Avatar

Zeynep Dadak

Marmara ve Bilgi Üniversitesi’nde aldığı sinema eğitimini New York Üniversitesi Sinema Çalışmaları doktorasıyla tamamladı. İlk kurmaca uzun metrajı Mavi Dalga, prömiyerini 2014'te Berlinale’de yaptı. Teorik ve pratik üretimin iç içeliğinden beslenerek, yazarlık, eğitmenlik ve film üretimini birlikte yürütüyor.

17 yazı |
Uzun Plan: Sinemadaki Hayalet

Zeynep Dadak, sinemada uzun plan kullanımını Alejandro Gonzalez Inarritu imzalı Birdman ve diğer örnekler üzerinden değerlendiriyor.

Matangi/Maya/M.I.A.: Yaratıcı Karmaşa

Yönetmenliğini Steve Loveridge’in üstlendiği Matangi/Maya/M.I.A., rap yıldızı M.I.A.’in hayatına tanıklık eden bir belgesel.

Oslo, 31 Ağustos

“Filmin dünyası, kişisel izlenimlerin, hatırlamaların, anların birikimini yaparak kurulan bir birikinti adeta. Bir bisiklet selesi, karlı bir havuz, şehre giren kırmızı bir otobüs, deniz kenarında uçuşan saçlar…”

Bir An: Claire’in Dizi

Bir An köşemizde, bizde iz bırakmış filmlerden akılda kalıcı bir ânın duygusal dökümünü çıkarmaya çalışıyoruz.

D’est

Chantal Akerman’ın D’est’i, Dziga Vertov’un şehir senfonisi Kameralı Adam’ın antitezi gibi.

Bir An: Dünyaya Düşen Adam

Bir An köşemizde, bizde iz bırakmış filmlerden akılda kalıcı bir ânın duygusal dökümünü çıkarmaya çalışıyoruz.

3. Saul’un Oğlu / Saul Fia

Bir hayaletin peşinde bir hayale tutunmak… Macar Yahudisi
Saul, Auschwitz toplama kampında, kendi ölümünü beklerken Nazilerin…

Sedat Pakay: Başka Bir Yerden

Geçtiğimiz yaz kaybettiğimiz fotoğrafçı ve sinemacı Sedat Pakay, belgesellerinde kendisi gibi yersiz yurtsuz hisseden, yolda üreten sanatçılara çeviriyordu kamerasını.

Gülmeyen Kadın (Ninotchka)

Ernst Lubitsch’in yönettiği ‘Gülmeyen Kadın’, İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesindeki siyasi ve kültürel eğilimlerin izinin bulunabileceği bir hiciv.

‘Dünyaya Düşen Adam’a Veda

Kültürel hayatımızı en derinden etkileyen isimlerden David Bowie’yi, unutulmaz filmlerinden biriyle, Nicholas Roeg klasiği ‘Dünyaya Düşen Adam’dan ‘bir an’ı hatırlayarak uğurluyoruz.

Ziyaret

Ayın Kısası’nda bu kez, köşemizin editörü Dilek Aydın’ın Yeşilçam filmlerinden parçalarla kurguladığı ‘Ziyaret’e bakıyoruz.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.