Haberler

IndieWire’a Göre 2021’in En İyi Filmleri

ABD merkezli en önemli çevrimiçi sinema yayınlarından IndieWire, ‘2021’in En İyi Filmleri’ listesini açıkladı.

12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) düzenlediği İnsan Hakları Belgesel Günleri bu yıl hem çevrimiçi hem de mekânlardaki fiziksel gösterimlerle seyirciyle buluşuyor.

İki Şafak Arasında
İki Şafak Arasında, Torino’da En İyi Film Ödülü’nü Kazandı

Selman Nacar’ın ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında, ana yarışmasında yer aldığı 39. Torino Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulundu.

The Souvenir Part II
Sight and Sound’a Göre 2021’in En İyi Filmleri

Yılın en iyileri listelerinin bir bir açıklanmaya başladığı bugünlerde çağımızın en önemli sinema yayınlarından Sight and Sound’un ‘2021’in En İyileri’ listesi de belli oldu.

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl on birinci kez düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması dalında En İyi Film ödülünü Peter Kerekes imzalı 107 Anne (107 Mothers) kazandı.

Jane Campion Söyleşisi Altyazı’nın Aralık Sayısında

Altyazı Sinema Dergisi yeni sayısını The Power of the Dog ile seyirci karşısına çıkan büyük usta Jane Campion’a ayırdı. Dosyada yönetmenle yapılmış bir söyleşi de bulunuyor.

John Waters
John Waters’a Göre 2021’in En İyi Filmleri

Her yıl açıkladığı yıl sonu listesiyle dikkatleri üzerine çeken John Waters 2021’in En İyi Filmleri listesini açıkladı.

Sabırlı Bakım
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım! | Sabırlı Bakım

Pera Film, Dünya AIDS Günü vesilesiyle başlattığı ‘Buradayım!’ adlı film programında bu sene HIV salgınında toplum bakımı stratejilerine ışık tutan videolardan oluşan ‘Sabırlı Bakım’ seçkisine ev sahipliği yapıyor.

21. Eskişehir Uluslararası Film Festivali

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği Eskişehir Uluslararası Film Festivali, yirmi birinci yılında kapılarını Pedro Almodóvar ve Penélope Cruz ikilisini yeniden bir araya getiren Madres Paralelas (Parallel Mothers) ile açıyor.

The Lost Daughter
2021 Gotham Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yılın öne çıkan bağımsız yapımlarının değerlendirildiği Gotham Ödülleri bu yılki sahiplerini buldu.

First Cow
Cahiers du Cinéma’ya Göre 2021’in En İyi Filmleri

Her yıl yayınladığı ‘yılın en iyileri’ listesiyle tartışma yaratmayı başaran efsanevi dergi Cahiers du Cinéma, 2021’in En İyi Filmleri listesini paylaştı.

26. Gezici Festival

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, dünyanın dört bir yanından yapımlara yer verdiği zengin programıyla yirmi altıncı kez takipçileriyle buluşuyor.

Beni Sevenler Listesi
Beni Sevenler Listesi ve Zuhal, Tallinn Black Nights’ta Yarışıyor

Tallinn Black Nights bu yıl 12-28 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Beni Sevenler Listesi ve Zuhal filmleri de festivalin programında yer bulan yapımlar arasında.

İstanbul Modern’de ‘3×2: Özgürlük Kapıları’

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi üçleme dizisine ‘3×2: Özgürlük Kapıları’ başlıklı programla devam ediyor.

Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yıllarından Filmler Gezici Festival’de

26 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında Ankara, Sinop ve Kastamonu’da gerçekleştirilecek 26. Gezici Festival, Tuncel Kurtiz’in İsveç’teki sürgün yıllarından iki filmini izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Uluslararası Oscar İçin Başvuru Süreci Tamamlandı

94. Oscar Ödülleri’nin uluslararası ayağında bu sene doksan üç yapım yer alırken Almanya, Danimarka, Fransa, İran, İtalya, Japonya ve Norveç gibi ülkelerin filmleri öne çıkıyor.

Hamlet
Bir Yönetmen Bir Oyuncu’nun Yeni Bölümünde Kaan Müjdeci’nin Hamlet’i Konuşuldu

on dönemin dikkat çeken yerli dizilerinden Hamlet’in yönetmeni Kaan Müjdeci ve başrol oyuncularından Elit İşcan, Altyazı’nın YouTube kanalına konuk oldu.

IDFA
IDFA 2021’de Türkiye Filmleri

IDFA, bu yıl 17-28 Kasım tarihleri arasında fiziksel gösterimlerle gerçekleştirilecek. Festivalin programında Türkiye yapımı üç film de yer alıyor.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.