Şu An Okunan
Bir Ömür Okul

Bir Ömür Okul

28 Eylül – 4 Kasım / Pera Müzesi

‘Okullar Okulu’ ana başlığıyla gerçekleşecek 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne ev sahipliği yapan Pera Müzesi, bienalin uzantısı olarak ‘Bir Ömür Okul’ başlıklı bir gösterim programı düzenliyor. Toplumda bir arada var olma yöntemlerinin izini süren program, hayatı bitmeyen bir okul olarak ele alıyor ve bu konuda kafa yoran belgesel ve kurmaca filmlere yer veriyor. Ekim ayında gösterilecek uzun metrajlı filmler şöyle: Gaspar Noé’nin Tokyo’ya taşınan iki kardeşin hikâyesini anlattığı, neon ışıklarla bezeli atmosferiyle öne çıkan Boşluk (Enter the Void, 2009), Amerikan bağımsız sinemasının yükselen yıldızlarından Josephine Decker’ın yönettiği, performansın oyuncuya iyi ve kötü gelen yönlerini irdeleyen, belgesele yaklaşan üslubuyla dikkat çeken Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline), Sheffield Üniversitesi’nin Ulusal Panayır Arşivi’ne özel erişim sağlanarak derlenmiş görüntülerden oluşan, gezgin sirk sanatçılarının, kabare oyuncularının, vodvilcilerin ve panayır çalışanlarının hikâyelerini anlatan belgesel Şovların Şovu (The Show of Shows, 2015).

Program kapsamında ekim ayı boyunca iki kısa film de gösterilecek: Bunlardan biri, kavramsal tasarımcı Saul Bass’in yaratıcılık sürecini kendine has mizahi ve ironik bir
dille anlattığı kısa filmi İnsan Neden Yaratır (Why Man Creates, 1968), diğeriyse Attenberg (2010) ve Şövalye (Chevalier, 2015) filmlerinin yönetmeni Athina Rachel Tsangari’nin imzasını taşıyan, Polonyalı sanatçı Aleksandra Waliszewska’nın yapıtlarından esinlenen ve DesteFashion 2012 koleksiyonu için bir yerleştirme olarak tasarlanan kısa film Kapsül (The Capsule, 2012).

peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.