Şu An Okunan
Edifice

Edifice

Irmak Karasu imzalı Edifice bir kadının sistemin dayattığı ahlaki değerlere başkaldırısını anlatan bir dans filmi.

Gizem Bayıksel

2012 yılında çektiği ilk kısa filmi Atelic’ten bu yana performans sanatıyla iç içe geçen filmler üreten Irmak Karasu, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğu hikâyelerinin odağına toplumsal baskıyı alıyor. Tekinsiz ve karanlık bir binanın merdivenlerini çıkan bir kadının görüntüsüyle başlayan filmin atmosferi, gece yarısı boş sokaklarda yürümenin yarattığı endişeyi ve korkuyu defalarca yaşamış kadınlara son derece tanıdık gelecek bir endişenin huzursuz hissini kuruyor. Baskının bütün mekanizmalarıyla dört koldan kurgulanmış bir ‘normalliğe’ karşı her fırsatta uyumsuzluğunu ilan eden isyankâr bir kadın karakteri merkezine alıyor.

Filmin koreografisini, Semih Fırıncıoğlu’nun SALT Galata’da bir mekân için özel olarak kurguladığı dans tiyatrosu ‘Uçuruma Doğru Lezzet Lokantası’ndaki performansıyla hatırlayacağımız, aynı zamanda filmin başrolünü de oynayan Hazal Kızıltoprak üstleniyor. Film ekibinin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Edifice’in anlattığı hikâyede kadının, kendi bedeni ve kararları üzerinde hak iddia eden mekanizmalara başkaldırısının sahiciliği de buradan kaynaklanıyor.

Türkiye sinemasında başarılı dans filmi örneklerine sıklıkla rastlanmıyor. Bu anlamda Edifice, yönetmenin sonraki projelerini de merak ettirecek kadar güçlü hikâyesini, son derece başarılı bir ışık ve ses kullanımıyla kurduğu atmosferiyle de pekiştiriyor. Irmak Karasu’nun yurtiçi ve yurtdışında birçok festival dolaşan bu kısa filmi, karakterinin bedeninin hafızasına odaklanıp toplumsal baskının yarattığı travmayı sorgularken, konvansiyonel olmayan anlatı formuna rağmen sahiciliğiyle izleyicisini yakalıyor.

Irmak Karasu Kimdir?
1990’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV ve Psikoloji bölümlerinden 
çift anadal yaparak mezun oldu. Bale ve dans eğitimi görmüş olan Akarsu, ilgi alanlarını birleştirerek dans filmleri üzerine çalışmaya başladı, farklı alanlarda çalışan sanatçılarla işbirliği yaparak Atelic (2012), Tahterevalli (2012) ve Edifice (2014) gibi filmleri üretti.

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.