Şu An Okunan
Pera Müzesi’nde Gençlik Filmleri

Pera Müzesi’nde Gençlik Filmleri

 

“Yaşlılar her şeye inanır, orta yaşlılar her şeyden kuşku duyar, gençler her şeyi bilir.”

Oscar Wilde

Pera Film’in bahar-yaz sezonu finali ‘Gençlik Güzel Şey’ başlıklı bir programla yapılıyor. Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla sunulan, kurmaca ve belgesel türünde filmleri içeren seçkide, erişkinliğe adım atmanın anlam, güzellik ve zorluklarını ve gençlerin yaşam, aşk ve değişimle nasıl baş ettiklerini konu alan filmlere yer veriliyor. 18 Mayıs’ta başlayacak film gösterimleri 23 Haziran’a dek sürecek.

Programda yer alan filmler şöyle:

Giacomo’nun Yazı
Summer of Giacomo
Yönetmen / Director:  Alessandro Comodin
Oyuncular / Cast: Giacomo Zulian, Stefania Comodin, Barbara Colombo
Fransa, İtalya, Belçika / France, Italy, Belgium 78’, 2011, renkli / color
İtalyanca, Türkçe altyazıyla / Italian with Turkish subtitles

Kuzeydoğu İtalya’nın kırsal bir bölgesinde, 19 yaşındaki sağır Giacomo ile çocukluk arkadaşı Stefania, yaz günlerini oyunlar, sohbet ve bölgedeki ırmakta yüzüşlerle geçirirler. Bu durgun, tensel zevklerin egemen olduğu ortamda zaman ağır geçer, ama çok geçmeden bir başka gerçeklik –ve belgesel ile kurmacanın karşıtlığı– iki gencin acı-tatlı serüvenlerine beklenmedik bir anlam katar.

Biz, Clèves Prensesleri
Nous princesses de cleves
Yönetmen / Director:  Régis Sauder
Oyuncular / Cast: Abou Achoumi, Laura Badrane, Morgane Badrane
Fransa / France, 69’, 2011, renkli / color
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Ah, büyük edebiyat yapıtlarının öğrencilere zorunlu okuma olarak kabul ettirildiği lise İngilizce dersleri. O bir başka çağın çarpıcı anlatım ve karakterleri ile dolu koca koca ciltlerin, her gencin eğitiminde hayati derecede önemli olduğu varsayılır, ama bu kitaplar bin bir kaygı içindeki gençlerin gündelik yaşamındaki gerçeklerlerle ne kadar bağlantılıdır? Yönetmen Régis Sauder, çağdaş gençlerin yaşamına yeni ve yaratıcı bir bakışla, 17. yüzyıl romanı Clèves Prensesi’nin ders olarak okutulduğu Marsilya’daki bir lise sınıfında öğrencilerin gerçek sesleri ve duyguları aracılığıyla, klasik edebiyat ile çağdaş gençlerin yaşamı arasında o tarifi zor bağlantıyı kurmaya çalışıyor. Kral II. Henri’nin 16. yüzyıl sarayında geçen bir aşk ve görev öyküsü olan bu klasik metin, Fransız okullarında onyıllarca okutulmuştur. Ama Sauder romanı yeni bir gözle yorumluyor, romanın öyküsü ile öğrencilerin –ağırlıklı olarak işçi ve göçmen ailelerden ve farklı kökenlerden gelen bir gençler topluluğu– yaşamlarını yan yana getiriyor. Öğrenciler, bakalorya sınavları için stresli hazırlığa başlarken, kitaptan seçilmiş pasajlar okuyorlar ve içtenlikle kendi umut ve hayallerinden, aşk ve gönül yaralarından, aile ve arkadaşlarından ve günümüz Fransız toplumunda kendi yerlerinden söz ediyorlar.

Belle Épine
Yönetmen / Director:  Rebecca Zlotowski
Oyuncular / Cast: Léa Seydoux, Anaïs Demoustier, Agathe Schlenker
Fransa / France, 80’, 2010, renkli / color
Fransızca, Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Zlotowski’nin Belle Épine’i, annesinin ölümüyle ve babasının yokluğuyla başa çıkmaya çalışan bir genç kızın erişkinliğe adım atma öyküsüdür. Genç kız, asosyal davranışlar içine girer, onu destekleyen teyzesinin ve eniştesinin temsil ettiği Yahudi geçmişine yüz çevirir ve varoşlu bir sınıf arkadaşının ve onun motosikletli arkadaşlarının çevresine katılır: Bu gençler, geceleri şehrin dış mahallelerinde kaotik, kimi zaman ölümcül motosiklet yarışları için bir araya gelmektedirler. Film, saygın Louis Delluc Ödülü’nü kazanmış ve baş rol oyuncusu Léa Seydoux, César Ödülü’ne aday gösterilmiştir. On yedi yaşındaki bir kızın bu çarpıcı derecede içten portresi, keskin bir psikolojik gözlemle, onun muhalif gençlikten erişkinliğin ilk aşamalarına geçişini gözler önüne serer.

Zehir Gibi Aşk
Un poison violent
Yönetmen / Director:  Katell Quillévéré
Oyuncular / Cast: Clara Augarde, Lio, Michel Galabru
Fransa / France, 92’, 2010, renkli / color
Fransızca,  İtalyanca, İngilizce, Türkçe altyazıyla / French, Italian, English with Turkish subtitles

14 yaşındaki Anna, tatillerini dedesinin evinde geçirir. Eve geldiğinde, babasının evi terk ettiğini ve annesinin perişan halde olduğunu görür. Birçok dini soruya yanıt bulması gereken genç kız, aynı zamanda özgür ruhlu genç Pierre’e duyduğu ilk hisle ve bedeninin geçirmekte olduğu ve insanların ona bakışlarını değiştiren değişikliklerle sarsılır… Bu önemli ve ani değişikliklerin kıskacı altındaki Anna, köyünde oturan bir rahibin yardımıyla sorunlarını aşmaya çalışır…

Anılara Yolculuk
Memory Lane
Yönetmen / Director:  Mikhaël Hers
Oyuncular / Cast: Thibault Vinçon, Dounia Sichov, Lolita Chammah
Fransa / France, 98’, 2010, renkli / color
Fransızca, Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Ağustosun sonlarında, Eylülün başlarında, Mikhaël Hers’ün filminin yaklaşık yirmi karakteri, yetiştikleri Paris banliyösünde bir araya gelirler. Bazıları hâlâ orada yaşamaktadır, bazıları ise, göçmen kuşlar gibi, güzel havanın –ya da, her iyi oğul ya da kız evlat gibi, anne babalarının çektiği özlem ve acıların– etkisiyle geri gelmişlerdir. En azından seyir süresinin bir kısmı boyunca, pencereden dışarıya bakışa bir övgü niteliği taşıyan film, hiç de gösterişli olmayan atmosfer üzerinde duruşuyla bir özlem havası yaratır: sert rüzgâr, böcek cıvıltıları, uzaktaki Paris’in tepeden olağanüstü görünümü.

“Çiftlik”te Yaşam
La vie au ranch
Yönetmen / Director:  Sophie Letourneur
Oyuncular / Cast: Sarah-Jane Sauvegrain, Eulalie Juster, Mahault Mollaret
Fransa / France, 90’, 2009, renkli / color
Fransızca, Türkçe altyazıyla / French with Turkish subtitles

Letourneur, vefat etmiş olan Fransız ustaları Rohmer ve Rouch’un yapıtlarıyla karşılaştırılan ilk uzun metrajlı filminde, bohem kızlardan meydana gelen küçük bir grubun görünürde oldukça mutlu gündelik yaşamını derin bir kavrayış ve mizahla sergiler (kızlar, Sol Yaka’da “Çiftlik” adını verdikleri yerde birlikte yaşarlar). Yaklaşık 20 yaşlarında, birbirine çok bağlı bu grup, Lola, Pam, Manon, Chloé ve Jude’dan oluşur. Profesyonel olmayan oyuncuların canlandırdığı ve gerçek yaşamlarında da birbirlerinin arkadaşı olan bu kızlar, zeki ve biraz saftırlar, çoğu zaman bir saatleri bir saatlerine uymaz, günlerini içki içerek, sigara tüttürerek, gülerek, dans ederek, dedikodu yaparak ve aşk yaşamlarını tartışarak geçirirler. Ta ki her biri, gruptan ayrılıp kendi yaşamının izinden gitmesi gerektiğini anlayıncaya kadar. Bağımsız Sinema Derneği’nin 2010 Cannes filmleri listesinde yer alan La Vie au Ranch, beğenilen bir festival filmi olup Viyana Uluslararası Film Festivali’nde, Vancouver’da, Sidney’de, Belfort’ta (orada En İyi Fransız Filmi Ödülü’nü almıştır) ve Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi. Letourner’in yarı otobiyografik ilk uzun metrajlı filmi, amatör oyuncuların performanslarını, çok katmanlı diyalogları ve gerçek yaşam kast deneyimlerini kusursuz şekilde birleştirmektedir.

Gösterim Programı / Screening Schedule

18 Mayıs / May

14:00      “Çiftlik”te Yaşam / La vie au ranch

19 Mayıs / May

14:00      Zehir Gibi Aşk / Un poison violent

16:00      Belle Épine

29 Mayıs / May

19:00      Zehir Gibi Aşk / Un poison violent

19 Haziran / June

19:00      Giacomo’nun Yazı / Summer of Giacomo

20 Haziran / June

19:00      Biz, Clèves Prensesleri / Nous princesses de cleves

21 Haziran / June

19:00      Anılara Yolculuk / Memory Lane

22 Haziran / June

15:00      Biz, Clèves Prensesleri / Nous princesses de cleves

17:00      Giacomo’nun Yazı / Summer of Giacomo

19:00       “Çiftlik”te Yaşam / La vie au ranch

23 Haziran / June

15:00      Belle Épine

17:00       Anılara Yolculuk / Memory Lane

www.peramuzesi.org.tr

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.