Şu An Okunan
Kamera Obskura

Kamera Obskura

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan Neşe Akın imzalı ‘Kamera Obskura’, küçük izleyicileri kameranın tarihinde yolculuğa çıkaran eğlenceli bir kitap.

Kamera Obskura: Küçük ya da büyük bir karanlık kutu, küçücük bir delikten geçen ışığın paralel gerçekliğe açılan kapısı ya da bir çift göze öykünme. Hakkındaki tanımları çeşitlendirmek mümkün ama şurası kesin ki, asla bitmeyecek türden bir yolculuk onunki.

Kumdan Kale Yayınları’ndan çıkan Neşe Akın imzalı ‘Kamera Obskura’ kameranın, dolayısıyla fotoğraf ve sinemanın büyüleyici yolculuğunda miniklere yol göstermek için kolları sıvıyor. Kamera Obskura kavramının günümüzden bin yıl geriye uzanan tarihini basit ve etkili bir anlatımla aktaran ve bu anlatımı aydınlatıcı çizimlerle destekleyen kitap, aynı zamanda bilim tarihine de göz kırpıyor. Sanat ile bilimin özellikle sinemada gözlemlenebilen uyumunun minik okurlar kadar büyüklerin de ilgisini çekeceğine şüphe yok.

Thomas Edison’ın ve Lumière Kardeşler’in “eline doğan” kamera her an gelişmeye devam ediyor ve çağının aralanmamış kapılarını ardına kadar açıyor. Küçükler kadar büyüklerin de kameradan ve onun ilerleme hırsından öğreneceği çok şey var. Bu bağlamda Neşe Akın’ın 7 yaş ve üzeri okurlara hitap eden keyifli çalışması ‘Kamera Obskura’, merak uyandırıcı bir kılavuz olarak küçüklerin elinden tutmaya hazır bekliyor.

Kamera Obskura/Neşe Akın/Kumdan Kale Yayınları/31 sayfa

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.