Şu An Okunan
Ayna / Zerkalo

Ayna / Zerkalo

Ölmek üzere olan orta yaşlı bir adam, İkinci Dünya Savaşı yıllarına denk gelen çocukluğu ile bugün arasında gidip gelerek tüm hayatını gözden geçirir. Rüya hâline benzeyen, farklı zaman dilimlerinin iç içe geçtiği bu son derece kişisel hatırlayışta annesi, babası, eski karısı, oğlu ve kendisinin yanı sıra Rusya tarihinden önemli izler de anlatının bir parçası olur.

İZLENMELİ Mİ? “Tamamen kişisel deneyim üzerine kurulmuş bir film. Ve bu yüzden de, izleyenler için önemli olacağına inanıyorum.” Tarkovski’nin kendisi, Ayna hakkında böyle demişti. Aradan geçen yıllar, ustanın ne kadar haklı olduğunu kanıtladı. Okuyucuyu entelektüel bir değerlendirme yerine tamamen duyulara ve çağrışımlara dayalı bir deneyime çağıran Ayna, sinemada şiirselliğin doruk noktalarından biri olarak önemini korumaya devam ediyor.

Yönetmen: Andrey Tarkovski

Senaryo: Andrey Tarkovski, Aleksandr Misharin, Arseniy Tarkovski (şiirler)

Oyuncular: Margarita Terekhova (Natalya/Anne), Oleg Yankovskiy (Baba), Filipp Yankovskiy (beş yaşındaki Aleksei), Ignat Daniltsev (on iki yaşındaki Aleksei / Ignat)

Sovyetler Birliği/1975/Rusça-İspanyolca/107 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon tarihi: 14 Haziran

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.