Şu An Okunan
Pera Film’den 8 Mart’a Özel Program: ‘Birlikte Güçlü’

Pera Film’den 8 Mart’a Özel Program: ‘Birlikte Güçlü’

Never Rarely Sometimes Always

8 Mart – 8 Nisan / Pera Müzesi Oditoryumu

Pera Film, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü #SusmaBitsin iş birliğiyle hazırladığı ‘Birlikte Güçlü’ programıyla kutluyor. Kadın dayanışmasını ve kadınların birbirleriyle kurduğu bağların kazanımını vurgulayan beş filmden oluşan seçki 8 Mart’ta başlayıp 8 Nisan’a kadar sürecek. Program dâhilinde son dönemde gündem yaratmış pek çok güncel sinema örneğini izlemek mümkün.

‘Birlikte Güçlü’ programı 2018 yılında setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere bir araya gelen bir grup kadın sinemacının oluşturduğu #SusmaBitsin platformuyla birlikte hazırlanıyor. Program ayrıca geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, hayatı boyunca sinema sektörüne farklı şekillerde katkılarda bulunmuş, Altyazı’da da Pazarlama ve İletişim Danışmanı olarak görev yapmış Nihan Katipoğlu anısına düzenleniyor.

Kızlar Çetesi
Kızlar Çetesi

Programda yer alan filmler dünyanın farklı yerlerinde hakları için mücadele eden, gücünü dayanışma ve beraberlikte bulan kadınların hikâyelerini bir araya getiriyor. Beş filmden oluşan seçki ABD’li yönetmen Kitty Green’in ilk uzun metrajlı kurmaca filmi Asistan‘la sinema sektörünün taciz ve istismar düzenine, Eliza Hittman’ın son dönemin en çarpıcı kürtaj hikâyelerinden birisine imza attığı Asla Nadiren Bazen Her Zaman‘la patriyarkanın kadın bedeni üzerindeki tahakkümüne, Céline Sciamma’nın üçüncü uzun metrajı Kızlar Çetesi‘yle de kadınlar arasındaki güçlü bağlara ve dayanışmaya odaklanıyor. ‘Birlikte Güçlü’ programında izlenebilecek filmlerin tamamı şu şekilde:

  • Antonia’nın Yazgısı / Antonia (Yön. Marleen Gorris)
  • Asistan / The Assistant (Yön. Kitty Green)
  • Asla Nadiren Bazen Her Zaman / Never Rarely Sometimes Always (Yön. Eliza Hittman)
  • İlahi Düzen / Die göttliche Ordnung (Yön. Petra Volpe)
  • Kızlar Çetesi / Bande de filles (Yön. Céline Sciamma)

Tamamı Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek gösterimlere katılım ücretsiz. Etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve detaylı gösterim takvimine Pera Müzesi’nin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

peramuzesi.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.