Altyazı

Altyazı’nın 207. Sayısı Yayında!

Altyazı Sinema Dergisi, Mayıs sayısını “Rüzgârlı Diyarların Büyücüsü” Hayao Miyazaki’ye ayırıyor.

Turist Ömer
Turist Ömer Selamı: Bir Kalender Meşrebin Mührü

Sadri Alışık’ın hayat verdiği Turist Ömer kalender meşrebini avareliğinden, neşesinden, zengin gönlünden devşirir.

Altyazı’nın 203. Sayısı Yayında!

Altyazı’nın yeni sayısı yayında. 203. sayımızda The Midnight Sky’ın yönetmeni ve başrol oyuncusu George Clooney’le özel röportajımız ve Sinemada Ev başlıklı dosyamız yer alıyor.

İlk Gösterimde Yaşanan Panik: Mit mi Gerçek mi?

Lumière Kardeşler, Paris’te ilk sinematograf gösterimini bundan tam 125 yıl önce, 28 Aralık 1895’te gerçekleştirdiler.

Ferit: Ertem Eğilmez’in ‘Uzun Oğlu’

Tarık Akan’ın 1970’li yıllarda hayat verdiği Ferit tiplemesi, ünlü oyuncuyu döneminin en beğenilen jönlerinden biri hâline getirir.

Altyazı’nın 202. Sayısı Yayında!

Yeni sayımızda usta yönetmen David Fincher’ın Yedi’den Dövüş Kulübü’ne, Zodiac’tan Mank’e tüm filmlerine göz atıyoruz.

Bruceploitation Nedir?

‘Bruce Lee istismar filmleri’nde genellikle fiziksel olarak Lee’yi andıran oyuncular rol alır ve afişlere Bruce Li ya da Bruce Le gibi takma isimler yazılır.

Film Eylemi: ‘Gösteri’yi Durdurmak

Fernando Solanas’ı Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nde yer verdiğimiz ‘Film Eylemi’ maddesiyle anıyoruz.

Altyazı’nın 201. Sayısı Yayında!

Yepyeni bir tasarımla okur karşısına çıkan Altyazı’nın 201. sayısının dosya konusu ‘Renklerin Sineması’.

Mehmet Emin Toprak: Kaçıp Uzaklara Gitmek

Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeni olan Mehmet Emin Toprak, buruk bakışları ve kırılgan tavırlarıyla, 90’lar ortasında yükselişe geçen bağımsız sinemanın taşrada sıkılan erkeklerinin prototiplerinden biri olmuştur.

Altyazı’dan #200

200. sayımızda en başa, ‘ilk aşk’lara dönüyor ve sinema tarihinin ‘Muhteşem İlk Filmler’ine bakıyoruz. Bir dizi yenilikle karşınıza çıkmaya hazırlandığımız bu dönemde tüm ustalıklarına rağmen amatörce ve genç işi bir heyecanla üretilmiş filmleri inceliyoruz.

Altyazı’nın 200. Sayısı Yayında!

Altyazı Sinema Dergisi bu ay 200. sayısını kutluyor! 2001 yılının Ekim ayında okurlarla buluşan dergi, bu özel sayısında ‘Muhteşem İlk Filmler’ başlıklı bir dosyaya imza atıyor. Ünlü yönetmenlerin zaman içinde klasikleşmiş ilk filmlerinin incelendiği dosya, toplam on dört makaleden oluşuyor.

Erden Kıral’ın Karantina Günlüğü #4: Öfkeli Genç Adamlar

Usta yönetmen Erden Kıral, pandemi döneminde tuttuğu günlüklerde bu defa, 1960’larda Britanya sinemasında ortaya çıkan ve güçlü bir etki bırakan ‘Özgür Sinema’cıları anlatıyor.

Antalya Film Forum Ödülleri Sahiplerini Buldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 5-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Antalya Film Forum 2020 Ortak Yapım ve Proje Geliştirme Marketi ödülleri dağıtıldı.

Odamda: Oda Neyi Saklar?

Mati Diop’un karantina günlerinde çektiği ve büyükannesinin öyküsü üzerine kurduğu Odamda, prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı. Yönetmenin kendini de dahil ettiği kısa filmi, zaman zaman geçmişte, zaman zaman da şimdide aranan bir gerçekliği deşiyor. 

Altyazı’dan #199

Altyazı’nın 200. sayısının eşiğine geldiğimiz 199. sayımızda kara mizah üstadı Charlie Kaufman’ın son filmi Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’un yayınlanması vesilesiyle sinema tarihine dönüp kara mizah boyutuyla öne çıkan filmlere bakan ‘Kara Kahkahalar’ başlıklı bir dosya hazırladık.

Aylaklar, Scorsese
Aylaklar: Belirsiz Geleceğe Doğru

Federico Fellini’nin kariyerinde önemli bir dönüm noktası olarak anılan Aylaklar, ‘Fellini 100’ seçkisinin ilk filmi olarak MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenin Yeni Gerçekçiliğin etkisinden uzaklaşıp geliştireceği özgün üslubun ilk ipuçlarını veren bu erken dönem Fellini klasiği, sürprizlerle dolu uzun bir yolculuğun ilk durağı. 

Megakentler: Şehirde Hayatta Kalmak

MUBI Türkiye’nin Documentarist’le işbirliğinin üçüncü filmi olan Michael Glawogger imzalı Megakentler, metropollerdeki yaşam mücadelesini ele alırken yoksulluğu romantize etmemeye gayret eden bir belgesel. 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.