Şu An Okunan
Altyazı’nın Nisan Sayısında Festival Vakti!

Altyazı’nın Nisan Sayısında Festival Vakti!

32. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
Altyazı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Nisan sayısında İstanbul Film Festivali’ni çok geniş bir dosyayla mercek altına alıyor. Ulusal Yarışma’daki bütün filmlerin yönetmenleri filmlerini Altyazı okurlarına anlatırken, derginin festival rehberinde, Altyazı yazarlarının programdan seçtiği 45 yapımla ilgili değerlendirme yazıları bulunuyor. Derginin festival dosyasında ayrıca Olivier Assayas, Carlos Reygadas ve György Palfi gibi yönetmenler, son filmleriyle ilgili Altyazı’nın sorularını yanıtlıyor.

LANETLİ KAN ve PARK CHAN-WOOK
İntikam Üçlemesi’yle hafızalara kazınan Koreli Park Chan-wook, kadrosunda Nicole Kidman ve Mia Wasikowska gibi yıldız oyuncuları barındıran Lanetli Kan’la (Stoker) ilk kez ülkesi dışında bir filme imza atarken sinemasının özgünlüğünü korumayı başarıyor. Altyazı’da filmle ilgili bir eleştiri yazısının yanı sıra yönetmenin Londra’daki basın toplantısında yapılmış söyleşisi de okunabilir.

ZERRE ve ERDEM TEPEGÖZ
Gerek konusuyla gerek özgün estetiğiyle son dönem yerli filmler arasında kendine has bir yer edinen Zerre vizyona girerken, Altyazı filmin değerlendirmesinin yanı sıra yönetmeni Erdem Tepegöz’le yapılan kapsamlı bir söyleşiye yer veriyor.

MIGUEL GOMES ile İZLİYORUM
Altyazı yazarları bu ay, son yılların en heyecan verici filmlerinden Tabu’ya imza atan Miguel Gomes’le ekran başına oturuyor. Portekizli yönetmenin, Roberto Rossellini’den Terrence Malick’e çok farklı isimlerin eserlerinden hareketle anlattıkları, ortaya çağrışımlar üzerinden ilerleyen ilham verici bir ‘İzliyorum’ çıkarıyor.

ALTYAZI’nın Nisan sayısında ayrıca
Öldüren Tutku (Passion): Brian De Palma’nın yeni erotik gerilimi
Hitchcock: Ünlü yönetmen üzerine vasatı aşamayan bir biyografik film
Muhteşem ve Kudretli Oz (Oz the Great and Powerful): Sam Raimi’den klasik öyküye güncel yorum
Aşkın İzleri (To the Wonder): Terrence Malick’ten aşkın gelgitleri üzerine
Eve Dönüş: Sarıkamış 1915: Alphan Eşeli’den doğada geçen bir gerilim
Aşk Kırmızı: Osman Sınav’dan aşk ve sadakat üzerine
Yedi Psikopat (Seven Psychopaths): Klişeleri alt üst eden bir aksiyon komedi
Öldürme Eylemi (The Act of Killing): Kötülüğün Neşesi
Oktay İnce ve Alper Şen ile söyleşi: Hatırlatma Zanaatçileri
Ayın Kısası: Melis Bilgin’den Tetrist

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.