Haberler

Pera Film’den Çevrimiçi Özel Gösterim: ‘8 Mart 2020: Bir Günce’

Pera Film 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Fırat Yücel’in 8 Mart 2020: Bir Günce filmiyle kutluyor. Program 4-11 Mart’ta çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Kısa Film Projelerine Yeni Durak: İstanbul Film Station

2-5 Mayıs tarihlerinde ilki gerçekleşecek İstanbul Film Station’a başvurular başladı. İlk yılında kısa film projelerine odaklanan programa başvuru için son tarih 22 Mart.

‘Sinemanın İlk Divası: Asta Nielsen’ Gösterimleri Kundura Sinema’da Devam Ediyor

Kundura Sinema’nın Danimarkalı oyuncu Asta Nielsen’i odağına alan ‘Sinemanın İlk Divası: Asta Nielsen’ programı gösterimlerine devam ediyor.

Altyazı Sinema Sohbetleri Mart Ayında Bilimkurguya Odaklanıyor

Altyazı Sinema Derneği’nin Müze Gazhane’yle ortaklaşa düzenlediği Altyazı Sinema Sohbetleri, Mart ayında bilimkurgu sinemasına odaklanıyor.

Altyazı Sinema Seminerleri Beyoğlu Sineması’nda: Mart Ayı Programı

Altyazı Sinema Seminerleri’nin Beyoğlu Sineması’ndaki yoğunlaştırılmış birer günlük programları Mart ayında da devam ediyor.

74. Berlin Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Filistin tartışmalarının gündeme oturduğu Berlinale’de ödüller açıklandı. Büyük ödül Altın Ayı’yı Mati Diop imzalı ‘Dahomey’ kazandı. Aslı Özge imzalı ‘Faruk’ ise Panorama bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü aldı.

Salt’ta ‘Bu son şansımız mı?’

Salt’ın çağımızın en büyük sorunlarından iklim değişikliğinin dünyaya etkilerine dikkat çekme amacıyla hazırladığı ‘Bu son şansımız mı?’ programının 2024 seçkisi 29 Şubat’ta Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da başlıyor.

7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlendiği 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ‘Olmazlara İnat’ sloganıyla 26 Şubat’ta başlayacak.

Institut français İzmir’de Marsilya Uluslararası Film Festivali’nden Bir Seçki

20-24 Şubat / Institut français İzmir Sinema Salonu Institut français İzmir ve Marsilya Uluslararası Film…

12. Pembe Hayat KuirFest

Dünyanın dört bir yanından kuir yapımları izleyiciyle buluşturan 12. Pembe Hayat KuirFest, 23-25 Şubat Ankara’da gerçekleşiyor. Festivalin bu yılki sloganı ise #DöndümBak.

SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları’nda ‘Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri’

24 Şubat – 4 Nisan / Depo İstanbul Depo ve Documentarist işbirliğinde düzenlenen SaturDox Belgesel…

77. BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ödül sezonunun en prestijli basamaklarından birisi olarak görülen BAFTA Ödülleri 77’nci kez sahiplerini buldu. Oppenheimer kazandığı yedi ödülle geceye damgasını vurdu.

20. Akbank Kısa Film Festivali’nin Jüri Üyeleri Belli Oldu

25 Mart – 4 Nisan tarihlerinde 20. kez gerçekleştirilecek Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ve uluslararası yarışmalarında görev yapacak jüri üyeleri belli oldu.

Aslı Ildır ile ‘Kadınların Sineması’ Semineri Beyoğlu Sineması’nda

Altyazı Sinema Seminerleri’nin Beyoğlu Sineması’ndaki programı bu hafta Aslı Ildır’ın ‘Kadınların Sineması’ semineriyle devam ediyor.

43. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Jürisi Açıklandı

Bu yıl 43. kez düzenlenecek İstanbul Film Festivali’nde ulusal yarışmalarda görev yapacak jürilerin tamamı belli oldu. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen, senarist ve yapımcı Aslı Özge başkanlığında toplanıyor.

‘Altyazı Seçti’ Gösterimleri Beyoğlu Sineması’nda Başlıyor!

Altyazı Sinema Derneği, Beyoğlu Sineması’nda yeni bir gösterim programına başlıyor.

7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Finalistleri Açıklandı

Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin tüm kategorilerinde yarışacak filmler açıklandı. Festival bu yıl 26 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek.

Altyazı Sinema Sohbetleri: Suspiria

Altyazı Sinema Derneği’nin Müze Gazhane’yle ortaklaşa düzenlediği Altyazı Sinema Sohbetleri, Suspiria sohbetiyle devam ediyor.