Şu An Okunan
Venice VR Expanded Soho İstanbul’da

Venice VR Expanded Soho İstanbul’da

Venedik Film Festivali’nin yaratıcı VR yarışması Venice VR Expanded’ın İstanbul ayağı 2-12 Eylül tarihleri arasında Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ortaklığıyla Soho House İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu yıl çevrimiçi ortama taşınan etkinlik dünyanın dört bir yanında yapılacak gösterimlerle seyirciye sunuluyor.

Venedik Film Festivali’nin 2016 yılından bu yana yer verdiği VR (sanal gerçeklik) bölümü bu yıl pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi ortama taşınmış durumda. İzleyicilerin kendi VR cihazlarıyla erişebildiği bölümün resmî seçki filmlerini aynı zamanda Venedik’in dünyanın dört bir yanında kurduğu yerel ortaklıklarla oluşturulan uydu etkinlikler aracılığıyla takip etmek mümkün. Bu uluslararası etkinliğin İstanbul ayağını ise Koç Üniversitesi KARMA Gerçeklik Laboratuvarı ve Soho House İstanbul üstleniyor. Raptor Dance Studios, Muse VR ve X Topia’nın da katkı sağladığı etkinlik 2-12 Eylül tarihleri arasında Soho House İstanbul’da gerçekleştirilecek.

VR teknolojisinin sinema alanındaki olanaklarını araştıran projelere yer verilen Venice VR Expanded’da 24 ülkeden 44’ün üzerinde sanatçının sanal gerçeklik projelerinin dünya prömiyerleri yapılıyor. Seyircilerin ücretsiz olarak erişime açılan filmleri çevrimiçi ortamda kendi VR cihazlarıyla izleyebildiği seçkide sınırlı erişime açılan filmlere ulaşmak için festivale akredite olmak ya da Venice VR Expanded etkinliklerine katılmak gerekiyor. İstanbul’da yapılacak etkinliğe katılım için internet üzerinden bilet satın almak ve size ayrılan süre içerisinde gösterim alanına gitmek yeterli.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.