Şu An Okunan
Gençlik Filmleri Festivali’nin Bu Seneki Teması “Barış”

Gençlik Filmleri Festivali’nin Bu Seneki Teması “Barış”

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali bu yıl üçüncü kez gençliğin sesini perdeye taşıyor. Festival, 2010 yılından bu güne 10 ilde 16 farklı üniversitede binlerce üniversiteliyi buluşturmaya devam ediyor. Bu yıl Kıbrıs ve Ankara’da açılışı yapılan festival İstanbul’dan sonra Eskişehir’den Diyarbakır’a, Konya’dan Antakya’ya pek çok ilde perdelerini barış için açacak.

Festivalin bu seneki teması: “Barış”
Festival ekibinin “Barış” temasını seçmesinin öncelikli sebebi; ülkede yıllardır bitmeyen bir savaşa, halkları birbirine düşman etmeye çalışanlara, nefret söylemini her geçen gün arttıranlara karşı gençliğin sesini yükseltmek. Üstelik bu sene barış herkes için daha büyük bir anlam taşıyor. Tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan savaş bu dönem bizim de kapımızda; Suriye ile savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı festival ekibi “Bu savaşın bir parçası olmamak ve halkların kardeşliğini savunmak için barışın sesini perdeye taşıyoruz” diyor.

Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, “Filmini çek, barışa armağan et” diyerek genç yönetmenleri filmlerini festivale göndermeye çağırmıştı. Genç yönetmenlerin filmleri de barış teması kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Festivalin İstanbul Açılışı 18 Mart’ta:
Filmlerin İstanbul’da gösterime girmesinden önce düzenlenecek olan açılış gecesi 18 Mart Pazartesi Şişli Kent Sineması’nda birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşecek.

Sunuculuğunu Gün Koper’in yapacağı festivalin açılışında Fuat Saka şarkılarıyla barışın ezgisini bizlerle paylaşacak. Düşbaz, Bulutsuzluk Özlemi ve Kırıntı’nın da sahne alacağı gecede Mezopotamya Dans Topluluğu dans gösterisiyle barış özlemini vurgulayacak.

Sezai Sarıoğlu, şiirleriyle geceyi renklendirecek. Sadi Celil Cengiz, Cezmi Baskın, Hrant Dınk’in Arkadaşları, Cumartesi Anneleri de Şişli Kent Sineması’nda olacak.

4 Gün Boyunca Perdede Barış Rüzgârı Esecek:
Festival İstanbul’da 19-22 Mart tarihleri arasında 11 farklı kampüste ve 4 farklı kültür merkezinde izleyicisiyle buluşacak. Bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Kampüsü’nde Tepenin Ardı filminin gösterimi ardından oyuncu Berk Hakman’la ve yönetmen Emin Alper‘le söyleşi gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.genclikfilmlerifestivali.org

facebook.com/Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.