Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Nisan – 2 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Nisan – 2 Mayıs)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Luca Guadagnino’nun başrole Zendaya’yı taşıyan filmi Rekabet öne çıkıyor. Bunun yanı sıra dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren pek çok yapım da farklı alternatifler oluşturuyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Luca Guadagnino’nun yeni filmi Rekabet öne çıkıyor. Zendaya’nın başrolde olduğu film kendisini bir aşk üçgeninin ortasında bulan eski tenis oyuncusu Tashi’yi merkeze alıyor. Gizemli bir manastıra davet edilen genç bir rahibeye odaklanan Arınma ve başrollerde Ryan Gosling ile Emily Blunt’ın yer aldığı Dublör gibi filmler sinemalarda vizyona girerken dijital platformlarda ise yayınlandığı anda Netflix’te zirveye çıkan Baby Reindeer, Neil Gaiman’ın ‘The Sandman’ evreninde geçen Dead Boy Detectives ve Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü kazanan Kızıl Gökyüzü dikkat çekiyor.


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Baby Reindeer

Netflix Türkiye

Komedyen Richard Gadd’in hem yaratıcısı olduğu hem de başrole hayat verdiği Baby Reindeer (2024) Netflix Türkiye’de izlenebiliyor. Yayınlandığı anda platformda zirveye çıkan mini dizi barmenlik yaparak geçimini sağlayan başarısız bir komedyenin, yardım elini uzattığı bir kadın tarafından saplantı hâline gelmesiyle altüst olan yaşamına odaklanıyor. Gadd’e Jessica Gunning’in eşlik ettiği dizide Nava Mau, Tom Goodman-Hill ve Danny Kirrane de yer alıyor.

Berlin Üzerindeki Gökyüzü

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Wim Wenders’in 1987’de çektiği Berlin Üzerindeki Gökyüzü (Der Himmel über Berlin) MUBI Türkiye’de gösterimde. Berlin semalarında dolaşıp insanları gözlemleyen, düşüncelerini dinleyen ve onlara yardım eden iki melekten Damiel’in insan olma arzusu üzerinden masalsı bir hikâye anlatan film Bruno Ganz, Otto Sander, Solveig Dommartin ve Peter Falk gibi isimleri bir araya getiriyor. Wenders Berlin Üzerindeki Gökyüzü’yle Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü kazandı.

Dead Boy Detectives

Netflix Türkiye

Neil Gaiman ve Matt Wagner’in imzasını taşıyan, DC Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Dead Boy Detectives (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Yine Netflix tarafından diziye uyarlanan Neil Gaiman yapıtı ‘The Sandman’ evreninde geçen dizide bir medyum vasıtasıyla doğaüstü müşterileri için gizemli vakaları çözen Charles ve Edwin adlı iki hayaletin günün birinde güçlü bir cadıyla karşılaşmaları sonrası değişen yaşamları anlatılıyor. HBO Max’in Emmy ödüllü The Flight Attendant (2020-2022) dizisinin yaratıcısı Steve Yockey’nin geliştirdiği dizide George Rexstrew, Jayden Revri, Kassius Nelson ve Briana Cuoco gibi isimler yer alıyor.

Goodbye Earth

Netflix Türkiye

Senaryosu Jung Sung-joo tarafından yazılan, yönetmen koltuğunda Kim Jin-min’in oturduğu Goodbye Earth (Jongmalui Babo, 2024-) Netflix Türkiye’de yayında. Ahn Eun-jin, Yoo Ah-in, Jeon Sung-woo ve Kim Yoon-hye’nin rol aldığı dizi yaşamı tehdit eden bir asteroidin hızla yaklaştığı dünyada bir öğretmenin, öğrencilerinin güvenliği için verdiği mücadeleyi takip ediyor.

Kızıl Gökyüzü

MUBI Türkiye

Phoenix (2014), Transit (2018) ve Undine (2020) filmleriyle tanıdığımız Christian Petzold imzalı Kızıl Gökyüzü (Roter Himmel, 2023) 27 Nisan itibariyle MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Undine filminde ‘su’ ile başladığı Element Üçlemesi’nin bu ikinci halkasında Petzold, Baltık Denizi kıyısında küçük bir tatil evinde bir araya gelen bir grup arkadaşın arasında geçenleri anlatırken ateş üzerinden bir sembolizm kuruyor. Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen filmde Thomas Schubert, Paula Beer, Langston Uibel, Enno Trebs ve Matthias Brandt yer alıyor.

Filmi Enis Köstepen’in kaleminden okumak için tıklayınız.

Öykü Sofuoğlu’nun yönetmen Christian Petzold ile film üzerine söyleşini okumak için tıklayınız.

Siyah Telefon 

Netflix Türkiye

Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose, 2005) ve Doktor Strange (Doctor Strange, 2016) gibi filmlerde imzası olan Scott Derrickson’ın 2021’de çektiği Siyah Telefon (The Black Phone) Netflix Türkiye’de gösterimde. Ethan Hawke, Mason Thames, Madeleine McGraw ve Jeremy Davies gibi isimlerin yer aldığı filmde sadist bir katilin hedef aldığı çocuklardan Finney’nin, kapalı tutulduğu ses geçirmez bodrumdan kurtulmaya çalışması anlatılıyor.

Soluk

MUBI Türkiye

Özkan Yılmaz’ın ilk uzun metrajı Soluk (2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yılmaz’ın senaryosunu Benan Baf Yılmaz’la birlikte kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Uğur Polat, Aslı İnandık ve Emrullah Çakay gibi isimler yer alıyor. Prömiyerini 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan Soluk birbirinden farklı geçmişlere sahip olan üç karakterin yaşama tutunma arzusuyla kesişen yollarını takip ediyor.  


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Arınma

Michael Mohan imzalı Arınma (Immaculate) bu hafta seyirciyle buluşan yapımlardan. Filmde İtalya’nın kırsal bölgesindeki bir manastırdan aldığı davete icabet eden genç bir rahibenin kendisini sırlarla dolu bir kâbusun içinde bulmasıyla yaşananlar anlatılıyor. Senaryosu Andrew Lobel tarafından yazılan filmde Sydney Sweeney, Álvaro Morte ve Simona Tabasco gibi isimler rol alıyor. 

Dublör

Atomic Blonde (2017), Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw, 2019) ve Suikast Treni (Bullet Train, 2022) gibi filmleri yöneten David Leitch imzalı Dublör (The Fall Guy) haftanın dikkat çeken vizyon filmlerinden. Ryan Gosling ve Emily Blunt’ın başrolde olduğu filmde eski sevgilisinin yönettiği filmin başrolünün kaybolmasıyla ara verdiği dublörlüğe geri dönen Colt Seavers’ın hikâyesi anlatılıyor. Filmin yıldızının kaybı ardındaki gizemi çözmeye çalışan Colt bir yandan da sevdiği kadının aşkını geri kazanmak için çabalıyor.

Rekabet

Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name, 2017) ve Suspiria (2018) gibi filmlerin yönetmeni Luca Guadagnino imzalı Rekabet (Challengers) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Senaryosunu Justin Kuritzkes’in kaleme aldığı film yaşadığı sakatlık sonrası tenisi bırakmak zorunda kalan ve koçluk yapmaya başlayan Tashi’ye odaklanıyor. Tashi, ortalama bir tenis oyuncusu olan eşi Art’ı alanında profesyonel bir isme dönüştürdükten sonra onu ‘Challenger’ turnuvasına sokmaya karar veriyor. Art hem en iyi arkadaşı hem de Tashi’nin eski sevgilisi olan Patrick’i karşısında rakip olarak buluyor. Bir aşk üçgeninin ortasında kalan Tashi karakterine Zendaya’nın hayat verdiği filmde ona Josh O’Connor ve Mike Faist eşlik ediyor.

Siyah Çay

Abderrahmane Sissako imzalı Siyah Çay (Black Tea) bu hafta vizyonda. Kadrosunda Nina Melo, Han Chang ve Ke-Xi Wu gibi oyuncuların yer aldığı filmde partnerini nikah masasında terk ederek Çin’e giden ve burada dükkânında işe başladığı Cai’den çay demleme ve sunum sanatını öğrenirken aşkı da keşfeden Aya’nın hikâyesi anlatılıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.