The Last Duel
Son Düello: Ridley Scott ile Harvey Weinstein Karşı Karşıya

Bugüne dek Avrupa tarihine bakarken Avrupa medeniyetinin altındaki sahtelikleri kazıyan pek çok film yapan Ridley Scott, bu kez de Ortaçağ’dan bir tecavüz davasıyla Son Düello’da benzer bir işe girişiyor.

Squid Game
Squid Game: Netflix’in Ölümcül Oyunları

Güney Kore yapımı hit dizi Squid Game, hayatta kalma üzerine kurulu gerilimlerin son yıllarda kazandığı popülariteyi arşa çıkarmış görünüyor.

Vancouver Film Festivali Günlükleri 2021 #3: In Front of Your Face, Small Body, Bye Bye Morons…

Vancouver Film Festivali pazartesi günü sona erdi. Hong Sang-soo’nun son filminden Gürcistan yapımı bir şehir senfonisine, ağdalı bir yas dramından altı César ödüllü bir Fransız komedisine, programın öne çıkan filmlerine dair kısa kısa…

Vancouver Film Festivali Günlükleri 2021 #2: Hit the Road, Celts, Sinkhole

Vancouver Film Festivali’nin öne çıkan filmlerinden üçü, Jafar Panahi’nin oğlu Panah Panahi’nin ilk filmi Hit the Road, Milica Tomovic’in 90’lar Belgrad’ında geçen Celts’i ve Kim Ji-Hoon imzalı Güney Kore aşırılığı Sinkhole oldu.

Kerr
Altın Portakal Günlükleri 2021 #5: Diyalog ve Kerr

Altın Portakal’ın on filmlik Ulusal Yarışma seçkisinde gösterimler, Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metrajı Diyalog ve Tayfun Pirselimoğlu’nun kendi romanından uyarladığı Kerr’le tamamlandı.

Birlikte Öleceğiz
Altın Portakal Günlükleri 2021 #4: Bembeyaz ve Birlikte Öleceğiz

Altın Portakal’da yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Dün yapılan gösterimlerde Necip Çağhan Özdemir’in Bembeyaz’ı ve Hakkı Kurtuluş ile Melik Saraçoğlu’nun Birlikte Öleceğiz’i seyirciyle buluştu.

Yerli Eleştirinin “Yaramaz Çocuklar”la İmtihanı

Geçen yılın en iyi belgesellerinden biri olan ve yurt dışındaki başarısını geçtiğimiz haftalarda Adana’da aldığı En İyi Film ödülüyle taçlandıran Yaramaz Çocuklar üzerine çeşitli sinema kanallarından sosyal medyada yapılan paylaşımlar, zamane eleştirmenlerinin birçoğunun belgesel dili ve estetiğinden bihaber olduklarını gösteriyor.

Ferit Karahan
Altın Portakal Günlükleri 2021 #3: Okul Tıraşı ve Anadolu Leoparı

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma’sının üçüncü gününde Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı ve Emre Kayiş’in ilk uzun metrajı Anadolu Leoparı izleyiciyle buluştu.

Bağlılık Hasan
Altın Portakal Günlükleri 2021 #2: Bağlılık Hasan ve Kafes

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ikinci gününde izleyiciyle buluşan filmler Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan ve Cemil Ağacıkoğlu’nun Kafes filmleri oldu.

İlk ve Son: Çılgın Kalabalıktan Uzak

Kuru gürültüden uzak, hikâyenin kontrolünü hiç kaybetmeyen ve kadın-erkek temsillerinin ardında durabilen bir yerli diziye ne kadar ihtiyacımız olduğunu anladığımız o an geldi.

Vancouver Film Festivali Günlükleri 2021 #1: The Scary of Sixty-First, Moneyboys

40. Vancouver Film Festivali 1 Ekim’de başladı. Yıl boyu büyük festivallerde beğeni toplayan yapımları Kanadalı izleyiciyle buluşturan festival, Batı Kanada ve Uzakdoğu sinemalarına da özel bir vurgu yapıyor. Berlinale’den ödüllü The Scary of Sixty-First ve Cannes çıkışlı Moneyboys, festivalin ilk günlerinde dikkat çeken filmler arasındaydı.

İki Şafak Arasında
Altın Portakal Günlükleri 2021 #1: İki Şafak Arasında ve Zuhal

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda seyirciyle buluşan ilk yapımlar Selman Nacar’ın İki Şafak Arasında ve Nazlı Elif Durlu’nun Zuhal filmleri oldu.

No Time To Die, Ölmek İçin Zaman Yok
Ölmek İçin Zaman Yok: Bir Devrin Sonu

Ölmek İçin Zaman Yok, sonunda seyirciyle buluştu. Daniel Craig’in James Bond’a vedası olan film karakterin yolculuğunda yeni bir döneme işaret ediyor.

Kaygı
Kaygı: Duygu Atlasından Bir Zaman

Ceylan Özgün Özçelik’in ilk uzun metrajı Kaygı her şeyden çok bugün çoğumuzun hâkim halet-i ruhiyesinin filmi.

Western
Western: Kırılganlığın Kabulü

Western, bir altyapı çalışması için Bulgaristan’a giden bir grup Alman işçiyle yöre halkı arasındaki gerilimi anlatırken western türünün kalıplarını bugünün Avrupa’sına uyarlıyor.

Arthur Rambo
Toronto Günlükleri 2021 #5: Arthur Rambo, Yuni, Medusa, Paradis sale, Întregalde

46. Toronto Uluslararası Film Festivali sona eriyor. Toronto Günlükleri’nin son kısmında Arthur Rambo, Yuni, Medusa, Paradis sale ve Întregalde filmleri var.

Toronto Günlükleri 2021 #4: Earwig, Zalava, Saloum, Inexorable

46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde son iki güne girildi. Günlüklerin bu bölümünde Lucile Hadžihalilović imzalı Earwig’in yanı sıra Geceyarısı Çılgınlığı bölümünden iki film var.

The Father
Baba: Unutan Adam

Anthony Hopkins’e neredeyse otuz sene sonra ikinci Oscar heykelciğini getiren Baba, demans hastası bir insanın zihnine davet ediyor seyircisini.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.