Şu An Okunan
Beş Maddede David Fincher – I

Beş Maddede David Fincher – I

Şeytani Zekâ

Fincher, Wes Anderson gibi “Bir karesini gördünüz mü tanırsınız” denen ya da Tarantino gibi filmlerine çok belirgin parmak izleri bırakan yönetmenlerden değil. Diyelim Cronenberg gibi bir janr yönetmeni de değil. Filmlerinde tekrar eden tercihler olsa da (Fincher omuzda kamera kullanmaz, Fincher sarı sever, Fincher’daki “çelik keskinliği/soğukluğu” vs.) bir “marka yönetmen” sayılmaz, isminden “Lynchyen”, “Kubrickesk” gibi sıfatlar türetilmez.

Filmografisindeki asıl ortaklık peşinde dolaştığı karakterlerdir. Fincher manipülatörlerle ve onların hile/düzen/oyunlarıyla ilgilenir. Kayıp Kız‘daki (Gone Girl, 2014) Amy (ve Nick). Sosyal Ağ‘da (The Social Network, 2014) bir internet dehasından ziyade hastalıklı bir düzenbaz gibi çizilen Mark Zuckerberg. Oyun‘u (The Game, 1997) söylemeye gerek yok, adı üstünde. Ve tabii Yedi‘nin (Se7en, 1995), Zodiac‘ın (2007), Mindhunter‘ın (2017 – 2019) envaiçeşit seri katilleri.

Fincher’ın şeytani bir zekâya sahip ya da zekâsını şeytani eylemlerin hizmetine sunan karakterlere zaafı vardır.

<<<

>>>

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.