Şu An Okunan
Gerçek Blade Runner hangisi?

Gerçek Blade Runner hangisi?

Kundura Sinema’da Haziran ayında Blade Runner (1982) hayranları için Ridley Scott imzalı bu bilimkurgu başyapıtının yıllar sonra seyirciyle buluşan “son kurgu”sunu izleme fırsatı var. Pek çok farklı versiyonu bulunan bu efsanevi filmin kurgu odasındaki hikâyesini hatırlayalım.

Blade Runner, ilk gösteriminin ardından gelen otuz yıllık süreçte sekiz farklı versiyonla izleyiciyle buluştu. İlk kopyası gösterildikten sonra izleyicilerden gelen olumsuz tepkiler yüzünden yeniden kurgulanan yapım, 1982’de stüdyonun birçok müdahalesine maruz kalan hâliyle vizyona girdi. Bu kopyadan on yıl sonra gelen ‘Yönetmenin Kurgusu’ versiyonu, Scott’ın elinden çıkmasa da onun onayı alınarak yapıldı. ‘Yönetmenin Kurgusu’yla hemen hemen aynı olan, birkaç sahnenin eklendiği ve dijital olarak yenilenen ‘Son Kurgu’, Ridley Scott’ın gerçekten yapmak istediği Blade Runner olarak anılıyor. Vizyona giren ilk kurgudan farklı olarak, dış sesin yer almadığı bu versiyon Deckard ve Rachael asansöre binerken sona eriyor. Diğer yandan ‘Son Kurgu’da birçok genel çekimin süresini uzatan Scott, ritmi yavaşlatarak filmin atmosfer odaklı estetiğini daha da güçlendiriyor. Kimin ‘gerçek’ kimin ‘kopya’ olduğuna dair sorular ortaya atan filmin kendisinin birçok farklı kopyasının olması ise elbette dikkat çekici! Bir anlamda öykü dünyasında tartışılan meseleler, filmin dünyasının dışına taşıyor, ‘gerçek’ Blade Runner’ın hangisi olduğu tartışılmaya devam ediyor.


Advertisement
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.