Stan Brakhage
Stan Brakhage: Gözün Gördükleri ve Ötesi

Deneysel sinemanın usta isimlerinden Stan Brakhage, kariyerine kimi birkaç saniye uzunluğunda kimi birkaç saati bulan yüzlerce film sığdırdı.

Jean-Marie Straub
Jean-Marie Straub’un Ardından: Orpheus’un Geri Dönüşü

Sinema tarihine partneri Danièle Huillet’yle birlikte Straub-Huillet adıyla geçen Jean-Marie Straub’un metinler, bedenler ve mekânların izinde şekillenen yolculuğunu hatırlıyoruz.

Kutsal Örümcek, Holy Spider
Kutsal Örümcek: Gözü Kara Bir Bakış

Ali Abbasi’nin yeni filmi Kutsal Örümcek’in hikâyesi, 2000’li yıllarda İran’da yaşanmış seri cinayetlere dayanıyor.

Kemikler ve Her Şey, Bones and All
Kemikler ve Her Şey: Canıyla, Kanıyla Bir Acayip Aşk Öyküsü

Luca Guadagnino’nun korku türüyle yol filmi unsurlarını harmanladığı Kemikler ve Her Şey, Amerika’yı -yeniden- keşfeden yönetmenin filmografisinde farklı bir yerde duruyor.

Saint Laurent
Saint Laurent: İzinsiz, Dağınık ve Kirli

Yves Saint Laurent’ın hayat hikâyesini aktaran Bertrand Bonello imzalı Saint Laurent, bildik biyografik filmlerden daha farklı bir üslup taşıyor.

Bond, Soğuk Savaş Kahramanı James Bond

Restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak James Bond klasikleri Aralık boyunca Kundura Sinema’da görülebilecek.

IDFA 2022 İzlenimleri: Gözlerini Dikerek Değil Yan Yana Durarak

35. kez düzenlenen Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA), farklı hikâye anlatma pratiklerin alan açan zengin bir seçkiye sahip.

Sessizliğin Bakışı, The Look of Silence
Sessizliğin Bakışı: Ölüler Affeder Mi?

Joshua Oppenheimer, yeni belgeselinde Endonezya’daki soykırımın faillerini ölülerin öfkeli sükûnetiyle baş başa bırakıyor.

IDFA 2022
IDFA 2022 İzlenimleri: ‘Afişler, Çav Bella, Gezi, Güzellik ve Kan Gölü’

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) bu yıl 35. kez düzenlendi. Çiğdem Mater ve Gezi tutsakları yüksek sesle anıldı, müze ve sanat kurumlarının sermayeyle ilişkisinden dağlarda doğan Çav Bella’nın hikâyesine uzanıldı.

Kurak Günler: Yeraltının Yasaları

Emin Alper imzalı Kurak Günler, anlatı yapısını bir obruk etrafında kuran ve yasasızlığa yasasız bir sinema diliyle cevap veren, etkileyici bir politik gerilim.

Cabinet of Curiosities: Del Toro Tuhaf Sularda

Sunumunu ve kürasyonunu ünlü yönetmenin yaptığı Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities, Netflix Türkiye’de yayında.

Tenebre, Giallo ve Şiddetin Estetiği

Sinematek/Sinema Evi’nin ‘Il Cinema Ritrovato İstanbul’da’ programı kapsamında gösterilen Tenebre, usta yönetmen Dario Argento imzalı bir giallo klasiği.

The Menu
The Menu: Poker Yüzlü Füzyon

Seçkin bir akşam yemeği tecrübesini merkezine alan The Menu, varlıklı kesimin dünyasına satirik ve nükteli bir gözle yaklaşıyor.

33. Ankara Film Festivali
33. Ankara Film Festivali İzlenimleri

Ankara Film Festivali hem yıl boyunca öne çıkan önemli filmleri hem de pandeminin izlerini iyiden iyiye üzerinden atan sinema sektörünü bir araya getirdi. 

Black Panther: Yaşasın Wakanda
Black Panther: Yaşasın Wakanda – Kralın Yası, Marvel’ın Formülleri

Black Panther, Yaşasın Wakanda başlıklı ikinci filmle yoluna devam ediyor. Kral T’Challa’nın ölümünün ardından yaşananları anlatan film, artık yerleşikleşen Marvel formüllerini bir yas hissi üzerinden tekrarlıyor.

Krallık: Coşkuyla Gerilmek

Lars von Trier imzalı Krallık’ın fantastik unsurlara rağmen gerçeklikten kopmayan, yüksek anlatı ile hafif anlatı arasında gidip gelen, kendine özgü bir cazibesi var.

sick of myself
İlgi Manyağı: İmaj Kültürünün Tahakkümü

Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde dikkatleri üzerine çeken İlgi Manyağı aşırı noktalara varan bireysel bir patoloji üzerinden mizah üretirken bir yandan da modern topluma dair karamsar bir tablo çiziyor.

Beykoz Kundura’nın Doclisboa Seçkisi: Dün, Bugün ve Hafızadaki İzler

Beykoz Kundura, dünya çapında öne çıkan belgesel film festivallerinden Doclisboa’nın 20. yılı şerefine özel bir seçkiyle karşımızda.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.