Anısına

Birol Ünel: Kendini Kaybederken Bulan Adam

, , Yoruma Kapalı

Çoğumuzun Duvara Karşı’yla tanıdığı Birol Ünel’in en büyük performansı hayatıydı. Konformizme asla pabuç bırakmayan, milliyetsiz, önyargısız, gözü pek bir “sokak çocuğu”, gerçek bir dünya vatandaşıydı… Bir Kreuzberg’li. Dramaya olan tutkusunda, sınırları zorlayıp sahici bir duygusal alışveriş yaşama çabası gizliydi.

Oku →

Chadwick Boseman’ın Ardından

, , Yoruma Kapalı

Chadwick Boseman, 28 Ağustos’ta kansere yenik düştü. Yıldız oyuncu kırk dört yıllık ömrüne pek çok önemli başarı sığdırdı ama hiç kuşkusuz, tüm dünyada en çok Black Panther rolüyle hatırlanacak.

Oku →

Ian Holm’a Veda

, , Yoruma Kapalı

Yüzüklerin Efendisi’nin Bilbo Baggins’i, Yaratık’ın android Ash’i, Ateş Arabaları’nın Sam Mussabini’si Ian Holm, 19 Haziran’da hayatını kaybetti. Usta oyuncu 88 yaşındaydı.

Oku →

Setsuko Hara’ya Sessiz Veda

, , Yoruma Kapalı

Ozu filmlerinin gülümsemesiyle akıllara kazınan Noriko’su 2015 yılında hayata veda etmişti. Japon sinemasının divasını doğumunun 100. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Oku →

Christopher Lee: Korkunç Centilmen

, , Yoruma Kapalı

Kont Drakula rollerinin olmazsa olmazı, Gizemli Ada‘nın (The Wicker Man) Summerisle’ı, Yüzüklerin Efendisi‘nin Saruman’ı… Kendi böyle tanımlanmaktan hoşlanmasa da ‘karanlıkların prensi’ ya da ‘korku efsanesi’ olarak ikonlaşan Christopher Lee’nin kariyeri, yetmiş yıllık korkunç bir serüven. …

Oku →

‘Bay Sinema’ya Veda

, , Yoruma Kapalı

Buñuel’den Godard’a sayısız ustanın favori oyuncuları arasında yer alan ve 1940’lardan bu yana iki yüzün üzerinde filmde rol alan efsanevi aktör Michel Piccoli, 94 yaşında hayata veda etti.

Oku →

Elveda ‘Pussy Galore’…

, , Yoruma Kapalı

Goldfinger‘daki Bond kızı ve The Avengers dizisinin Dr. Cathy Gale’i olarak hatırlanan, 60’larda çok popüler olan İngiliz aktris Honor Blackman aramızdan ayrıldı.

Oku →