Haberler

MUBI Uçurtmayı Vurmasınlar’ı Restore Etti

MUBI, Feride Çiçekoğlu’nun aynı adlı romanından Tunç Başaran tarafından filme uyarlanan Uçurtmayı Vurmasınlar’ı restore etti.

Neredeyse Kesinlikle Yanlış Dünya Prömiyerini Venedik’te Yapacak

Cansu Baydar’ın Neredeyse Kesinlikle Yanlış adlı ilk kısa filminin dünya prömiyeri 81. Venedik Film Festivali’nin ‘Orizzonti’ (Ufuklar) bölümünde gerçekleşecek.

4. Sinemada Film Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı ve FilmKoop işbirliğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sinemada Film Festivali bugün başlıyor.

Sivil Düşün’ün Dijital Film Platformu ‘CAM’ Açıldı

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın dijital film platformu CAM yayın hayatına başladı.

14. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nden İlk Detaylar

Hak ve özgürlükler bağlamında hukuk ve adalet kavramlarını tartışmaya açan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin 14’üncü edisyonu 22-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. Festivalin açılış filmi ise Orson Welles imzalı Dava.

12. Engelsiz Filmler Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12. Engelsiz Filmler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Jüri ve Seyirci Ödülleri Nehir Tuna’nın Yurt filmine layık bulundu. En İyi Yönetmen Ödülü ise Kara Kutu filmiyle Aslı Özge’nin oldu.

17. Documentarist’te Ödüller Sahiplerini Buldu

Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalin Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’nü Sweet Home Adana kazanırken Jüri Özel Ödülü ise Kraliçenin İllüzyonu’na gitti.

Pera Film’den Onur Ayı’na Özel: ‘hiçbir şeyden korkmuyorum’

28 Haziran – 10 Temmuz / Pera Müzesi Her sene hazırladığı özel bir programla Onur…

Beyoğlu Sineması’nın Haziran Programı

Beyoğlu Sineması’nın Haziran dönemini kapsayan programları duyuruldu.

Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri

Türkiye’de belgesel alanında yapılan en önemli etkinliklerden birisi olma özelliği taşıyan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri 8-13 Haziran’da kapılarını 17’nci kez açıyor.

Altyazı Sinema Seminerleri Beyoğlu Sineması’nda: Haziran Ayı Programı

Altyazı Sinema Seminerleri’nin Beyoğlu Sineması’ndaki yoğunlaştırılmış birer günlük programları Haziran ayında da devam ediyor.

‘Altyazı Seçti’: Şeflerin Aşkı Beyoğlu Sineması’nda

Altyazı Sinema Derneği ve Beyoğlu Sineması işbirliğinde hazırlanan ‘Altyazı Seçti’ gösterimleri Haziran ayında da devam ediyor. Altyazı ekibinin seçtiği filmlerin söyleşiler eşliğinde sunulduğu etkinliğin bu ayki filmi Tràn Anh Hùng imzalı Şeflerin Aşkı.

Altyazı Fasikül’den ‘Görünür Görünmez’ Documentarist’te

Altyazı Fasikül’ün yeni serisinin videolarından oluşan ‘Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi’ Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri’nin Türkiye Panorama seçkisinde ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

12. Engelsiz Filmler Festivali

Herkesin sinemaya eşit koşullarda erişebileceği bir etkinlik olarak tasarlanan Engelsiz Filmler Festivali 7 Haziran’da başlayacak programıyla 12’nci yaşını kutlamaya hazırlanıyor.

III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları Başlıyor

Sinema Adası’nın organize ettiği III. Sinematek Günleri: Sektör Buluşmaları 31 Mayıs, 1 ve 2 Haziran tarihlerinde Sinematek/Sinema Evi’nde düzenlenecek.

İstanbul Modern Sinema’da ‘TOP 5’

Pek çok önemli yönetmenin yeni filmlerinin seyirciyle buluştuğu, sinema faaliyetleri açısından oldukça verimli geçen 2023 yılında öne çıkan filmlerden hazırlanan ‘TOP 5’ adlı film programı 8-13 Haziran’da İstanbul Modern Sinema’da.

77. Cannes Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 77. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Büyük ödül Altın Palmiye, Sean Baker imzalı Anora filminin oldu.

Ayvalık’ta Açık Hava Film Geceleri

Kültür için Alan tarafından desteklenen Seyir Derneği, 17-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ni öncesinde düzenlenecek Açık Hava Film Geceleri’yle müjdeliyor.