Şu An Okunan
Truly, Madly, Deeply

Truly, Madly, Deeply

Truly, Madly, Deeply

Komedi, melodram ve romantizm arasındaki dengeyi çok iyi tutturan Anthony Minghella imzalı Truly, Madly, Deeply büyük bir çöküntünün ardından yeniden ayağa kalkabilmenin ve hayatın yüzüne bakabilmenin filmi.

Aras Keser

Jamie ve Nina’nın mutlu ilişkileri, Jamie’nin ani ölümüyle sona erer. Truly, Madly, Deeply (1990) bu ölümün ardından yas tutan Nina’yla tanışmamızla başlıyor. Peki, bir ölümün ardından tutulan yası anlatan bir film nasıl umut tazeleyebilir? Ölen kahramanın geri dönmesiyle elbette!

Jamie’nin “usulüne uygun ölmediği” gerekçesiyle Nina’yla paylaştıkları eve geri dönmesiyle beraber filmin anlatısı da melodramdan komediye doğru direksiyon kırıyor. Nina’nın yalnızlıkla ve farelerle dolu durgun hayatı Jamie’nin dönüşüyle yeniden canlanıyor. Âşıkların yeniden kavuşmasının ardından ilk günler harika geçse de, zamanla Jamie’nin öteki taraftan gelen hayalet dostlarının evlerine yerleşmesiyle birlikte ikili arasındaki ipler de geriliyor.

Her gece düzenli olarak klasik filmler izleyen ve sürekli üşüyen sinefil hayalet ekibi arada Nina’yı Trendeki Yabancılar’ın (Strangers on a Train, 1951) VHS kaseti üzerine başka bir film çektiği için ayıplarken, diğer yandan ise kendi aralarında Fitzcarraldo (1982) mu izlesek yoksa Beş Kolay Parça (Five Easy Pieces, 1970) mı diye derin tartışmalara giriyor. Nina’nın yeni biriyle tanışması ve zamanla eski hayatının hiç de öyle harika olmadığını hatırlamasıyla birlikte çiftimiz için ikinci kez veda vakti geliyor.

Truly, Madly, Deeply

90’lı yılların başında oldukça popüler bir tür olan hayalet filmlerinin bir örneği Truly, Madly, Deeply. Benzerlerinden ayrılan tarafı melodram, komedi ve romantizm arasındaki dengeyi çok iyi tutturması. Bu konuda en büyük desteği ise yan karakterlerinden alıyor. Nina’ya âşık olan ve tüm ev işlerine koşan Titus ya da zıplaya zıplaya Nina’yla tanışmayı seçmesiyle aklımıza kazınan Mark gibi karakterler ekranda göründükleri her an filmi zenginleştiren unsurlara dönüşüyorlar.

Ağır bir kaybın ardından hayata devam edebilmek, yaşanabilecek en zorlu tecrübelerden biri şüphesiz. Her şey anlamsız hâle gelmişken, yaşanan travmanın gölgesi dünyayı karartmışken, güneşi tekrar içeri alabilmek hiç de kolay değil. İşte Truly, Madly, Deeply de büyük bir çöküntünün ardından yeniden ayağa kalkabilmenin ve hayatın yüzüne bakabilmenin filmi. Atlatabilmenin değil ama bir kaybı tüm acılarıyla kabullenip yola devam edebilmenin hikâyesi. Bu anlamda, insana sadece umut değil güç ve teselli de veren bir film.


Umut Tazeleyen Filmler’in tamamına ulaşmak için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.