Şu An Okunan
Ayvalık’ta Açık Hava Film Geceleri

Ayvalık’ta Açık Hava Film Geceleri

15-23 Haziran / Ayvalık

Kültür için Alan tarafından desteklenen Seyir Derneği, 17-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Ayvalık Uluslararası Film Festivali‘ni öncesinde düzenlenecek Açık Hava Film Geceleri’yle müjdeliyor. 15-23 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik Cannes, Venedik, Berlinale gibi önemli film festivallerini dolaşmış, son yılların ödüllü ve dikkat çeken filmlerinden bir seçkiyi açık havada deneyimleme imkânı sunuyor. Dokuz güne yayılan programda her gün bir film seyirciyle buluşacak. Her akşam saat 21:30’da, Ayvalık Belediyesi yeni binasının bahçesinde yapılacak gösterimlere Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ikramları eşlik edecek.


Advertisement

Etkinlik 15 Haziran’da Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar kazanan Christopher Nolan imzalı Oppenheimer‘ın (2023) gösterimiyle başlayacak. Programda Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü, Akademi Ödülleri’nde de En İyi Uluslararası Film ve En İyi Ses ödüllerini kazanan Jonathan Glazer imzalı İlgi Alanı (The Zone of Interest, 2023), Cannes’ın ana yarışmasında Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne (2023), Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı kazanan Yorgos Lanthimos imzalı Zavallılar (Poor Things, 2023), Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Oscar’ını kazanan Hayao Miyazaki imzalı Çocuk ve Balıkçıl (Kimitachi wa dô ikiru ka, 2023), dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de 2023 yılının En İyi Alman Filmi seçilen, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen İlker Çatak imzalı Öğretmenler Odası (Das Lehrerzimmer, 2023), Türkiye Almanya Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan Zeki Demirkubuz imzalı Hayat (2023) ve Tallinn Black Nights ve Málaga gibi film festivallerinden yolu geçen David Pujol imzalı Dali’yi Beklerken (Esperando a Dalí, 2023) filmleri yer alıyor.

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek

Program kapsamında bir de özel gösterim yapılacak. Fatih Akın’ın 2005’te çektiği İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul) belgeselinin 19 yıl sonra yenilenen versiyonuyla gösterileceği etkinlik seyircilere nostaljik bir deneyim vadediyor. Başrolde müziğin olduğun belgesel Alexander Hacke’nin İstanbul’a gelip Selim Sesler’le tanışması ve aralarında kurulan müzikal bağla açılıyor. Baba Zula, Duman, Aynur Doğan, Orient Expressions, Sezen Aksu, Replikas ve Müzeyyen Senar gibi pek çok grup ve sanatçının dâhil olduğu belgesel, birbirlerinden farklı tarzlara sahip olsalar da müzik çatısı altında bir araya gelen müzisyenlerin hikâyeleri üzerinden İstanbul’un çok sesli panoramasını çiziyor. Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı işbirliğiyle ASKEV Sera’da gerçekleşecek söyleşinin ardından bir de müzik etkinliği düzenlenecek. Kraft Bar’da yapılacak etkinlikte Meriç, DJ Set için mikserin başında olacak.

Açık Hava Film Geceleri’nin 1 Haziran’da biletix üzerinden satışa sunulacak biletleri 15-23 Haziran tarihlerinde Ayvalık Belediyesi yeni binası girişindeki gişeden de temin edilebilecek. Programla ilgili gelişmelere Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

ayvalikff.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.