Şu An Okunan
5. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buluyor

5. Altın Bamya Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Altın Bamya Ödülleri bir kez daha, Türkiye Sineması’ndaki erkek egemen bakışın ağırlığının aynadaki sureti olacak. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl da, daha sonraki yıllarda bu sembolik ödülleri verecek aday film bulamamak dileğiyle verilecek.

Erkek Karakter, Kadın Karakter, Film ve Senaryo kategorilerindeki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, izleyici ve jüri özel ödülleriyle birlikte 25 Mart saat 19:00‘da Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu’nda yapılacak 5. Altın Bamya Ödül Töreni‘nde verilecek.

Altın Bamya Ödülleri, Türkiye Sineması’nda kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

Akademi bu yıl yine;

-Filmlerin anlamlar inşa ettiğinin, bu anlamların belirleyiciliğinin farkında olarak, bu anlamlara titizlikle bakarak,

-Haz ve dikizcilik üzerine kurulu görme biçimlerinden uzak durmaya gayret, haz ve dikizciliğe dayalı bir bakıştan imtina, sonuçlarından endişe ederek,

-Açı ve karşı açıya dikkat edip,  “Kadın nereye bakıyor, erkek nereye? İkisinin arasındaki boşlukta cinsiyetçi bir tutum ya da patriarkal bir sinema var mı” sorularını sorarak,

-Kadınların ‘özne’ olduğu filmler görmeyi dileyerek,

-Cinsiyet eşitliğine inanıp, zihniyet ve üretimde; senaryoda, karakterde, kamerada görünür kılınan bir eşitlik hayaliyle; 2012 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini değerlendirerek adaylarını belirledi.

5. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:  

Erkek Karakter kategorisinde Altın Bamya adayları:
Dağ (Oğuz, Bekir)
Evim Sensin (İskender)
Sen Kimsin (Tekin)

Kadın Karakter kategorisinde Altın Bamya adayları:
Güzel Günler Göreceğiz (Figen)
Sen Kimsin (Suzan)
Zenne (Kezban)

Senaryo kategorisinde Altın Bamya adayları:
Dağ
Güzel Günler Göreceğiz
Zenne

Film kategorisinde Altın Bamya adayları:
-Dağ
-Güzel Günler Göreceğiz
-Sen Kimsin

Altın Bamya Ödülleri’nin de katkısıyla Türkiye Sineması’ndaki cinsiyetçiliğin azalması ve sonraki yıllarda bu sembolik ödülü verecek aday bulamamak dileğiyle…

Altın Bamya Akademisi
www.altinbamya.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.