Şu An Okunan
Chadwick Boseman’ın Ardından

Chadwick Boseman’ın Ardından

Chadwick Boseman, 28 Ağustos’ta kansere yenik düştü. Yıldız oyuncu kırk dört yıllık ömrüne pek çok önemli başarı sığdırdı ama hiç kuşkusuz, tüm dünyada en çok Black Panther rolüyle hatırlanacak.

Tuna Yüksel

Chadwick Aaron Boseman, 29 Kasım 1976’da ABD’nin Güney Karolina eyaletinde dünyaya geldi. Annesi hemşire olan, babası ise bir tekstil fabrikasında çalışan Boseman, henüz lise öğrencisiyken tiyatroyla tanıştı. Bu dönemde ilk tiyatro oyununu yazan ve tiyatro sahnesine de çıkan Boseman, 1995’te liseden mezun olduğunda aklında sadece sanat vardı. Bu yüzden Washington DC’de bulunan Howard Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar fakültesinde yönetmenlik okudu. 2000 yılında buradan mezun olan Boseman, üniversitede hocası olan oyuncu Phylicia Rashad’ın da yardımıyla, Denzel Washington’ın kurucusu olduğu burstan yararlanarak Londra’daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi’nde (BADA) eğitim aldı. Yazmaya ve yönetmeye öncelik verse de oyuncuları daha iyi anlamak adına oyunculuk eğitimi almak isteyen Boseman, New York’taki Digital Film Academy bünyesinde oyunculuk eğitimi aldı. Buradan mezun olduktan sonra oyunculuğa odaklanarak drama eğitmeni olarak çalıştı ve oyunculuk kariyerini düşünerek 2008 yılında Los Angeles’a taşınmaya karar verdi.

Oyunculuğa televizyon dizilerinde kısa rollerle başlayan Boseman, 2012 yılında The Kill Hole filmiyle sinemaya ilk adımını attı. Bir yıl sonra oynadığı 42’de (2013) Beysbol Birinci Ligi’nde oynayan ilk Afrikalı Amerikalı profesyonel oyuncu olan Jackie Robinson’a hayat verdi. 2014’te başrollerini Kevin Costner ile Jennifer Garner’ın paylaştığı Karar Günü’nde (Draft Day) oynayan Boseman, aynı yıl Get on Up’ın başrolünde yer alarak soul ve funk müziğin öncüsü James Brown’ı başarıyla canlandırdı. 2016 yılına gelindiğinde Mısır’ın Tanrıları (Gods of Egypt) ve Kralın Mesajı (Message from the King) filmlerinde oynayan Boseman, aynı yıl hayatını tamamen değiştirecek bir rolle seyirci karşısına çıktı. Küçüklüğünde hayranı olduğu Black Panther’ı canlandırması, hayallerinin gerçek olması anlamına geliyordu. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ndaki (Captain America: Civil War, 2016) T’Challa, yani Black Panther karakteri Boseman’ın çok daha geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Bir yıl sonra Marshall (2017) filminin başrolünde yer alan oyuncu, ABD Yüksek Mahkemesi’nin ilk siyah üyesi Thurgood Marshall’ı canlandırdı.

2018’e gelindiğinde Black Panther’ın solo filminde başrolü üstlenerek dünya çapında bir fenomene dönüştü Boseman. Marvel stüdyolarının en çok izlenen filmlerinden birine dönüşen Black Panther’daki rolüyle, ABD’nin yanı sıra Afrika ülkelerinde de büyük yankı uyandırırken, özellikle siyah gençler için rol model hâline geldi. Bu film En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilirken üç dalda ödül kazandı ve Marvel stüdyolarının Oscar kazanan ilk filmi olmayı başardı. Yenilmezler (Avengers) serisinin Sonsuzluk Savaşı (Infinity War, 2018) ve Endgame (2019) filmlerinde Black Panther rolünü canlandırmaya devam eden Boseman, 2019’da 21 Bridges filminde başrolü J.K. Simmons ve Sienna Miller’la paylaştı. 2020’de rol aldığı Spike Lee imzalı Da 5 Bloods, Boseman’ın ölümünden önce izleyiciyle buluşan son filmi oldu. Oyuncu kadrosunda yer aldığı Ma Rainey’s Black Bottom’ın yakın zamanda gösterime girmesi bekleniyor.

Henüz kırk dört yaşında ölmesi tüm dünyayı şoke eden Boseman’ın, kolon kanserine 2016 yılında yakalandığı ve hiçbir şekilde bu hastalığı dile getirmeyerek, son derece yoğun bir bağlılıkla oyunculuk yapmaya devam ettiği öğrenildi. Öyle ki, bir yandan bu hastalıkla savaşırken bir yandan da ameliyatlar ve kemoterapiler arasında dokuz filmde oynamıştı. Boseman’ın kendi Twitter hesabından duyurulan ölümünün ardından ABD’nin ilk siyah başkanı Barack Obama’dan Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden’a, Denzel Washington, Oprah Winfrey, Viola Davis ve Robert Downey Jr. gibi deneyimli oyunculardan LeBron James gibi spor yıldızlarına pek çok ünlü, anma mesajları paylaştı. Bu mesajların ortak noktası, Boseman’ın hastalıkla mücadelesine, yaşama azmine ve dünya çapında milyonlara ilham vermesine saygı duruşu niteliği taşımalarıydı.

Bir röportajında idolleri arasında Malcolm X, Martin Luther King, Bob Marley gibi isimleri sayan Chadwick Boseman’ın ölümü, ülkesinde siyahlara yönelik ayrımcılığa ve polis şiddetine ilişkin tepkilerin yoğun bir şekilde dile getirildiği bir döneme denk geldi. Boseman’ın sadece bir süper kahraman olarak değil, aynı zamanda genç kuşaklara ilham veren gerçek bir kahraman olarak da anılmayı sürdüreceğine kuşku yok.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.