Şu An Okunan
MyFrenchFilmFestival.com

MyFrenchFilmFestival.com

İnternet üzerinden düzenlenen MyFrenchFilmFestival 16 Şubat’a kadar devam ediyor.

Jüri başkanlığını Michel Gondry’nin üstlendiği festivalde 23 Fransız filmi Türkçe altyazılı ve ücretsiz olarak izlenebiliyor. Seçkinin en dikkat çeken filmi, 2007’de Cannes Film Festivali’nin yarışma dışı bölümünde gösterilen Daniel Leconte imzalı Aptallar Tarafından Sevilmek Zor İş (C’est dur d’être aimé par des cons). Leconte’un belgeseli, geçtiğimiz ay vahşi bir saldırıyla on iki çalışanı katledilen mizah dergisi Charlie Hebdo’nun o zamanki Genel Yayın Yönetmeni Philippe Val’ın davasını takip ediyor. Danimarkalı karikatüristlerin İslam’a hakaret ettiği söylenen karikatürlerine dergide yer verdiği için suçlanan Val’ın öyküsünü ele alan yapım dava süreciyle beraber politikacıların ve kamuoyunun tepkilerini de anlatısına yediriyor.

Festivalin yarışma bölümündeyse geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yarışan Mélanie Laurent imzalı Nefes’e (Respire) bir şans verilebilir. On filmin yer aldığı kısa metraj yarışmasındaysa Demis Herenger’in bu yıl Cannes’da ilgi uyandıran Guy Moquet isimli filmi öne çıkıyor. Patricia Highsmith’in ‘Yetenekli Bay Ripley’inden uyarlanan ve başrolünde efsane oyuncu Alain Delon’un yer aldığı Kızgın Güneş (Plein Soleil, 1960) de restore edilmiş hâliyle festivalin sitesinden izlenebiliyor: myfrenchfilmfestival.com

 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.