Şu An Okunan
Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 13 Aralık’ta Başlıyor

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 13 Aralık’ta Başlıyor

Etkinlik Tarihleri: 13-17 Aralık
Mekân: SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekânı

Documentarist tarafından İstanbul’da düzenlenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin bu yılki ana temaları, ‘iş cinayetleri’ ve ‘yerinden edilmiş insanlar’. İşçi filmlerinin ağırlıkta olduğu festival kapsamında sinema tarihinin önemli ustalarından Georg Wilhelm Pabst’ın 1931 tarihli yapıtı Maden Trajedisi (Kameradschaft) ile Süha Arın’ın Camın Teri (1985) ve Ertem Göreç’in Karanlıkta Uyananlar (1964) filmlerinin özel gösterimleri yapılacak. Program, Türkiye’de işçilerin yaşam ve çalışma koşulları üzerine yapılmış bir dizi belgesel de içeriyor.

Çağımızın en temel sorunlarından biri olan ‘yerinden edilmişlik’ de festivalde bir dizi film ve bir panelle ele alınıyor. Bu bölümdeki filmler, başta Suriye ve Filistin halkları olmak üzere, savaş ya da yoksulluk nedeniyle veya siyasi görüşleri yüzünden baskı gören ve yerini yurdunu terk eden insanların öykülerine odaklanıyor. Festival kapsamında Çağımızın Yerinden Edilmiş Halkları: Filistinliler ve Suriyeliler başlığı altında, bu ülkelerden sığınmacıların katılımıyla bir de yuvarlak masa toplantısı gerçekleşecek.

Geçen sene de festivalde yer bulan Gezi Direnişi seçkisi, bu yıl yeni filmlerle devam ediyor. Bu seçkide Reyan Tuvi’nin 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali programından çıkarılması büyük tepkilere yol açan Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek… adlı filmi de bir kez daha seyirciyle buluşacak.

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin geleneksel etkinliklerinden biri haline gelen Video-Eylem Atölyesi bu sene de düzenlenecek. Gösterimler ve etkinlikler ücretsiz.

Ayrıntılı bilgi için: www.hihff.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.