The Story of My Wife
Cannes Günlükleri 2021 #5: A Feleségem Története, The Red Rocket, Les Olympiades, Memoria, France

Festivalde sona yaklaşılırken Ildikó Enyedi, Sean Baker, Apichatpong Weerasethakul gibi yönetmenlerin filmleri izleyici karşısına çıktı. Öykü Sofuoğlu festivalden bildiriyor.

Petrov’s Flu
Cannes Günlükleri 2021 #4: Petrovy v Grippe, The French Dispatch, Ghahreman, Titane

Cannes Film Festivali’nin ikinci haftasına girilirken festivalin ağır toplarının filmleri de izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Öykü Sofuoğlu festivalden bildiriyor.

Yol Kenarı
Yol Kenarı: Sanki Dünyanın Sonu

Tayfun Pirselimoğlu’na 37. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Yol Kenarı etrafı ormanlarla kaplı ücra bir kasabada geçen bir distopya.

Beden ve Ruh
Beden ve Ruh: Maria, Ende ve Bir Rüya

Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin Altın Ayı ödüllü filmi Beden ve Ruh aynı rüyayı görerek yakınlaşan Maria ve Ende arasındaki sıradışı ilişkiyi anlatıyor.

Toni Erdmann
Toni Erdmann: Sahte Baba Sahte Kız

Her daim ciddi ve meşgul bir genç kadın ile onun hayatına bayat bir mizah anlayışıyla giren ve çıkmak bilmeyen bir babanın öyküsünü anlatıyor Toni Erdmann.

Flag Day
Cannes Günlükleri 2021 #3: Flag Day, Hytti Nro 6, Drive My Car, Bergman Island

Cannes Film Festivali’ni yerinde takip eden Öykü Sofuoğlu Flag Day, Hytti Nro 6, Drive My Car ve Bergman Island filmlerini değerlendiriyor.

Geçen Yaz
Geçen Yaz: ‘97 Yazına Tek Bilet

Geçen Yaz, seyirciyi 1997 yılının Bodrum’unda bir yazlık sitede büyüme sancıları yaşayan bir delikanlının “yaz aşkı”na ortak ediyor. Burçin S. Yalçın yazdı.

İlk İnek: Toprağın Altında

Kelly Reichardt, İlk İnek’te Vahşi Batı’da bir toprak parçasına yerleşebilmenin hayalini kuran iki çevre dostu kahraman üzerinden serbest piyasanın temellerine bir bakış atıyor. Kaan Denk yazdı.

The Souvenir Part II
Cannes Günlükleri 2021 #2: The Souvenir: Part II, After Yang, Verdens Verste Menneske, Benedetta

Cannes Film Festivali’ni yerinde takip eden Öykü Sofuoğlu, Festival günlüklerine The Souvenir: Part II, After Yang, Verdens Verste Menneske ve Benedetta’yla devam ediyor.

Hızlı ve Öfkeli 9
Hızlı ve Öfkeli 9: Aksiyonun Ötesinde

Hızlı ve Öfkeli, artık yaz gişesinin zirvesine oturan, Oscarlı oyuncuların rol aldığı, dokuz filmlik bir seri. Hızlı ve Öfkeli buraya nasıl geldi?

Aslı Gibidir
Kiarostami’nin Gönüllü Sürgün Yılları: Yapraksız Bahçe

Aslı Gibidir ve Sevmek Gibi’de ‘hız çağı’nda aşkın mümkünatını sorgulayan Kiarostami, bu son döneminde daha pek çok uluslararası projede kendi imzasını görünür kıldı.

Suspiria
Suspiria: Cadı Yüreği

Dario Argento’nun kült filmine farklı bir yorum getiren İtalyan yönetmen Luca Guadagnino, yeni Suspiria’da kötülüğün merkezine anneliği oturtuyor.

Annette
Cannes Günlükleri 2021 #1: Annette, Ahed’s Knee ve Tout s’est Bien Passé

Cannes Film Festivali 6 Temmuz akşamı, Leos Carax imzalı Annette’in gösterimiyle başladı. Festivali yerinde takip eden Öykü Sofuoğlu ilk iki günden izlenimlerini yazdı.

Fabian
Fabian veya Bok Yoluna Gitmek: Anlatılamayanı Anlatamamak

Fabian veya Bok Yoluna Gitmek, faşizmin ayak seslerinin duyulduğu 1931 Berlin’inde geçen kırık bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Icemeltland Park
Icemeltland Park: Kendi Sonunu Seyreden İnsanlık

Liliana Colombo’nun orta metrajlı deneysel belgeseli Icemeltland Park, eriyen buzullara ve dünyanın yaklaşan sonu karşısındaki kayıtsızlığa dair bir felaket parodisi.

Kartal Tibet
Kartal Tibet’in Ardından: Hem Jön Hem Yönetmen

Yeşilçam sinemasının en önemli jönleri arasında yer alan Kartal Tibet, 2 Temmuz günü 83 yaşında hayatını kaybetti.

Mavi En Sıcak Renktir
Mavi En Sıcak Renktir: Sevişerek Büyümek

Mavi En Sıcak Renktir hem iki kadının arzu dolu aşkını konu alan taptaze bir aşk filmi hem de hayata yeni atılan bir ergenin heyecan verici büyüme hikâyesi.

Eliane Raheb
Eliane Raheb: Lübnan’ın Röntgeni

Eliane Raheb Lübnan’ın iç savaşın yaralarını hâlâ saramamış toplumsal yapısını tabu deviren sarsıcı bir sinemayla mercek altına alan bir belgeselci.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.