Diğer

Gerçek Blade Runner hangisi?

Pek çok farklı versiyonu bulunan Ridley Scott başyapıtı Blade Runner‘ın kurgu odasındaki hikayesini hatırlayalım.

72. Cannes Film Festivali’nde ödüller dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Altın Palmiye, Bong Joon-ho’nun yönettiği Gisaengchung’a gitti.

72. Cannes Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Cannes’da Alejandro G. Iñárritu başkanlığındaki jüri 25 Mayıs akşamı düzenlenen törende ana yarışmada aşağıdaki filmleri ödüle layık gördü.

Altyazı’dan #189

Yayıncılık yolculuğumuza artık kendi derneğimizle devam edeceğiz: Altyazı Sinema Derneği, tümüyle bağımsız bir yapı olarak sadece dergi yayıncılığında değil, film gösterimi, sinema seminerleri ve ifade özgürlüğü alanlarında da etkin olacak.

Fleabag’i Affedebilecek misiniz?

Yirmişer dakikalık altı bölümden oluşan İngiliz komedisinin hercai ve serseri başkarakteri Fleabag’i sevmemek mümkün mü?

Altyazı Yazarları Oscar’a Aday Yapımlar İçin Ne Dedi?

Altyazı yazarlarının En İyi Film Oscar’ına aday olan sekiz yapımla ilgili değerlendirmeleri.

2018’in Vizyona Girmeyen En İyi 20 Filmi

Yıl boyunca methini duyduğumuz 2018 yapımı pek çok filmi yalnızca festivallerde izleyebildik, bazılarıysa ülkemiz sinemalarına hiç uğramadı.

Altyazı’dan 2018 Vizyonunun En İyi 10 Filmi

Altyazı yazarları 2018 vizyonunun en iyi 10 filmini seçti.

2018’in En İyi 10 Film Şarkısı

Türkiye’de 2018’de vizyona giren filmler, farklı müzik zevklerine hitap eden pek çok iyi şarkı barındırıyordu. Yılın en iyi film şarkılarını seçtik.

Cannes Günlükleri

8 Mayıs’ta Asghar Farhadi’nin ‘Everybody Knows’uyla başlayan Cannes Film Festivali’nin ilk günlerinde öne çıkan film, Pawel Pawlikowski’nin ‘Cold War’u oldu.

Altyazı, Oscar adayları için ne demişti?

Altyazı yazarlarının En İyi Film Oscar’ı adaylarına dair yorumları.

Big Little Lies: Büyük Beyaz Yalanlar

‘Big Little Lies’, Monterey kasabasının ışıl ışıl evlerinde yaşayan beş kadın karakterin hayatına ve o evlerin karanlık köşelerinde nelerin saklandığına yakın plan bakıyor.

Altın Portakal’a Sahip Çıkmak

Altın Portakal sinema sektörünü tüm unsurlarıyla bir araya getiren bir platform olarak devam ettirilecekse, bu ancak, 53 yıllık tarihi asıl var edenlerin yanında durmakla mümkün olacak.

Teknik sorunlar ve çeşitli tartışmalarla devam eden Cannes Film Festivali’nde, ‘120 Beats Per Minute’, ‘Okja’ ve ‘Jupiter’s Moon’ filmleri izleyici karşısına çıktı.

Cannes Günlükleri

70. Cannes Film Festivali’nde gösterilen ilk yarışma filmleri Andrey Zvyagintsev’in ‘Loveless’ı ve Todd Haynes’in ‘Wonderstruck’ıydı.

Sinemadan Meydanlara

‘Merci Patron!’ adlı belgesel bir doğrudan eylem biçimi öneriyor ve işçileri film sürecinin parçası kılıyor.

Siberpunk’ın Hayaleti

Mart sonunda vizyona giren ‘Kabuktaki Hayalet’in evrenine ve siborg ontolojisine dair bir kılavuz.

Batman’a Emek Veren Sinema

Batman’da 2005’ten bu yana çok yönlü bir kültür merkezi işlevi gören ve geçtiğimiz yıl kapatılan Yılmaz Güney Sineması 30 Ocak tarihinde yanarak kullanılamaz hâle geldi.