Şu An Okunan
Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

MAVİ DALGA
Altyazı‘nın Mart sayısında Antalya Film Festivali’nde En İyi İlk Film dâhil üç ödül birden kazanan, Berlin Film Festivali’nin Generation 14plus bölümünde yarışan Mavi Dalga’yı kapağına taşıyor. Dergide, lise öğrencisi bir grup gencin duygu dünyasında dolaşan, büyük dramlardansa küçük anların peşine düşen Mavi Dalga’nın yönetmenleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan’la yapılmış kapsamlı bir söyleşi yer alıyor.

LARS VON TRIER’İN ‘YASAKLI’ NYMPHOMANIAC’I
Kültür Bakanlığı’na bağlı Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu ayın en merakla beklenen filmlerinden Nymphomaniac’ın (İtiraf) Türkiye’de gösterimini yasakladı. Lars von Trier’in seks bağımlısı bir kadının hayat hikâyesini takip eden ‘yasaklı’ filmi bu ay Altyazı’da geniş bir inceleme yazısıyla ele alınıyor.

MİYAZAKİ’DEN RÜZGÂR YÜKSELİYOR
Animasyon sinemasının usta ismi Hayao Miyazaki son filmi Rüzgâr Yükseliyor (Kaze Tachinu) ile sinemaya veda ediyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesinin kullandığı savaş uçaklarını tasarlayan Jiro Horikoshi’nin öyküsünü Japonya’nın 20. yüzyılda geçirdiği toplumsal travmalar etrafında kuran film, hikâyenin tarihsel boyutunun da incelendiği bir eleştiri yazısıyla bu ay Altyazı’da. Filmin posteri de Altyazı’nın okuyucularına armağanı!

MICHEL GONDRY İLE SÖYLEŞİ
Michel Gondry son filmi, animasyon belgesel Uzun Boylu Adam Mutlu Mu? ile yaşayan en büyük düşünürlerden Noam Chomsky’ye sorular soruyor ve aldığı cevapları çizimlerle görselleştiriyor. Altyazı’da bu ay !f İstanbul’a konuk olarak gelen Gondry ile son filmi üzerine yapılan bir söyleşi yer alıyor.

MEYDAN
Mısır’da 2011’de başlayan ayaklanmayı Tahrir Meydanı’nda direnişe katılanların deneyimleri üzerinden anlatan Meydan, birçok ödül kazanmanın yanı sıra En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday oldu. Devrimin seyri değiştikçe filmini baştan tasarladığını söyleyen yönetmen Jehane Noujaim ile Toronto Film Festivali esnasında yapılan söyleşi bu ay Altyazı’da okunabilir.

ALTYAZI’da ayrıca
Philip Seymour Hoffman: Erken kaybettiğimiz usta oyuncunun filmografisine bir bakış
Ömer Leventoğlu ile söyleşi: Mavi Ring’in yönetmeniyle ilk filmi üzerine
Caniler Avcısı (The Night of the Hunter): Sert bir toplumsal eleştiri yapan karanlık bir kült klasik
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Aşk’a (Her)
RoboCop: 1987’de neydi 2014’te ne oldu?
Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club): Kapitalizme karşı daha “saf” bir kapitalizm
Soğuk: Bembeyaz bir örtünün altındaki erkeklik halleri
Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza): Erişilmesi imkânsız güzelliğe sanatla ulaşmaya çalışmak
Şarkı Söyleyen Kadınlar: Reha Erdem’in “kutsal” kadınları
Herkül: Efsane Başlıyor (The Legend of Hercules): Antik öykülerin yavan bir kolajı
Yasak Aşk (Adore): Sınırda gezinen bir aşk öyküsü
Ayın Kısası: Nazlı Elif Durlu’dan Sonra

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.