’in yönetmeni Umut Subaşı’yla filmin seyirciyi bölme biçimini, mizahi tonunu ve o tanımlayamadığımız büyük mutsuzluk hâlimizi konuştuk. 

Ryūsuke Hamaguchi ile Kötülük Diye Bir Şey Yok Üzerine Söyleşi: ‘Müziğin Doğasından Doğanın Müziğine’

Venedik Film Festivali’nde FIPRESCI ve Jüri Büyük ödüllerine layık görülen Kötülük Diye Bir Şey Yok, Ryūsuke Hamaguchi’nin iyi bildiği şehir manzaralarından uzakta, ormanın içinde bir köyde konumlandırıyor hikâyesini.

Christian Petzold ile Kızıl Gökyüzü Üzerine Söyleşi: ‘Sinema Dönüşümle İlgilidir’

Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Gümüş Ayı’yla dönen Christian Petzold imzalı Kızıl Gökyüzü bu hafta gösterime girdi.

Çağan Irmak ile Yaratılan Üzerine Söyleşi: ‘İnsanın Kibri, Canavarın Kalbi’

Çağan Irmak’ın Mary Shelley’nin ‘Frankenstein’ romanından uyarladığı Yaratılan, Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenle, uzun süredir hayalini kurduğu projenin yolculuğunu ve Osmanlı’nın son dönemine taşıdığı eseri uyarlama sürecini konuştuk.

Fotoğraf: Duygu Aytaç
Terence Davies’le Söyleşi: Geçmiş, Geçmiş Değildir

Uzak Sesler, Durgun Yaşamlar, The Long Day Closes ve Keyif Evi gibi filmleriyle tanınan İngiliz sinemasının usta yönetmeni Terence Davies aramızdan ayrıldı.

Wes Anderson ile Söyleşi: ‘Roald Dahl’la Anlatı Çerçevelemek’

Wes Anderson’ın Roald Dahl hikâyelerinden uyarladığı dört filmlik antoloji serisi Netflix Türkiye’de gösterimde. Usta yönetmenle antolojinin bir parçası olan ve bu yıl Venedik Film Festivali’nde gösterilen ‘Şeker Henry’nin İnanılmaz Hikâyesi’ ve kariyeri üzerine konuştuk.

Selcen Ergun ile Kar ve Ayı Üzerine Söyleşi: ‘Karanlık Bir Masal’

Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı Kar ve Ayı, karlar altında bir kasabaya yeni atanmış bir hemşirenin ilk günlerine odaklanıyor. Filmi yönetmeniyle konuştuk.

Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş ile Düet Üzerine Söyleşi: ‘Bakmaya Davet’

Spordan başlayıp gençliğe, büyümeye ve hayata karışmaya açılan bu Düet’i yönetmenleri Ekin İlkbağ ve İdil Akkuş’la konuştuk.