Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Kasım)

The Wonder

Haftanın öne çıkan film ve dizileri arasında The Menu, 1899, Ben Gri, Eat Your Catfish ve The Wonder gibi yapımlar yer alıyor.

Haftalık film ve dizi gündemine odaklandığımız seyir rehberimizde bu hafta gösterime giren pek çok film ve dizi dikkat çekiyor. Netflix tarafında 1899, Slumberland ve The Wonder gibi yapımlar dikkat çekerken Disney+’ta ise özel yapım Ben Gri öne çıkıyor. Geçtiğimiz yılın önemli belgesellerinden Eat Your Catfish, MUBI Türkiye’de gösterime girerken vizyonda ise The Menu ve Sabırsızlık Zamanı dikkat çeken filmler. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

1899

Netflix Türkiye

Netflix’in fenomen yapımlarından Dark’ın (2017-2020) yaratıcılarının elinden çıkma 1899 (2022- ), Netflix Türkiye’de gösterimde. 19. yüzyıl sonunda Avrupalı göçmenlerin Yeni Dünya’ya göçü sırasında yaşadıkları sıradışı olayları anlatan dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor.

99. Blok

MUBI Türkiye

2017 yapımı hapishane gerilimi Brawl in Cell Block 99 (99. Blok) MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini S. Craig Zahler’ın yaptığı film dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. 

Ben Gri

Disney+

Yönetmenliğini Taylan Biraderler’in, başrolünü ise Timuçin Esen’in üstlendiği mini dizi Ben Gri (2022), Disney+’ta gösterime girdi. Bir avukatın karşılaştığı bir olay sonrasında içerisine düştüğü ikilemleri ele alan dizide Timuçin Esen’e Ebru Özkan ve Alican Yücesoy gibi isimler eşlik ediyor.

Bencil Dev

MUBI Türkiye

Oscar Wilde’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Bencil Dev (The Selfish Giant, 2013) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Clio Barnard’ın üstlendiği film 13 yaşında iki gencin büyüme öyküsünü anlatıyor.

Eat Your Catfish

MUBI Türkiye

Yönetmenleri arasında Senem Tüzen’in de bulunduğu belgesel Eat Your Catfish (2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Bir ALS hastasının bakım sürecini ve aile bireyleriyle arasındaki ilişkiyi takip eden belgesel dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl IDFA’da yapmış ve ardından pek çok festivalden ödülle ayrılmıştı.

Berke Göl’ün filmin yönetmenleriyle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Inside Job – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Yaratıcılığını Alex Hirsch ve Shion Takeuchi’nin üstlendiği animasyon dizisi Inside Job’un (2021- ) ikinci sezonu Netflix Türkiye’de yayına girdi. Dizi, komplo teorilerine mizahi bir gözle yaklaşıyor. 

Slumberland

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Francis Lawrence’ın üstlendiği fantastik macera filmi Slumberland (2022) Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Başrollerine Jason Momoa ve Marlow Barkley’i taşıyan film genç bir kadının babasını yeniden görmek için çıktığı yolculuğu konu ediniyor.

The Wonder

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Sebastián Lelio’nun üstlendiği The Wonder (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Başrolüne Florence Pugh’yu taşıyan film 19. yüzyılda İngiliz bir hemşirenin bir İrlanda kasabasına yaptığı yolculuğa odaklanıyor.

Yaşamaya Bak

Bein Connect

Başrollerine Joaquin Phoenix ve çocuk oyuncu Woody Norman’ı taşıyan Yaşamaya Bak (C’mon C’mon, 2021) 20 Kasım Pazar günü Bein Connect’te yayına giriyor. Bir radyo programcısının bir süreliğine yeğenine göz kulak olurken onu ülkeyi gezerek gençlerle röportaj yaptığı projesine ortak etmesine odaklanan film çok bilindik bir formülden incelikli bir yapı çıkarmayı başarıyor. 

Zen – Grogu and Dust Bunnies

Disney+

Star Wars ve Miyazaki evrenlerini birleştiren kısa animasyon Zen – Grogu and Dust Bunnies (2022) Disney+’ta yayına girdi. Yönetmenliğini Katsuya Kondo’nun üstlendiği film The Mandalorian’dan (2019- ) Baby Yoda olarak da tanınan Grogu’yla Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001) ve Komşum Totoro (Tonari no Totoro, 1988) filmlerinde gördüğümüz susuwatari (dust bunnies) adlı canlıları aynı hikâyede buluşturuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

The Menu

Mark Mylod’un yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerine Anya Taylor-Joy ve Ralph Fiennes’ı taşıyan The Menu (2022) bu hafta vizyonun öne çıkan yapımları arasında. Seçkin bir akşam yemeği ve onu kurgulayan şef etrafında gelişen film varlıklı kesimlere yönelik bir hiciv niteliği taşıyor.

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Sabırsızlık Zamanı

Aydın Orak’ın yazıp yönettiği Sabırsızlık Zamanı (2022) Başka Sinema salonlarında gösterimde. Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında yoksul bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin dünyasına odaklanan film çocuk oyuncularla İştar Gökseven, Pelin Batu, Feride Çetin, Ali Seçkiner Alıcı ve Rıza Sönmez gibi tecrübeli isimleri bir araya getiriyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.