Sinemanın Kadın Öncüleri

Asta Nielsen

, , Yoruma Kapalı

Sinema tarihinin ilk uluslararası yıldızı kabul edilen ve olağanüstü Hamlet performansıyla zihinlere kazınan Asta Nielsen, 1881 yılında Kopenhag’da doğar.

Oku →

Alice B. Russell

, , Yoruma Kapalı

Yakın dönemde yapılan araştırmalar, Alice B. Russell’ın oyunculuk kariyerinin yanında, özellikle kocası Oscar Micheaux’yla 1948 yılına kadar süren işbirliği boyunca yapımcılıkla da meşgul olduğunu ortaya çıkardı

Oku →

Maria P. Williams

, , Yoruma Kapalı

Adı bir dönem gazetelerde “ABD’nin ilk siyah kadın sinemacısı” olarak anılan Maria P. Williams, sessiz dönemin siyah sinemacıları arasında önemli bir yere sahip.

Oku →

Drusilla Dunjee Houston

, , Yoruma Kapalı

Bugünlerde adı unutulmuş olsa da Drusilla Dunjee Houston, hem başarılı bir gazeteci hem de yetenekli bir yazar olmasının yanı sıra Batı yakasının siyah topluluğu içindeki sosyal çalışmalarıyla tanınıyordu

Oku →

Adriënne Solser

, , Yoruma Kapalı

Sinemanın doğduğu yıllarda halihazırda sağlam bir sahne başarısına ve üne sahip olan komedyen Adriënne Solser, Hollanda’nın ilk kadın sinemacılarından biri.

Oku →

Elvira Notari

, , Yoruma Kapalı

Oyuncu, yönetmen, yazar ve yapımcı kimliklerini bir arada taşıyan ve genç kadınlar için oyunculuk akademisi de kuran Notari, sinemaya başladığı yıllarda haber filmleri çekmişti.

Oku →

Elizaveta Svilova

, , Yoruma Kapalı

Kurgucu, yönetmen, yazar, arşivci Elizaveta Svilova, sinema tarihinde daha çok Dziga Vertov’la özdeşleştirilen Sovyet montaj ekolünün arkasındaki en önemli isimlerden biriydi.

Oku →

Marvin Breckinridge

, , Yoruma Kapalı

Kendisine yirmi bir yaşındayken hediye edilen 16mm kamerayla ailesini, çevresini, gündelik hayatını ve seyahatlerini filme çekmeye başlayan Marvin Breckinridge sinema tarihinin bilinen ilk amatör kadın sinemacılarından.

Oku →

Sinemanın Kadın Öncüleri

, , Yoruma Kapalı

Sinema tarihinin Batı merkezci ve erkek egemen diskurunun giderek sorgulandığı günümüzde, sinemanın dünyanın dört bir yanındaki kadın öncülerini görünür kılmak amacıyla biz de her hafta bir kadın sinemacının kısa biyografisini paylaşacağız.

Oku →