Şu An Okunan
Perşembe Sineması

Perşembe Sineması

13 Eylül-29 Kasım /
SALT Beyoğlu, Açık Sinema


SALT Beyoğlu’nun sonbahar boyunca her perşembe günü saat 19:00’da gerçekleşecek gösterimleri, yenilenme arzusunu ele alan, geçmişten geleceğe bakarak çeşitli olasılıklar üzerine fikir yürüten filmleri seyirciyle buluşturuyor. Program 13 Eylül’de Deneysel Şehir (The Experimental City, 2017) adlı belgeselle açılıyor. Chad Freidrichs’in filmi 1960’larda yaşamış bilim insanı ve mucit Athelstan Spilhaus’un tasarladığı 250 bin kişilik sürdürebilir konut projesini ele alıyor. 2017’de Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen ve 20 Eylül’de gösterilecek olan Esrarengiz Cinayet (The Nile Hilton Incident) ise ölü bulunan Lalena adlı bir şarkıcının peşinden giden Noredin’in hikâyesini anlatıyor. Gösterimlerin Eylül ayındaki son filmi, 27 Eylül’de gösterilecek olan Yeni Rijksmuseum Filmi (Het Nieuwe Rijksmuseum: De Film,
2013). Hollanda’nın en büyük sanat müzesi Rijksmuseum’un 2003’te başlayan on yıllık tadilat sürecini takip eden film, sürece dâhil olan çeşitli aktörlerin tasarılarını, hedeflerini ve karşılaştığı zorlukları aktarıyor. Yeni Rijksmuseum Filmi Vermeer, Rembrandt, Steen, van Gogh gibi sanatçıların eserlerini barındıran bu dört yüz yıllık kurumun mimari dönüşümü üzerinden Hollanda’nın kültür politikalarına da değiniyor.

saltonline.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.