Frank
Frank: Hayali Yaşayamamak

Yönetmenliğini Lenny Abrahamson’ın üstlendiği Frank, çalıştığı kurumsal şirketten ayrılıp Soronprfbs adlı bir müzik grubuyla yollara düşen Jon’un hikâyesini anlatıyor.

Ayrı Dünyalar: Herkes Yerini Bilmeli

Ayrı Dünyalar Fransa’nın kuzeyinde, zorlu koşullarda, güvencesiz çalışan temizlik işçilerinin hayatlarına ışık tutuyor.

Klondike
Sundance Film Festivali Günlükleri #2

Sundance Film Festivali’nde çevrimiçi gösterimler devam ediyor. Klondike, Call Jane, Living, Cha Cha Real Smooth ve diğer filmlere dair kısa kısa.

Hizmetçi, The Handmaiden
Hizmetçi: Bir Ahtapotun Kolları

Park Chan-wook’un Hizmetçi’si bir ahtapotun kolları misali dört bir yana dallanıp budaklanan entrika dolu bir erotik gerilim.

Yaz, Leto
Yaz: Leningrad Kıyılarında

Kirill Serebrennikov Yaz’da kamerasını 80’li yılların Leningrad’ına, Batı müziğinden ilham alan gençlerin dünyasına çeviriyor.

Trey Edward Shults
Trey Edward Shults: İç Dünyadan Naklen

Krisha’yla son on yılın en etkileyici ilk filmlerinden birine imza atan Trey Edward Shults yine kişisel anılarından yola çıkan iki uzun metraj daha çekti.

When You Finish Saving the World
Sundance Film Festivali Günlükleri #1

Sundance Film Festivali’nde gösterimler 20 Ocak akşamı başladı. Dikkat çekici Amerikan bağımsızlarının izleyici karşısına çıktığı ilk günlerin esas yıldızları, yıl boyunca adını sıkça duyacağımız iki belgeseldi: Tantura ve Fire of Love

Karanlık Kız, The Lost Daughter
Karanlık Kız: Döngüyü Kırma Cesareti

Maggie Gyllenhaal’un Karanlık Kız’ı büyük, travmatik deneyimlerden ziyade gündelik yaşamda görünmez kılınan kadınlık deneyimleriyle ilgilenen, çok katmanlı ve incelikli bir anlatı.

Kırmızı Balon’un Yolculuğu
Kırmızı Balon’un Yolculuğu: Paris Semalarında

Tayvanlı usta Hou Hsiao-hsien, 1956 tarihli bir kısa filmden esinlenerek çektiği Kırmızı Balon’un Yolculuğu’nda Paris’i mesken tutarken gösterişsiz ama incelikli tarzının da doruğuna çıkıyor.

After Life
After Life – Üçüncü Sezon: Yaşamdan Sonra Ölüm

Ricky Gervais’in yas sürecinde etrafındaki herkese kin kusan Tony’yi canlandırdığı After Life’ın üçüncü sezonu şaşırtmayan ancak çok dokunaklı bir sona bağlanıyor.

Belle
Belle: Güzel ve Çirkin’in Metaverse Hâli

Anime ustası Mamoru Hosoda son filmi Belle’de aşk, önyargı, şefkat gibi temalar etrafında dolaşan ‘Güzel ve Çirkin’ masalını sanal dünya ile gerçek dünya arasında gidip gelen bir büyüme öyküsüne uyarlıyor.

Ölümcül Oyunlar: Oyun Her Yerde Oyun

Michael Haneke Ölümcül Oyunlar’da izleyicisini karakterlerin, zaman ve mekânın, neden-sonuç ilişkisinin önemsiz olduğu bir oyuna davet eder. Aileyi aile yapan değerlerin bir bir yıkıldığı bu anlatıda önemli olan tek şey oyunun kendisidir.

Çığlık, Scream
Çığlık: Yeni Yüzler, Eski Sesler

Çığlık serisinin beşinci filminde yönetim, Şeytanın Günü ve Saklambaç ile tanıdığımız Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett ikilisine teslim.

Gökdelen: Stilize Bir Distopya

Ben Wheatley’nin Ballard uyarlaması Gökdelen, bir yandan medeniyet dediğimizin barbarlık ve yamyamlıktan ibaret olduğunu ortaya koyarken bir yandan da melankolik bir ton taşıyan görkemli ve yaratıcı bir distopya.

Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?
Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?: Küçük Anların Fısıldadıkları

Aleksandre Koberidze’nin ikinci uzun metrajı Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz? Gürcistan’ın üçüncü büyük şehri Kutaisi’de geçen bir peri masalına ortak ediyor izleyicisini.

a Womans Tale
Murathan Mungan’ın Yeni Kitabından: ‘Yaşlılık Devleri’

Murathan Mungan, önümüzdeki aylarda yayımlanacak ‘Işığına Tavşan Olduğum Filmler’ isimli kitabından bir bölümü Altyazı okurlarıyla paylaştı. Film tutkusuyla tanınan usta edebiyatçı, yaşı ilerlemiş oyuncuların görkemli bir veda niteliği taşıyan rollerini anıyor.

Licorice Pizza
Licorice Pizza: Tutunamayanlar

Yeni filmi Licorice Pizza’da Paul Thomas Anderson arka planına 1970’li yılların Amerika’sını alan bir “büyüyememe” öyküsü anlatıyor.

Her, Aşk
Aşk: Sahibinin Sesi

Spike Jonze imzalı Aşk, çok uzak olmayan bir gelecekte, yalnız ve melankolik Theodore’la bir yapay zekâ ürünü arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.