Yönetmen Portreleri

Eric Rohmer: Suçlar ve Kabahatler

, , Yoruma Kapalı

Eric Rohmer, Fransız Yeni Dalgacıların belki de en ‘Fransız’ıydı. Ahlakçı olmadan ‘ahlak’ üzerine filmler yapan Rohmer’in sineması, iddiasızlığıyla, olaylardan çok kahramanlarının nasıl insanlar olduğuyla ilgilenmesiyle, sürekli tekrar eden tema ve sorularıyla, bütünlüklü bir ‘döngü’nün parçalarından oluşuyor.

Oku →

Büyüyememeye Övgü: Kevin Smith

, , Yoruma Kapalı

Sinemada X kuşağının en önemli temsilcilerinden biri sayabileceğimiz Kevim Smith’in sinemasını Altyazı arşivinden bir yönetmen portresiyle hatırlayalım.

Oku →

Kiarostami’nin İzleri

, , Yoruma Kapalı

Fars şiiriyle hemhâl olan imgeleri, minyatür geleneğinden beslenen peyzajları, bazen Hayyam’ı bazen Sâdık Hidâyet’i akla getiren dertleriyle iarostami sinemasının kıvrılan yolları…

Oku →

Kaygan Benlik, Kaygan İktidar: Joseph Losey

, , Yoruma Kapalı

10 yıl önce İstanbul Film Festivali’nde Joseph Losey toplu gösteriminde izlediğimiz filmlerden ilhamla Losey’nin filmlerini birbirile bağlayan ilmekler aramıştık. MUBI Türkiye’deki Sürgündeki Auteur: Joseph Losey gösterimi başlamışken Avrupa sinemasının bu büyük ustasını yeniden hatırlamanın vakti.

Oku →

Claire Denis Sineması: Bedenin Coğrafyası

, , Yoruma Kapalı

Claire Denis, ilk uzun metrajı Çikolata‘dan itibaren hep sömürgeci ile sömürülen, siyah ile beyaz arasındaki ilişki biçimlerine, bedenlerin ve kimliklerin birbirleriyle temas edişlerine yakından bakar.

Oku →

Chantal Akerman Sineması

, , Yoruma Kapalı

Alisa Lebow, kendisini en çok etkileyen Chantal Akerman filmleri üzerinden yönetmenin sinema tarihindeki yerini tartışıyor.

Oku →

Kuklacı ve Yüzleri: Wes Anderson Sineması

, , Yoruma Kapalı

Wes Anderson’ın çocuk ruhlu yetişkinlerle ve yetişkin ruhlu çocuklarla dolu öykülerine, titizlik ile dağınıklığın, kontrol ile özgürlüğün buluştuğu sinemasal evrenine dair bir hafıza tazelemesi…

Oku →

Pedro Costa: Öznesiyle Omuz Omuza

, , Yoruma Kapalı

80’lerin sonundan bu yana göçmen azınlıkların hikâyelerini anlatan Portekizli yönetmen Pedro Costa bıkmadan aynı insanları izleyerek, onların başka başka yüzlerini görerek öznesini cankulağıyla dinleyen paylaşımcı bir sinema inşa ediyor.

Oku →

Ingmar Bergman: İnanç ve İsyan

, , Yoruma Kapalı

20. yüzyılın en üretken ve ilham verici sanatçılarından Ingmar Bergman, kendi inanç krizlerine, anlam arayışlarına, etik sorularına sinemanın çerçevesinden bakan, filmleriyle bilincin sınırlarını zorlayan bir yönetmendi.

Oku →