Şu An Okunan
Sacheen Littlefeather: Diğerkâmlıkta Buluşmak

Sacheen Littlefeather: Diğerkâmlıkta Buluşmak

ABD’li Apaçi oyuncu ve Amerikan yerlileri vatandaşlık hakları savunucusu Sacheen Littlefeather 75 yaşında hayata veda etti. Oyuncuyu Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nde yer verdiğimiz maddesiyle anıyoruz.


Bu yazı Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nde yayımlanmıştır.


Advertisement

ABD’li Apaçi oyuncu, Amerikan yerlileri vatandaşlık hakları savunucusu. 27 Mart 1973’te düzenlenen 45. Akademi Ödülleri töreninde Baba’daki (The Godfather, 1972) rolüyle En İyi Erkek Oyuncu seçilen Marlon Brando’nun yerine sahneye çıkmış, yerli halkların Amerikan sinemasındaki olumsuz temsillerini ve o günlerde Wounded Knee’yi işgal eden eylemcilere uygulanan polis şiddetini protesto eden Brando’nun ödülü geri çevirdiğini açıklamıştır. Sahne arkasında bir yapımcının “bir dakikadan uzun konuşursan salondan atılırsın” tehdidi nedeniyle Brando’nun on beş sayfalık mektubunu okumak yerine çok kısa bir konuşma yapmakla yetinir. “Umarım gelecekte kalplerimiz ve zihinlerimiz sevgide, diğerkâmlıkta buluşur” sözleriyle bitirdiği konuşması kısmen yuhalamalarla bölünen, kısmen alkışlarla desteklenen Littlefeather, tören sonrasında Brando’nun açıklamasını basınla paylaşır. Takip eden dönemde kara listeye (kendi deyişiyle ‘kırmızı liste’ye) alınır, birkaç filmde daha küçük roller üstlense de henüz otuzlu yaşlarında sinemayı bırakır. Ancak eyleminin yankıları yıllar sonra bile sürecektir: 2016 yılında Oscar’ların “fazla beyaz” olduğu tartışması patlak verdiğinde, Akademi Ödüllerinin boykot edilmesi çağrısı yapan oyuncu Jada Pinkett Smith, temel ilham kaynağı olarak Sacheen Littlefeather’ı gösterir.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.