Geçiş: Şehre Bakan Gözler

Levan Akin’in yeni filmi Geçiş, Gürcistan’dan İstanbul’a uzanan bir arayış yolculuğunu takip ediyor.

Kırık Kameralar: “Buradan” İzlemek, “Orayı” Hatırlamak

Filistin sineması uzun zamandır olmadığı kadar göz önünde. Peki Filistin’e dair, Filistin’den ve Filistin üzerine filmlerin gösterimini yapmak ne demek?
Gülce Özkara yazdı.

Tantura
Tantura: Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum

Yönetmenliğini Alon Schwarz’ın üstlendiği Tantura, 1948 yılında yüz binlerce Filistinlinin hayatını etkilemiş Tantura Katliamı’nın izini süren bir arşiv belgeseli.

Furiosa: Bir Mad Max Destanı – Evi Bulacağına Söz Ver

George Miller’ın Mad Max evrenine yeni katkısı Furiosa: Bir Mad Max Destanı, 2015 yapımı Mad Max: Fury Road’da yaşananların öncesine götürüyor seyirciyi.

Cannes Günlükleri 2024 #4: The Apprentice, Anora, Grand Tour ve dahası…

The Apprentice, Marcello mio, Parthenope, Anora, Grand Tour, The Seed of the Sacred Fig, All We Imagine as Light’a dair kısa kısa…

Cannes Günlükleri 2024 #3: Megalopolis, Fēngliú yīdài, The Substance, The Shrouds

77. Cannes Film Festivali’nde sona yaklaşılırken ana yarışma filmleriyle ilgili genel bir hayal kırıklığından söz etmek mümkün. Megalopolis, Fēngliú yīdài, The Substance ve The Shrouds’a dair kısa kısa…

Little Girl Blue: İstismarın Rengi

Little Girl Blue, yönetmen Mona Achache’ın intihar eden annesini anlama ve anlatma çabası olarak şekilleniyor.

Begüm Erdoğan yazdı.

Cannes Günlükleri 2024 #2: Bird, Oh, Canada, Kinds of Kindness, Emilia Pérez

Geçtiğimiz günlerde Cannes’da ilk gösterimlerini yapan Bird, Oh, Canada, Kinds of Kindness ve Emilia Pérez üzerine kısa kısa… Müge Turan yazdı.

Tereddüt Çizgisi: Bir Ceza Avukatının Bir Günü

Selman Nacar’ın ikinci uzun metrajı Tereddüt Çizgisi, patronunu öldürmekle suçlanan bir işçiyi savunan bir kadın avukatın karar duruşmasının görüleceği gün yaşadıklarına odaklanıyor.

Cannes Günlükleri 2024 #1: Le deuxième acte, Diamant brut, Pigen med nålen

77. Cannes Film Festivali, Quentin Dupieux’nün Le deuxième acte filmiyle açılışını yaptı. Le deuxième acte, Diamant brut, Pigen med nålen filmlerine dair kısa kısa…

Rekabet: Kazanma Hırsı

Güncel sinemanın yıldız yönetmenlerinden Luca Guadagnino’nun yeni filmi Rekabet, tenis dünyasında geçen bir aşk üçgenini merkeze alıyor.

43. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Günlükleri #3: Yurt, Bildiğin Gibi Değil, Tereddüt Çizgisi

43. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bugün yapılan gösterimlerle sona erdi. Yarışmada seyirciyle buluşan son filmler Yurt, Bildiğin Gibi Değil ve Tereddüt Çizgisi’ne dair ilk izlenimlerimizle festival günlüklerinin sonuna geliyoruz.

43. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Günlükleri #2: Başlangıçlar, Büyük Kuşatma, Beraber, 8×8

43. İstanbul Film Festivali’nde sona yaklaşılırken Ulusal Yarışma’daki filmler de seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gösterimlerini yapan Başlangıçlar, Büyük Kuşatma, Beraber ve 8×8 filmlerine dair kısa kısa…

43. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Günlükleri #1: Son Hasat, Rosinante, Suyun Üstü

43. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma heyecanı 22 Nisan Pazartesi günü başladı. Yarışmayı baştan sona takip edeceğimiz festival günlüklerinin ilk parçasında geçtiğimiz günlerde gösterimlerini yapan Son Hasat, Rosinante ve Suyun Üstü filmlerine değiniyoruz.

Ripley: Karanlık Bir Sızı

Patricia Highsmith’in romanı ‘Yetenekli Bay Ripley’nin yeni uyarlaması Ripley, bu ikonik öyküye siyah-beyaz bir mini dizi evreninde yeniden hayat veriyor.

Ulysses Çevirmek: Kurucu ve Yabancı

Ulysses Çevirmek, çevirmen Kawa Nemir’in James Joyce’un başyapıtı ‘Ulysses’i Kürtçeye çevirme yolculuğuna tanıklık ediyor.

Geride Kalanlar: Eldivenin Teki

Alexander Payne’in yeni filmi Geride Kalanlar, basit bir “kendini iyi hisset” filminden çok daha fazlası.

Tarihi Baştan Düşünürken: Asta Nielsen

“İlk uluslararası film yıldızı” olarak tanınmasına rağmen Asta Nielsen sinema tarihinin ‘unuttuğu’ kadın sinemacılardan birisi.