Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz Emmy Ödüllü 5 Dizi

BluTV’de İzleyebileceğiniz Emmy Ödüllü 5 Dizi

Emmys

Televizyon dünyasının en prestijli ödülleri sayılan Emmy Ödülleri Pazar gecesi sahiplerini buluyor. Bu yıl 73. kez düzenlenecek töreni heyecanla beklerken BluTV kataloğunda yer alan Emmy ödüllü dizilerden 5 tanesini sizler için seçtik.


Chernobyl

Chernobyl

Dünya tarihinin en büyük endüstriyel felaketlerinden birisi olan Çernobil’in hikâyesini anlatmaya girişen mini dizi Chernobyl (2019), son dönemin en çok tartışılan işlerinden birisi. Yaratıcılığını Craig Mazin’in üstlendiği HBO dizisinin başrollerini Jared Harris ve Stellan Skarsgård gibi iki tecrübeli oyuncu üstleniyor. 1986 yılında yaşanan felaketi ve sonrasındaki temizlik faaliyetlerini süreci koordine etmekle görevli kişiler ve felaketle yüzleşen halkın gözünden anlatmaya girişen Chernobyl, Hildur Guðnadóttir imzalı müzikleri, atmosferinin her noktasına yaydığı kasvetli hissiyatı ve farklı hatlardan ilerleyen çoklu hikâye yapısıyla son dönemin en beğenilen işlerinden birisi. Dizi 2019 yılında tam 10 dalda Emmy ödülüne layık görülmüştü.


Advertisement

Euphoria

Euphoria

Yaratıcılığını Sam Levinson’ın üstlendiği, başrollerine Zendaya ve Hunter Schafer’ı taşıyan Euphoria (2019- ), gençlik dizisi temasını kullanan ve aynı zamanda onu alaşağı eden çarpıcı bir iş. Başta ana karakterleri olmak üzere bir grup lise öğrencisinin hayatlarını uyuşturucu bağımlılığı, şiddet, istismar gibi konular da dâhil olmak üzere farklı bağlamlara temas ederek takip eden dizi oyuncu performanslarının yanı sıra çarpıcı atmosferi, yenilikçi üslubu ve açık sözlülüğüyle son dönemin en çok dikkat çeken dizilerinden biri olarak anılmayı hak ediyor. İkinci sezonu merakla beklenen Euphoria, ilk sezonuyla 6 dalda Emmy adaylığı kazanmış, 3 kategoride heykelciğe layık bulunmuştu.


The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale

İlk olarak yayınlanmaya başladığı 2017 yılından itibaren geniş bir seyirci kitlesine ulaşan ve hızla popülerleşen The Handmaid’s Tale günümüzde bir popüler kültür fenomeni hâlini almış durumda. Margaret Atwood’un feminist distopya türünün en önemli örneklerinden biri olarak sayılan aynı adlı romanından uyarlanan dizi modern patriyarkal düzeni ve günümüz toplumunu çarpıcı biçimde yansıtan bir anlatıyı takip ediyor. Elisabeth Moss’un hafızalara kazınan bir performansla canlandırdığı Offred adlı karakterin bu distopyada yaşadıklarını anlatan The Handmaid’s Tale, ikonikleşen kostümlerinin eylemlerde kullanıldığı, mevcut günlük hayatı tarif etmek için sıklıkla başvurulan bir referans noktası oluşturmaya başlamış durumda. The Handmaid’s Tale, pazar gecesi dağıtılacak Emmy Ödülleri’ne Drama dalında En İyi Dizi dâhil olmak üzere 21 adaylıkla katılıyor. Dizinin daha önceki sezonlardan toplamda 15 Emmy ödülü bulunuyor.


Killing Eve

Killing Eve

Fleabag‘le (2016-2019) bir anda kuşağının en önemli yaratıcı seslerinden birisi konumuna yerleşen Phoebe Waller-Bridge’in yazarları arasında yer aldığı Killing Eve (2018-2022), casusluk türüne yeni bir soluk getiren bir yapım. Luke Jennings’in ‘Villanelle’ adlı romanından uyarlanan dizi, birçok anlamda uçlarda yaşayan bir tetikçi ajanın onu yakalamaya çalışan bir İngiliz istihbaratçısıyla arasındaki ilişkiyi takip ediyor. Başrollerindeki Jodie Comer ve Sarah Oh’nun performanslarıyla dikkat çeken dizinin şu ana dek üç sezonu yayınlanmış durumda. Dördüncü ve son sezonun ise 2022’de gösterime girmesi bekleniyor. Killing Eve, şu ana dek Drama dalında En İyi Dizi de dâhil olmak üzere toplam 18 adaylık elde etti. 2019 yılında Jodie Comer, dizideki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.


Six Feet Under

Six Feet Under

Pek çoklarına göre televizyon tarihinin en iyi dizilerinden birisi olan Six Feet Under (2001-2005) da hakkı Emmy Ödülleri’nde verilmiş yapımlardan. Yayınlandığı dönemde neredeyse her yıl Emmy adaylıkları kazanan dizi, toplamda 9 kez ödüle layık bulundu. Finalini yaptığı 2005 yılından bu yana geçen 15 yılı aşkın süreye rağmen tazeliğinden hiçbir şey kaybetmeyen ve dijital platformlar aracılığıyla seyirci kitlesine yeni jenerasyonlar ekleyerek zamanı kat eden Six Feet Under Los Angeles’ta cenaze evi işleten bir ailenin babalarının ölümünün ardından geride kalan fertlerinin yaşamlarını anlatıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.