Şu An Okunan
Avrupa Parlamentosu Benim Çocuğum’u İzledi

Avrupa Parlamentosu Benim Çocuğum’u İzledi

Homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerinin aktarıldığı Benim Çocuğum dün Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda gösterildi. Türkiye’de 7 Haziran’da vizyona giren film için AP Hollanda Milletvekili Emine Bozkurt, “AB’nin Türkiye ile yapılan görüşmelerde LGBT hakları konusunu da masaya getirmesi çok önemli. Bu belgesel bize bunun ne kadar elzem olduğunu gösterdi” dedi.

Muhafazakâr, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerinin aktarıldığı Benim Çocuğum isimli belgesel dün Avrupa Parlamentosu’nda izlendi. Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yapılan gösterime Yönetmen Can Candan, LİSTAG’lı aileler ve filmin danışmanı, aktivist Metehan Özkan katıldı. Bir AB programı olan Sivil Düşün’ün sponsorluğundaki gösterim, AP Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu’nun (ARDI) ev sahipliğinde, LGBT Hakları Grubu’nun desteğiyle gerçekleştirildi. Gösterimi AP Hollanda Milletvekili, ARDI Başkanı Emine Bozkurt ile AP İngiltere Milletvekili, LGBT Hakları Grubu Başkanı Michael Cashman sundu. “Avrupa Birliği’nin Türkiye ile yapılan görüşmelerde LGBT hakları konusunu da masaya getirmesi çok önemli. Bu belgesel bize bunun ne kadar elzem olduğunu gösterdi. Ben bu filmi çok önemli bir proje olarak görüyorum çünkü tartışmalara çok insancıl bir noktadan katkıda bulunuyor” diyen Bozkurt, ebeveynlerin çocuklarının kimliklerinden dolayı çektikleri zorlukları herkesten daha iyi bildiklerini, bu nedenle Türkiye’deki politikacılara ve tüm dünyaya herkesten daha iyi anlatabileceklerini söyledi. Bozkurt, bu etkinliğin evsahipliğini yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Belgeselin ve LİSTAG’lı aileleri Türkiye’de yürüttükleri çalışmaların tarif edilemeyecek kadar güçlü olduğunu söyleyen Cashman ise, “Bir anne veya baba çocuğu ile ilgili konuştuğu zaman, bu hem insan hakları, hem de siyasi diyalog açısından bambaşka bir bağlama oturuyor. Filmin adı olan Benim Çocuğum insanlara ayrımcılık yaptıkları kişinin birisinin oğlu veya kızı olduğunu hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

15 Nisan’da milletvekilleri için özel gösterimi yapılan film, iki hafta önce de TBMM’nin gündem maddelerinden biriydi. Milletvekili Binnaz Toprak’ın sunduğu LGBT bireylerin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi sayesinde film meclise konu oldu. Önergeyle ilgili söz alan Ertuğrul Kürkçü filmi mutlaka herkesin izlemesi gerektiğini vurgularken, Aykan Erdemir kürsüden “Şule Anne, Ömer Baba, Pınar Anne biliyorum ki o koskoca dünyamızda sizin çocuklarınıza yer var mı diye merak ediyorsunuz. Ben inanıyorum ki bu yüce meclis bugün sizin gözlerinizdeki yaşları dindirecek” cümleleriyle LİSTAG’lı ailelere seslenmişti.

7 Haziran’da Vizyonda
İlk kez 19 Şubat Salı günü, İstanbul’da düzenlenen galayla seyirci karşısına çıkan ve büyük ilgi gören Benim Çocuğum isimli uzun metraj belgesel, yarın İstanbul’daki CineMajestic ve Ankara’daki Büyülü Fener sinemalarında vizyona girecek. Dağıtımı M3 tarafından yapılacak olan film, üniversite gösterimleri ve festivaller sayesinde bugüne kadar 7 bin 500’ü aşkın seyirciye ulaştı. Yönetmenliğini Can Candan’ın, yapımcılığını Surela Film’in üstlendiği 82 dakikalık belgesel, Diyarbakır’da düzenlenen 3. Filmamed Belgesel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü almıştı.

  • BUGÜNE KADAR NERELERDE GÖSTERİLDİ?

            GALALAR: 19 Şubat İstanbul Galası, 26 Şubat Ankara Galası, 27 Şubat İzmir Galası, 19 Mayıs Pazar Diyarbakır Galası

            TBMM ÖZEL GÖSTERİMİ: 15 Nisan 2013, Ankara

            ÜNİVERSİTE ÖZEL GÖSTERİMLERİ: Boğaziçi Üniversitesi; Sabancı Üniversitesi; Koç Üniversitesi; İTÜ

            FESTİVALLER:  !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f Kare; Nar Film Festivali Varşova Türk Film Günleri; Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Uçan Süpürge Film Festivali, Ege Belgesel Günleri, Filmamed Belgesel Film Festivali, Documentarist Belgesel Film Günleri

  • BUNDAN SONRAKİ FESTİVAL GÖSTERİMLERİ

             07-11 Haziran 2013: 6th International Documentary and Short Film Festival of Kerala (Hindistan, 6. Kerala Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali)

            21 Haziran 2013: Open City Film Festivali (London School of Economics İnsan Hakları Çalışmaları Merkezi ile ortak gösterim)

            21-30 Haziran 2013: 19th MedFilm Festival (Roma, İtalya)

            11-13 Temmuz 2013: Reel Desires: Chennai International Queer Film Festival, Chennai, India (Chennai Uluslararası Kuir Film Festivali, Hindistan)

            01- 08 Ağustos 2013: Kıbrıs, 8th Lemesos International Documentary Film Festival (8. Limasol Uluslararası Belgesel Film Festivali)

            22 08 2013 – 02 09 2013: Montreal World Film Festival (Montreal Dünya Filmleri Festivali)

            20-29 Eylül 2013: 15th Thessaloniki International LGBTQ Film Festival (15. Selanik LGBTQ Filmleri Festivali)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.