Şu An Okunan
6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

6. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

30 Eylül-6 Ekim

‘Herkes İçin Adalet’ sloganıyla bu yıl altıncısı düzenlenen Suç ve Ceza Film Festivali’nin gösterimleri Atlas ve Feriye sinemalarında gerçekleştirilecek. Festivalin açılışını, Filipinli yönetmen Brillante Mendoza’nın Cannes’da Jaclyn Jose’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran filmi Rosa Anne (Ma’Rosa) yapıyor. Festivalin tematik bölümleri Yoksulluk ve Adalet Terazisi başlıkları altında toplanmış. Yoksulluk bölümünde bu yılın öne çıkan yerli yapımlarından Kıvanç Sezer imzalı Babamın Kanatları’nın yanı sıra, Rio de Janeiro’da yaşayan alt sınıftan iki çocuğun hikâyesini anlatan Brezilya-Fransa ortak yapımı Campo Grande, Yunanistanlı yönetmen Dimitri Athanitis’in fabrikadan kovulan bir işçinin intikam almaya karar vermesiyle gelişen olayları konu edinen filmi Görünmeyen (Invisible, 2015) ve babasının ölümüyle Gana’daki köyüne geri dönen bir tıp öğrencisinin öyküsünü anlatan ABD-Gana ortak yapımı Nakom dikkat çekiyor. Adalet Terazisi bölümündeyse, Meksikalı bir göçmenin öyküsünü anlatan Benim Adım Nero (Soy Nero) ve hapisten çıkan Siva’nın hikâyesini ele alan Bir Sarı Kuş (A Yellow Bird) göze çarpıyor. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda dünyanın farklı ülkelerinden on film yarışıyor. Yarışmada Türkiye’yi Olgun Özdemir imzalı Vicdan Ağacı temsil ediyor.
Festivalin ‘İz Bırakanlar’ bölümündeyse Türkiye ve dünya sinemasından John Ford imzalı Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath, 1940) ve Kartal Tibet imzalı Sultan (1978) gibi altı adet klasik gösterilecek. Enis Rıza’nın sokak çocukları üzerine çektiği 2011 tarihli Çöpte Dostoyevski Buldum da festivalin gösterim programında yer alan filmler arasında.

www.icapff.com/tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.